Hemoroidy

Maste a čapíky na hemoroidy

V lekárni si môžete kúpiť rôzne lieky na liečbu hemoroidov od mastí, krémov, čapíkov až po tablety na perorálne užívanie. Na rýchlu a akútnu pomoc sú vhodnejšie maste či čapíky, ak problémy pretrvávajú dlhšie alebo sa často opakujú, na mieste je užívanie venofarmák, ktoré posilnia žily a pôsobia preventívne. Viac v článku Vnútorná liečba hemoroidov.

Maste a čapíky

Masť a čapíky aplikujte zásadne po hygiene konečníka (je vhodné ich použiť ráno po stolici), najlepšie po niekoľkominútovom kúpeli 2 až 3 krát denne.

– Masťou si jemne vymasírujte okolie konečníka – pri vonkajších hemoroidoch,  alebo si ju vmasírujte (sú aj maste s aplikátorom) do konečníka asi do hĺbky 1-2 cm, krúživými pohybmi po celom obvode konečníka – vnútorné hemoroidy.

– Čapíky nemusíte zavádzať príliš hlboko do konečníka, veľmi vhodné je čapík po zavedení pridržať tak aby sa rozpustil v konečníkovom otvore alebo pár centrimetrov za ním. Po zavední sa odporúča ešte pár minút ležať na bruchu alebo boku, kým sa čapík nerozpustí.

– Maste aj čapiky obsahujú vždy kombináciu liečiv. Pre miernenie bolesti, odstránenie svrbenia a pálenia je veľmi dôležitá prítomnosť lokálneho anestetika (lidokain, cinchokain), ktorý je súčasťou takmer všetkých týchto prípravkov. Používa sa  kombinácia lokálneho anestetika s:

– tribenozidom, ktorý reguluje priepustnosť ciev a má aj protizapalový účinok (Procto-glyvenol masť a čapíky)

– polikresulenom, ktorý zastavuje krvácanie stiahnutím malých ciev a zvýšeným prekrvením urýchľuje liečebný proces (Faktu masť a čapíky)

– dobesilátom vápenatým, ktorý upravuje porušené funkcie ciev a pôsobí aj proti tvorbe krvných zrazenín (Dobexyl masť a čapíky, Doxiproct masť)

Pri opakovanom a väčšom krvácaní z hemoroidov sú vhodné čapíky Spofax, ktoré obsahujú najmä zmes látok zastavujúcich krvácanie. Okrem toho miernia aj zdurenie, bolesť a svrbenie.

 

Fytoterapia hemoroidov

Kúpele

  1. – kúpele majú sťahujúci, protizápalový a hojivý účinok pri vonkajších hemoroidoch
  2. – používa sa hlavne dubová kôra, kúpel sa pripraví zo 100g kôry, ktorá sa nechá vyluhovať 25 minút v 1,5 l horúcej vody
  3. – na kúpel môžete použit aj rumanček alebo repík

Gély, maste, čapíky

  1. – okrem kúpelov existujú aj gély s obsahom dubovej kôry

Preparation H (masť, čapíky) – obsahuje pivovarnícke kvasnice a olej zo žraločej pečene, zvyšujú odolnosť kože a sliznice voči infekcii a urýchľujú hojenie.

Hemodin gel – obsahuje kombináciu allantoínu a panthenolu s extraktmi liečivých bylín s preukázaným protizápalovým a hojivým účinkom.

HemoStop gél– obsahuje dubovú kôru, aloe, alantoín – prírodný prípravok z extraktov bylín s protizápalovým a antimikrobiálnym účinkom

Avenoc masť a čapíky – homeopatické prípravky, vhodné sú aj pre tehotné a dojčiace ženy

                                                             …čítať viac o Hemoroidoch

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana