Hemoroidy

Liečba hemoroidov pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Liečba, ktorú Vám môže predpísať lekár je určená najmä na akútne zápalové a trombotické komplikácie hemoroidov. Ide predovšetkým o maste s obsahom kortikoidov. Nástup ich účinku býva rýchly. Kortikoidy majú silný protizápalový účinok, vazokonstrikčný účinok (stiahnutie ciev-dôležité pri krvácaní z hemoroidov), zmierňujú opuch a  svrbenie. Veľmi priaznivá  je ich kombinácia s lokálnymi anestetikami (Doloproct masť, čapíky), ktoré tlmia bolesť alebo s dobesilátom vápenatým, ktorý upravuje porušene funkcie ciev a pôsobí aj proti tvorbe krvných zrazenín (Doxiproct masť). Lieky na hemoroidy s obsahom kortikoidu sa môžu používať maximálne 1-2 týždne (riziko vzniku análnych trhlín a zápalových komplikácií). Pri dlhšom používaní hrozí aj výraznejší prienik liečiva do krvi a s tým spojené komplikácie.

Ďalej Vám lekár môže predpísať tzv. venofarmaká vo forme tabliet. Ide o podpornú liečbu, ktorá sa na rozdiel od kortikoidných mastí a čapíkov užíva dlhšiu dobu. Sú to lieky, ktoré liečia žilové komplikácie, kedže hemoroidy je ochorenie žilového pôvodu. Posilňujú stenu žíl a zlepšuju odtok tekutiny z hemoroidov, čím zmenšuju opuch konečníka (Detralex, Glyvenol, Dobica).

…čítať viac o hemoroidoch

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana