Rany a odreniny

Ako podporiť hojenie rán?

Rany a odreniny vznikajú ako následok narušenia, resp. poškodenia kože, slizníc, svalov, šliach či povrchu orgánov. Ak nechceme aby sa rana infikovala alebo zanechala škaredú jazvu, je dôležité vedieť ranu správne ošetriť, a ak ide o vačšie poranenie alebo ľudí, u ktorých býva hojenie rán komplikovanejšie (cukrovkári, žilová nedostatočnosť..), netreba zabúdať na podporné opatrenia.

Prípravky na podporu a urýchlenie hojenia rán nanášajte vždy po vyčistení rany, určené sú len na liečbu neinfikovaných rán (nehnisajúcich). Pozor, iba niektoré môžete aplikovať do otvorených rán!

Vlhká terapia hojenia rán

Mokré hojenie predstavuje v súčasnosti odborníkmi najviac uprednostňovaný postup pri liečbe rán. Vlhké prostredie podporuje delenie a pohyb buniek v rane a zároveň na postihnutom mieste udržuje stálu teplotu. Proces granulácie a epitelizácie, dôležité fázy hojenia, sú na vlhkosti priamo závislé. Gélový prostriedok zaisťujúci mokré hojenie je schopný na seba viazať sekréty v rane, čím zabraňuje vysušovaniu, ktoré spôsobuje vznik klasických chrást a neskôr jaziev. Po aplikácii gélu je na povrchu rany vytvorená elastická vrstva, ktorá ranu chráni pred vonkajším prostredím. Zabraňuje tak ďalšiemu infikovaniu a zároveň vytvára v rane ideálne prostredie pre hojenie.

Mokré hojenie je s úspechom využívané pri liečbe rôznych typov rán. Používa sa k ošetreniu drobných akútnych poranení (odreniny, popáleniny, rezné poranenia, pľuzgiere, herpesy), pri chronických a väčších ranách či poškodeniach kože (vredy predkolenia, preležaniny, pooperačné stavy, nadmerné jazvy). Z voľnopredajných prípravkov využíva metódu mokrého hojenia Unigel Apotex gel, Bionect krém, Ialuset krém a Fenistil gel na rany, BepanGel na ošetrenie rán

UNIGEL APOTEX gel (Hemagel)

Unigel je vysoko účinný na hojenie všetkých druhov rán a poranení kože – od odrenín a rezných rán cez popáleniny až po veľmi ťažko hojace vredy predkolenia, diabetické nohy a preležaniny. Môže sa aplikovať priamo do rany, nanášajte každých 24-30 hodín.

Fenistil gél

Fenistil gél na rany je hydroaktívny koloidný gél na liečbu rán, ktorý podporuje hojenie kože. Používa sa na povrchové popáleniny a menšie rany napr.oderky, rezné rany. Môže sa použiť na otvorené rany bez rozsiahleho porušenia kožného povrchu a na povrchové preležaniny (len pod dohľadom lekára). Nepoužívajte na rozsiahle mokvajúce alebo infikované rany bez odporúčania lekára.
Fenistil gél na rany sa môže používať na suché alebo vlhké rany:

– v prípade suchej rany má zvlhčujúci účinok, suchá rany absorbuje vodu z Fenistil gélu  a podporuje rozklad nekrotického tkaniva

– v prípade vlhkej rany sa aktivuje hydrokoloid a následne absorbuje nadmerné množstvo tekutiny z rany, čo vedie k rovnovážnemu stavu tekutiny v rane

Prípravok si nepomýlte s klasickým Fenistilovým gélom, ktorý sa používa na ošetrenie štipancov a alergických reakcií kože a nie je vhodný na aplikovanie do rán.

BIONECT krém, sprej, gázový obväz, IALUSET krém

Účinnou látkou je kyselina hyalurónová, ktorá kvôli svojim hygroskopickým vlastnostiam, udržuje ranu vo vlhkom prostredí, podporuje celý priebeh procesu hojenia (zápal, granulácia aj regenerácia) a proces tvorby jazvy a tým vedie k rýchlejšiemu aj estetickejšiemu hojeniu jazvy. Nanáša sa priamo na ranu -akútnu, chronickú, pooperačnú, popáleniny 1.a 2. stupňa, preležaniny, vredy dolných končatín.
Krém: nanášajte aspoň dvakrát denne na ranu, vhodné je prekryť ošetrenú plochu obväzom.
Bionect Sprej: obsahuje okrem kyseliny hyaluronovej aj koloidné striebro, ktoré znižuje riziko mikrobialnej kontaminácie, zvlášť vhodný na akútne rany na zníženie rizika infekcie.
Gázový obväz: aplikuje sa na ranu dva aj viackrát denne, ošetrené miesto treba obviazať sterilným obväzom.

CALCIUM PANTOTENICUM

Kalciová masť sa používa na podporu obnovy poranenej kože alebo sliznice a rastu novo vytvoreného tkaniva pri malých poraneniach (drobné popáleniny a odreniny), podráždeniach kože (ako dôsledok napr. liečby ožiarenia rontgenom, po nadmernom slnení). Neaplikujte do otvorených rán!

Prírodné prípravky

PROPOLISOVÁ MASŤ

Propolis je veľmi cenná prírodná látka, ktorú používajú včely vo forme tmelu k ochrane pred pliesňami, vírusmi a baktériami. Táto schopnosť propolisu sa s obľubou využíva v prírodnom liečiteľstve. Masť sa používa na hnisavé rany, hojenie rezných a bodných rán. Hojí čerstvé jazvy, je vhodná na ekzémy, hnisavé vredy, plesne, omrzliny a rôzne kožné ochorenia.

IMUNOGLUKÁN krém

Účinnou látkou je betaglukán izolovaný z Hlivy ustricovej. Krém urýchľuje regeneráciu kože, používa sa na neinfikované, drobné, ťažko sa hojace rany, drobné popáleniny a napomáha liečiť vredy predkolenia. Je vhodný aj pri problémoch so suchou, drsnou a poškodenou kožou, ktorá je menej odolná vôči infekciám a na rozličné vonkajšie škodliviny (pri dermatózach, neurodermatitídach, ekzémoch, pri akné, ľahších formách psoriáz).

Doplnková vnútorná liečba na urýchlenie hojenia rán

WOBENZYM

– systémová enzymoterapia (viac v sekcii Enzymoterapia)

– v procese hojenia zohrávajú veľkú úlohu proteolytické enzými (rozkladajú bielkoviny), ktoré usmerňujú priebeh zápalu, Wobenzym tak veľmi efektívne urýchľuje hojenie a skracuje čas liečby aj komplikovaných poranení a úrazov

AESCIN tbl, Reparil – Dragées 

– účinnou látkou je aescin získaný z plodov pagaštanu konského

– pôsobí proti opuchu, zápalu a venoprotektívne- ochranný účinok na cievy

– používa sa na urýchlenie a zlepšenie priebehu hojenia rán, najmä po poúrazových a pooperačných stavoch a pri žilových problémoch

Vitamin C, Vitamín E, Zinok

– dostatok vitamínov je  tiež podporný prostriedok pri zdĺhavom hojení rán a zlomenín

Súvisiace články:

Dezinfekcia a špeciálne náplaste

Liečba jaziev

Dobré tipy pri liečbe rán

Medicínske medy alebo med trochu inak

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.