Plynatosť a nafukovanie

Čo robiť pri nafukovaní?

V tehotenstve sa zvyšuje hladina hormónu progesterónu, ktorá znižuje napätie črevnej steny a tým aj činnosť čriev. Pohyb potravy tráviacím systémom sa spomalí a môže tak dochádzať k ťažkostiam ako je nafukovanie alebo zápcha. Pokiaľ sa nevyskytnú aj závažnejšie problémy ako bolesti brucha, zápcha, silná nevoľnosť alebo vracanie, nie je potrebné plynatosť liečiť liekmi. Dôležité sú podobne ako pri zápche režimové a diétne opatrenia:

– Strava bohatá na vlákninu je dôležitá nie len u tehotných žien trpiacich nafukovaním alebo zápchou. Ak Vaše stravovanie neobsahuje dostatok vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, cereálie…) v lekárni si môžte zakupiť vlákninu vo forme prášku alebo tabliet.

– Jedzte malé porcie viackrát denne

– Obmedzte prísun potravín, ktoré spôsobujú plynatosť (strukoviny, kapusta…)

– Úprava pitného režimu, vypiť denne 2-3 litre tekutín

– Zaviesť do denného režimu pravidelné cvičenie, cvičenia vhodné pre tehotné ženy, nie silové a fyzicky náročné cviky…podpora peristaltiky (pohybu) čriev

Viac v sekcii Nadúvanie a plynatosť.

Liečba

Ak Vám aj napriek diétnym a režimovým opatreniam plynatosť strpčuje život, môžte vyskúšať lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis a ktorých užívanie je v tehotestve aj pri dojčení bezpečné. Pri pretrvávajúcich problémoch je samozrejme nevyhnutná návšteva lekára.

ESPUMISAN kapsule, DEGASIN tablety

  1. – obsahuje liečivo simetikon, ktoré sa nevstrebáva do krvi, pôsobí len v tráviacom trakte a je preto bezpečný aj u tehotných a dojčiacich žien
  2. – uľahčuje odchod plynov a odstraňuje neprijemné pocity s tým spojené (tlak, napätie v bruchu)
  3. – užívajú sa 1- 2 kapsule každých 4-6 hodín s jedlom alebo tesne po jedle
  4. – ak opakované a pravidelné užívanie nevedie k vymiznutiu obťiaží do 5-6 dní je potrebná konzultácia s lekárom

GASTROCYNESINE tablety

  1. – homeopatický liek vhodný pre tehotné i dojčiace ženy, ktorý sa používa na symptomatickú liečbu tráviacich ťažkostí jako sú bolesti a ťažoba žalúdka, nafukovanie, pálenie záhy, ospalosť po jedle
  2. – užíva sa  v dávke 1-2 tablety 1/4 hodinu pred jedlom, pričom sa tablety  nechajú voľne rozpustiť v ústach
  3. – ak príznaky pretrvávajú je nutné dávku zopakovať aj po jedle

 

Poznámka: Vyskúšať možte aj probiotiká – podporujú rast a množenie zdravej črevnej flóry, ktorá udržiava dobré trávenie a činnosť čriev. Dlhodobé užívanie vhodných probiotík často odstráni väčšinu tráviacich ťažkostí. Čítať viac o probiotikách.

 

                                           …čítať viac o Tráviacich ťažkostiach v tehotenstve

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana