Ťažké a unavené nohy

Ťažké a unavené nohy

Unavené, boľavé či opuchnuté nohy nie sú v tehotenstve nič nezvyčajné. Dôvodom býva tlak zväčšujúcej sa maternice na dolnú dutú žilu, ktorá vedie krv z dolných končatín späť k srdcu ako aj zvyšujúca sa hmotnosť.

Ako predchádzať ťažkým a opuchnutým nohám? Dôležitý je dostatočný príjem tekutín, obmedzenie solenia a aj minerálnych vôd s vysokým obsahom sodíka. Nezabudnite aj na pravidelný pohyb, ktorý podporí Váš krvný obeh a pri odpočinku majte nohy vo vyvýšenej polohe. Pomôcť môže aj výmena topánok s vysokým podpätkom za pohodlnú nízku obuv alebo aj vhodné vložky do topánok. Veľmi efektívnu úľavu opuchnutým ťažkým nohám poskytujú aj kompresívne pančuchy (viac v článku Kompresia-základ liečby kŕčových žíl), najmä ak ste mali už pred tehotenstvom podobné problémy alebo kŕčové žily. Podrobnejšie sa opuchnutým nohám venujeme v článku Ako si pomôcť pri opuchnutých a ťažkých nohách?

Ktoré prípravky sú vhodné aj pre tehotné ženy?

ELASTI-Q RELAX GÉL

– gel na opuchnuté a unavené nohy, určený najmä pre tehotné ženy

– efektívne pôsobí aj pri bolestiach chrbta

VENITAN KRÉM

– krém obsahuje suchý extrakt z pagaštanu konského, nositeľom účinku je látka aescín

– pri pocitoch ťažoby nôh a pri bolestiach a miernych opuchoch nôh zapríčinených venostázou (chorobné hromadenie krvi v žilách) v dôsledku dlhodobého státia, sedenia alebo počas tehotenstva

– pri ťažkostiach s kŕčovými žilami

– pri podliatinách a modrinách po úrazoch alebo po infúziách a injekciách

– obvykle sa aplikuje niekoľkokrát denne zvonka, odporúča sa obviazať končatinu elastickým obväzom krém na rastlinnom základe

ANTISTAX CHLADIVÝ GÉL

– gél obsahuje štandardizovaný extrakt z listov viniča, ktorý zlepšuje krvný obeh, zmierňuje opuchy nôh a chladí

– gél sa môže nanášať aj viackrát denne, jemne masírujte od chodidiel smerom k stehnám

Kedy môžu opuchy nôh v tehotenstve predstavovať problém?

Ak Vám opúchajú nohy, určite to na poradni oznámte lekárovi. Pokiaľ je opuch mierny, cez noc sa stráca a nemáte iné ťažkosti, nie je dôvod na paniku. Ak však máte aj zvýšený krvný tlak, bielkoviny v moči (zisťujú sa z moču pri každej poradni u lekára alebo si indikátorové papieriky viete kúpiť aj v lekárni), opuch neustupuje alebo postihuje len jednu končatinu, kontaktujte lekára čím skôr.

 

Poznámka:  Na bolesti krížov, kĺbov, chrbta a nôh sa u bežných pacientov zvyknú používať gély, krémy a emulgély s obsahom tzv. nesteroidného antiflogistika (diklofenak, ibuprofén, ketoprofén, indometacín), ktoré pomáhajú od bolesti, zápalu a znižujú opuch (Voltaren emulgel, Ibalgin krém, Flector gel, Dolgit krém, Diclobene gel…). U tehotných a dojčiacich žien sa však neodporúčajú. Napriek tomu, že sa tieto liečivá vstrebávajú do krvi matky len minimálne, možu sa počas 1. a 2. trimestra používať len pri važnejších dôvodoch, len na malé plochy kože a krátkodobo. Dôvodom sú nedostatočné údaje na zhodnotenie pravdepodobnosti malformácie plodu alebo toxicity, keď sa liek aplikuje v gravidite. V 3. trimestri je ich používanie kontraindikované!

Súvisiace články:

Kompresia-základ liečby kŕčových žíl

Liečba kŕčových žíl

Aké ťažkosti spôsobujú varixy?

Dobré tipy pri kŕčových žilách

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana