Strie v tehotenstve

Trápia Vás strie?

Prečo vznikajú strie

Ako liečiť a predchádzať striám

Iné možnosti liečby

 

Strie sú drobné svetlo ružové až fialové jazvičky na koži, ktoré vznikajú nadmerným napínaním pokožky. Väčšinou nespôsobujú žiadne zdravotné problémy, ide skôr o problém estetický. Strie sú lokalizované najmä na stehnách, bokoch, prsiach, zadku a bruchu. Po čase čiastočne vyblednú a stiahnu sa, stávajú sa menej nápadnými. Dokonale sa však týchto „jazvičiek“ zbaviť nedá, avšak správnymi metódami a  prevenciou im možno predcházať a zlepšovať ich vzhľad. 

Prečo vznikajú strie

Príčinou vzniku strií je popraskanie elastických vlákien pod povrchom kože, najčastejšie v dôsledku nadmerného naťahovania kože, v dobe keď dochádza k prudkému nárastu hmotnosti, často spojené aj s hormonálnymi zmenami (zvýšená hladina steroidných hormónov = znížená produkcia kolagénu a elastínu = zníženie pružnosti spojivového tkaniva). 

Najčastejšie príčiny vzniku strií sú:

 1. – tehotenstvo (nárast hmotnosti + hormonálne zmeny) až 60% tehotných žien
 2. – puberta (rýchly rast + hormonálne zmeny)
 3. – obezita
 4. – náhle zvýšenie a výrazný úbytok váhy
 5. – užívanie niektorých liekov – nadužívanie mastí s obsahom kortikoidov, orálne lieky s obsahom kortikoidov
 6. – Cushing syndróm
 7. – dedičnosť – genetická predispozícia k tvorbe strií – tvoria sa vo väčšej miere

Ako liečiť a predchádzať striám

Strie sú väčšinou iba kozmetický problém, len veľmi zriedka, ak sú rozsiahle, môžu sa vyvinúť komplikácie, kde je potrebný zásah lekára. Na predchádzanie vzniku a zjemnie vzhľadu už vzniknutých strií sa používajú prípravky dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu. Krémy aj oleje sa musia nanášať pravidelme a dlhodobo, väčšinou dvakrát denne -základ účinku. Obsahujú kombinácie rôznych látok a olejov. Používa sa najma:

 1. Slnečnicový, jojobový, makadamiový, mandľový, sezamový, bambucký olej, ktoré hydratujú kožu a udržujú ju pružnú, vláčnu a elastickú
 2. Kyselina hyalurónová , ktorá reguluje tvorbu kolagénu a tým zabraňuje jeho hromadeniu a tvorbe jaziev
 3. Elastin, ktorý zaisťuje pružnosť spojivového tkaniva
 4. Extrakty z rastlín, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu pokožky (prekrvenie), napomáhajú jej spevneniu, protizápalové účinky
 5. Panthenol, ktorý ukľudnuje a regeneruje pokožku
 6. Vitamín E – antioxidant, ktorý  chráni pokožku pred pôsobením voľných radikálov

 

ELASTI-Q krém na strie

 1. – obsahuje elastín, kyselinu hyaluronovú, D-panthenol a vitamín E

BABE krém na strie

 1. – prírodné zloženie: extrakt  z rastlín pestrec mariánsky, praslička, alchemilka,
  ruža pižmová a vitamín E

EUCERIN Olej na strie

 1. – mandľový, jojobový a slnečnicový olej, vitamin E
 2. – vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré zvláčňujú pokožku a obnovujú jej pružnosť

GS- MAMASTRIE balzam

 1. – obsahuje DPHP-hydroxyprolín – telu vlastná látka, ktorá preniká do ťažko dostupných spodných vrstiev pokožky, kde napomáha hĺbkovej obnove siete kolagénových a elastínových vlákien a tým včas zabráni tvorbe strií.
 2. – ďalej obsahuje kyselinu hyalurónovú, elastín, D-panthenol, bambucké maslo a vitamín E

Iné možnosti liečby

Viditeľné účinky sa dajú dosiahnuť aj sériou zákrokov  v ambulanciách plastickej a estetickej chirurgie. Výber vhodnej metódy určuje dermatológ:

 1. – Chemický peeling patrí medzi povrchovo pôsobiace revitalizačné metódy. Používa sa na vyhladenie jazvičiek po akné, zosvetlenie pigmentových škvŕn ale aj strii. Je to metóda kedy sa na povrch kože nanášajú ovocné kyseliny (kyselina glykolová, trichloroctová), ktoré spôsobujú jej pomalé odlučovanie a jemné obrusovanie.
 1. – Mikrodermabrázia je metóda, ktorá sa používa na odstránenie jemných vrások, jazvičiek, strií a celkovú regenerácu a omladenie pleti. Princíp tejto metódy spočíva v odstránenií povrchových vrstiev pokožky a odumretých kožných buniek a  súčasne metóda podporuje produkciu nových buniek v hlbších vrstvách pokožky. Pracuje na princípe mechanického peelingu. Zlepšuje sa prekrvenie kože, dochádza k stimulácii kolagénnych a elastických vlákien.
 1. – Laserova terapia dopomáha k tomu aby strie rýchlejšie zbledli, neboli červené a hlboké. Niektoré lasery dokážu čiastočne strie aj remodelovať, dokonca meniť kolagénovú štruktúru kože. 

Súvisiace články:

Liečba jaziev

Prečo vznikajú jazvy?

Dobré tipy pri jazvách

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana