Podpora dojčenia

Dojčenie je prospešné nielen pre dieťa, ale aj pre matku

Materské mlieko je bezpochyby najlepším zdrojom výživy pre dieťa. Znižuje riziko vzniku astmy, alergií, obezity, celiakie, Crohnovej choroby, bežných infektov a podieľa sa na optimálnom metabolickom programovaní bábätka, ktoré je veľmi dôležité z hľadiska ochrany pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom a cukrovkou v dospelosti. Čo je ale menej známe je fakt, že dojčenie je najlepšou voľbou aj pre matky a to nielen z ekonomického hľadiska. Ako vplýva dojčenie na matku?

 

Pomáha s chudnutím a znižuje percento podkožného tuku

Počas tehotenstva sa telo ženy na dojčenie pripravuje zvyšovaním zásob podkožného tuku, preto aj ženy, ktoré majú šťastie a priberú počas tehotenstva málo, často pozorujú iné zmeny, ako zhoršenie celulitídy, alebo zmenu telesných proporcií, čo často pretrváva aj po pôrode. Tieto zásoby podkožného tuku sa pravdepodobne vytvárajú práve pre potreby tvorby mlieka. Na tvorbu materského mlieka sa spotrebuje denne 400 – 500 kalórií z kalorického príjmu matky, čo je asi 15 – 25% jej celkového denného energetického príjmu. Okrem tejto energie sa na tvorbu mlieka denne uvoľňuje asi 170 kalórií z podkožného tuku, preto majú dojčiace matky rok po pôrode v priemere o 2 kilogramy telesného tuku menej ako nekojace. Nie je teda prekvapením, že dojčenie (6 mesiacov a dlhšie) nielen pomáha zhodiť nadbytočné kilogramy, ale vedie aj redukcií obvodu pásu. Prekvapením je rovnako zistenie, že dlhodobo dojčiace ženy (minimálne 1 rok), majú signifikantne nižšiu hmotnosť a nižšiu abdominálnu obezitu (tuk nahromadený v oblasti pása) dokonca 10 – 15 rokov po pôrode.

 

Ochrana pred cukrovkou, inzulínovou rezistenciou a kardiovaskulárnymi ochoreniami

Glukózová tolerancia matiek s tehotenskou cukrovkou je výrazne lepšia ako u nedojčiacich. Okrem celkovo zvýšeného energetického výdaja sa na tvorbu mlieka spotrebuje asi 50 gramov glukózy priamo z krvného obehu matky bez účasti inzulínu. To nielen že znižuje celkovú hladiny glukózy matky, ale zároveň čiastočne odbremeňuje pankreas od tvorby inzulínu. Jedna štúdia dokonca zaznamenala zníženie rizika vzniku cukrovky 2. typu o 15% za každý rok kojenia. Dojčenie je teda obzvlášť dôležité najmä pre matky s gestačným diabetom. Okrem vplyvu na cukor v krvi je u žien počas laktácie znížená hladina triglyceridov a zvýšený „dobrý“ cholesterol HDL, čo pretrváva aj po skončení dojčenia. Aj v tomto prípade platí priama úmera, teda čím dlhšie dojčenie trvalo, tým lepšie výsledky boli zaznamenané.

 

Rýchlejšie zotavenie po pôrode

Oxytocín je hormón, ktorý vedie okrem iného k vyvolaniu pôrodu, podieľa sa aj na spúšťaní mlieka počas dojčenia a zároveň vedie ku sťahovaniu maternice, ktorá musí dostať do pôvodného stavu. Po pôrode váži maternica približne 1 kilogram a v priebehu niekoľkých týždňov sa zmenšuje na asi 50 gramov, čomu výrazne pomáha oxytocín uvoľňovaný počas dojčenia. Doba rekonvalescencie dojčiacich matiek je teda v priemere 6 týždňov, u nedojčiacich asi 10 týždňov.

 

Ochrana pred osteoporózou

Vápnik je jedným z najdôležitejších prvkov materského mlieka. Ak ho ženy neprijímajú dostatok v strave počas tehotenstva a dojčenia, na vývoj plodu a tvorbu mlieka sa uvoľňuje kalcium z kostí, čo viedlo k názoru, že tehotenstvo a dojčenie prispieva k vzniku osteoporózy. Ďalšie štúdie však zistili, že sa kostná denzita (hustota kostí) u dojčiacich matiek po ukončení dojčenia vracia do pôvodného, v niektorých prípadoch dokonca lepšieho stavu ako pred tehotenstvom, zhruba v priebehu 6 mesiacov. Spomínaný efekt môže byť spôsobený zlepšeným využitím vápnika u dojčiacich matiek, čo pretrváva aj po ukončení dojčenia.

 

Ochrana pred vznikom rakoviny

Rakovina vaječníkov a maternice sa u nedojčiacich žien vyskytuje oveľa častejšie ako u dojčiacich. Tento ochranný efekt je okrem iného pravdepodobne spôsobený nízkou hladinou estrogénu a absenciou ovulácie počas dojčenia. Riziko rakoviny prsníka je u žien, ktoré dojčili 6 – 24 mesiacov o 11 – 25% nižšie ako u nedojčiacich, zároveň ak rakovina prsníka postihne ženu, ktorá dojčila prevažne z jedného prsníka, nález sa vyskytuje prevažne na menej používanej strane. Toto zistenie teda naznačuje, že dojčenie chráni pred vznikom rakoviny prsníka nielen hormonálnym mechanizmom.

 

Súvisiace články:

 

Popôrodná depresia a čo s ňou?

Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

Ktoré vitamíny pre tehotné si vybrať?

Hami, Nutrilon, Beba, Sunar – čo obsahujú dojčenské mlieka?

Mlieka pre deti bez zvláštnych potrieb

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

 

Autor: Zuzana