Hemoroidálne pletence tvorí bohatá sieť žíl, ktorá sa nachádza v oblasti vnútorného a vonkajšieho análneho zvierača. Pri ochabnutí žilovej steny, lokálnom dráždení (dlhodobé sedenie) alebo pri opakovanom a dlhotrvajúcom vnútrobrušnom tlaku, ktorý vzniká v tehotenstve alebo pri zápche, dochádza k výraznemu zväčšeniu hemoroidálnych pletencov. To môže viesť k narušeniu sliznice a často aj ku krvácaniu. Hovoríme o hemoroidoch alebo ľudovo „zlatej žile“. Podrobnejšie o ochorení v sekcii Hemoroidy.
Ak ste trpeli hemoroidmi pred tehotenstvom, je veľmi pravdepodobné, že v tehotenstve alebo po pôrode sa tento stav môže zhoršiť. Dôležité je aj upozorniť, že každé opakované krvácanie z konečníka a krv v stolici vyžaduje návštevu lekára, kedže môže ísť aj o iné ochorenie.
Väčšina liekov, ktoré sa použiváju na liečbu hemoroidov (čapíky, maste, tablety) je u tehotných a dojčiacich žien kontraindikovaná. V tejto stati uvádzame len tie, ktoré sú v tomto období bezpečne a dostupné bez lekárskeho predpisu. Súčasťou liečby i prevencie hemoroidov by určite mali byť režimové opatrenia.
Liečba
Nefarmakologická liečba, režimové opatrenia
- – V prvom rade je dôležitá rozumná regulácia vyprázdňovania. Je potrebné zabrániť zápche prostredníctvom stravy bohatej na vlákninu (Hemoroidy-Stravovanie). Aj častá hnačkovitá stolica pôsobí dráždivo.
- – V prípade vytlačenia hemoroidov von análnym otvorom, sa odporúčajú sedavé kúpele alebo obklady z dubovej kôry, kamiliek, repíka alebo čajovníkového oleja, ktoré by mali byt vlažné, nikdy nie horúce.
- – Nezabudnúť na osobnú hygienu v oblasti análneho otvoru za použitia neutrálnych mydiel po každej stolici.
Sedavé kúpele
- – kúpele majú sťahujúci, protizápalový a hojivý účinok pri vonkajších hemoroidoch
- – používa sa hlavne dubová kôra, kúpel sa pripraví z 2-3 polievkových lyžíc kôry, ktorá sa nechá vyluhovať 25 minút v 0,5 l vriacej vody, potom sa scedí a zriedi ďaľšim 0,5 litrom vody
Maste a čapíky
Pre tehotné a dojčiace ženy sú bezpečné buď homeopatické lieky (Avenoc) alebo lieky na rastlinnej báze (Preparation H). Masť a čapíky aplikujte zásadne po hygiene konečníka, najlepšie po niekoľkominútovom kúpeli 2 až 3 krát denne.
- – Masťou si jemne vymasírujte okolie konečníka – pri vonkajších hemoroidoch, alebo si ju vmasírujte (sú aj maste s aplikátorom) do konečníka asi do hĺbky 1-2 cm, krúživými pohybmi po celom obvode konečníka – vnútorné hemoroidy.
- – Čapíky nemusíte zavádzať príliš hlboko do konečníka, veľmi vhodné je čapík po zavedení pridržať tak aby sa rozpustil v konečníkovom otvore alebo pár centrimetrov za ním. Po zavední sa odporúča ešte pár minút ležať na bruchu alebo boku, kým sa čapík nerozpustí.
- – Ak opakovaná a pravidelná liečba nevedie k vymiznutiu ťažkostí do 7 dní treba navštíviť lekára.
Preparation H
- – dostupný vo forme masti aj čapíkov
- – obsahuje pivovarnícke kvasnice a olej zo žraločej pečene, ktoré zvyšujú odolnosť kože a sliznice voči infekcii a urýchľujú hojenie
- – Preparation H bol úspešne užívaný množstvom tehotných žien po dobu niekoľkých rokov, bez škodlivých alebo nepriaznivých účinkov, ktoré by sa prejavili na zdraví narodeného či nenarodeného dieťaťa. Farmakokinetickou štúdiou bolo potvrdené, že obsiahnutý vitamín A sa z rekta neresorbuje
- – liek sa dávkuje 2–3 krát denne (ráno a večer, ak treba aj v priebehu dňa), najlepšie tesne po vyprázdnení konečníka a po umytí (osprchovaní)
Avenoc
- – homeopatický liek dostupný vo forme masti aj čapíkov
- – vhodný pre tehotné i dojčiace ženy
- – účinkuje na bolestivé a krvácajúce hemoroidy, svrbenie a mokvanie hemoroidov
- – Avenoc má protizápalový a dezinfekčný účinok
Súvisiace články:
Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.
Autor: Zuzana