Alergia a astma v tehotenstve

Ako sa lieči astma v tehotenstve?

Terapia astmy v tehotenstve a počas dojčenia je striktne v rukách lekára, ktorý musí zvážiť či prínos liečby pre matku je väčší ako možné riziko pre plod. Dôležité je vedieť, že nedostatočne kontrolovaná a liečená  astma počas tehotenstva predstavuje podstatne väčšie riziko pre plod ako samotná antiastmatická liečba. Lekári majú k dispozícií lieky proti astme, ktoré sú dobre tolerované a viacmenej bezpečné pre plod. Pri nedostatočne kontrolovanej astme môže byť plod ohrozený hypoxiou matky (nedostatok kyslíka v tkanivách), kedy môže dochádzať k predčasným pôrodom, zníženiu pôrodnej hmotnosti plodu aj k iným komplikáciám.

U tehotných a dojčiacich žien sa dáva prenosť najmä inhalačným kortikosteroidným sprejom, za najbezpečnejšie liečivo sa považuje budenosid, ich systémový účinok (prienik liečiva do krvi) je omnoho menší ako u perorálnych kortikosteroidov. Ďalej sa používajú tzv. úľavové, krátkodobo pôsobiace lieky (inhalačné spreje), ktoré sa používajú len pri astmatickom záchvate na rýchle roztiahnutie zúžených priedušiek. Používajú sa aj klasické antihistaminiká ako cetirizin či loratadin (Zodac, Zyrtec, Flonidan…). Tabletové a injekčné kortikosteroidy sa môžu podávať len u ťažkých astmatičiek v prípade ohrozenia života matky či dieťaťa. 

Na čo netreba zabúdať

  1. – Odstrániť z prostredia spúšťače záchvatov, najmä alergény (roztoče, srsť, peľ, prach, stres…)
  2. – Dychové cvičenia resp. dychová gymnastika – posilníte si tak dýchacie svaly a nacvičíte si bránicové dýchanie, ktoré je veľmi dôležité počas astmatického záchvatu.
  3. – Vhodná je klimatická liečba, ktorá zahŕňa pobyt vo vysokohorských a prímorských podmienkach – čistejšie ovzdušie s minimálnym výskytom alergénov a iných spúšťačov.
  4. – Speleoterapia – je liečba v soľných jaskyniach založená na vdychovaní  suchého aerosólu chloridu sodného – bežnej soli. Aerosól sa tvorí postupným rozpúšťaním soľných stien jaskyne v dôsledku prirodzenej vlhkosti v jaskyni. Ide o novodobú liečebnú metódu na liečbu dýchacích ťažkostí, alergií, vrátane astmy, ktorú môžu bezpečne podstúpiť aj tehotné či dojčiace astmatičky.
  1. Najdôležitejšie režimové opatrenie je prestať fajčiť!
  2. – aktívne či pasívne fajčenie dokázatelne zvyšuje rozvoj alergického ochorenia dieťaťa
  3. – fajčenie ženy v tehotenstve zvyšuje už v prvých dvoch rokoch veku dieťaťa riziko vzniku astmy
  4. – zákaz fajčenia platí počas celého tehotenstva i dojčenia

 

                                                                   …čítať viac o Astme

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana