Vysoký krvný tlak

Ako znížiť krvný tlak bez liekov?

Liečba miernej hypertenzie väčšinou spočíva v úprave životného štýlu. Ak tieto opatrenia nie sú postačujúce, pristupuje sa k farmakologickej liečbe. Cieľové hodnoty u inak zdravých osôb sú pod 140/90, u pacientov s cukrovkou pod 130/80. Nakoľko je vysoký krvný tlak doživotné ochorenie, zmeny v životospráve by mali byť trvalé:

zníženie telesnej hmotnosti (u obéznych pacientov zníženie hmotnosti o 5 kg môže viesť  k poklesu tlaku až o 10 mmHG, navyše sa znižuje riziko vzniku pridružených ochorení ako cukrovka a vysoký cholesterol), u kardiovaskulárnych ochorení je pritom dôležitejší obvod pása ako celkové BMI, u žien by mal byť menší ako 80 cm, u mužov menší ako 94 cm

eliminovať stres, čo v súčasnej dobe nie je úplne možné, ale pomocou rôznych relaxačných techník sa dá so stresom pracovať a postupne ho odbúravať. Dôležité je aj mať dostatok nerušeného spánku (ideálne 7 – 8 hodín denne v úplne tichej a tmavej miestnosti)

obmedzenie príjmu soli – ideálne je variť bez soli s použitím iných dochucovadiel ako bylinky, koreniny alebo čili papričky

pri varení nahradiť slnečnicový  a repkový olej olivovým olejom (u vzorky pacientov toto opatrenie znížilo hodnoty krvného tlaku rádovo o 7 – 8 mmHg)

fyzická aktivita (minimálne 30 minút aeróbnej činnosti 3 krát týždenne)

obmedzenie konzumácie alkoholu (muži maximálne dve pivá alebo dva poháre vína, ženy jeden pohár piva alebo jeden pohár vína denne, červené víno je navyše bohaté na antioxidant – resveratrol, ktorý pomáha chrániť steny ciev aj srdce)

nefajčiť a piť maximálne 2 -3 kávy denne (turecká káva je úplne nevhodná, naopak espresso obsahuje antioxidanty a má nižší obsah kofeínu)

– ak pacient netrpí zároveň obličkovým ochorením, prijímať väčšie množstvo draslíka (nachádza sa v banánoch, melóne, pomarančoch a cukete) a vápnika (najmä jogurty a orechy)

– ak je to možné, obmedziť užívanie liekov, ktoré zadržiavajú sodík a vodu (väčšina analgetík, hormonálna antikoncepcia, kortikoidy)

Spomínanými opatreniami je možné u väčšiny jedincov dosiahnuť cieľové hodnoty krvného tlaku, vyžadujú ale veľkú dávku sebadisciplíny. Až 50% pacientov však nedodržiava žiadne režimové opatrenia, preto musí lekár zahájiť  farmakologickú liečbu.

                                                            …čítať viac o Vysokom krvnom tlaku

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana