Dna, kyselina močová

Ako na zvýšenú kyselinu močovú?

Čo je dna a čo ju spôsobuje?

Dna je ochorenie postihujúce prevažne mužov, ktoré sa prejavuje akútnym zápalom kĺbov. Najčastejšie postihuje palec na nohe, môže sa ale objaviť aj na členku, kolene, zápästí alebo na prstoch na rukách. Akútny dnový záchvat je sprevádzaný silnou bolesťou, opuchom a začervenaním postihnutej oblasti a trvá niekoľko dní až týždňov. Záchvat býva striedaný rôzne dlhou bezpríznakovou fázou, ale môže sa hocikedy znovu objaviť.

Dna je metabolické ochorenie spájané s nadbytkom kyseliny močovej v krvi, ktorej soli sa potom ukladajú do spomínaných kĺbov, alebo niektorých orgánov. Z orgánov sú najčastejšie postihované obličky, pričom asi 30% pacientov s dnou má zároveň obličkové kamene. Pri dlhodobom zvýšení kyseliny močovej môže dna prejsť do chronického štádia, kedy sa telo nevie zbaviť urátových kryštálov a tvoria sa uzlíky (tofy) z vyzrážanej kyseliny močovej, obalené zapáleným tkanivom, najčastejšie v oblasti uší, alebo na končatinách. Zápalové tkanivo spôsobuje trvalú bolestivosť a obmedzenie pohyblivosti.

Čo je kyselina močová a kde vzniká?

Kyselina močová je produktom látkovej premeny purínov, adenínu a guanínu. Do nášho organizmu sa dostáva konzumáciou stravy, ktorá obsahuje puríny a ich metabolizáciou, pri rozklade vlastných buniek tela (aj naše vlastné bunky obsahujú puríny a pri ich zániku vzniká rovnako kyselina močová) a aj samotnou syntézou vo vnútri buniek. Zdravý organizmus pri zvýšenom príjme stravy bohatej na puríny zároveň zvýši ich vylučovanie (fyziologický kompenzačný mechanizmus), preto nedochádza k zvyšovaniu jej hladiny v krvi nad „normálne“ hodnoty – 6mg/dL u žien a 6,8 mg/dL u mužov (určité množstvo kyseliny močovej v krvi je potrebné pre jej antioxidačnú aktivitu).

Ako si znížiť hladinu kyseliny močovej?

Pri zistení zvýšených hodnôt kyseliny močovej vám lekár nakáže diétu s nízkym obsahom purínov, teda budete mať zakázané hlavne všetky vnútornosti, niektoré ryby ako sardinky, šproty, pstruha a makrelu, v obmedzenom množstve ostatné druhy mäsa, strukoviny a mäsové vývary. Realitou ale je, že mnohým pacientom (ak nie väčšine) sa nepodarí dosiahnuť ideálne cieľové hodnoty kyseliny močovej napriek dodržiavaniu spomínanej diéty a sú odkázaní na doživotné užívanie alopurinolu, čo je liečivo na zníženie vlastnej produkcie kyseliny močovej. Ak za zvýšenú hladinu kyseliny močovej môže mäso a vnútornosti, prečo teda diéta často zlyháva?

Ľudia majú tendenciu hľadať rýchle a jednoduché riešenia. Mám zvýšenú hladinu kyseliny močovej, tak znížim príjem purínov, z ktorých sa kyselina močová tvorí. Mám vysoký cholesterol, tak vylúčim zo stravy živočíšne tuky. Mám nadváhu, tak budem jesť nízkotučné a nízkokalorické potraviny. Riešenie problému je však vždy oveľa komplexnejšie a zložitejšie, pretože organizmus je komplikovaný, vzájomne poprepájaný mechanizmus a produkcia každej látky v ňom má svoj význam. Ak zastavíme prívod cholesterolu zvonka diétou, zvýši svoju vlastnú produkciu cholesterolu, aby udržal požadovanú hladinu, ktorá sa zvýšila v dôsledku iného patologického deja (napr. zápal cievnej steny). Rovnako keď prijímame nízkokalorickú a nízkotučnú stravu v snahe schudnúť, nielenže to dlho asi nevydržíme (narastajúci hlad nás nakoniec dohoní), ale telo sa zároveň bráni ďalšími mechanizmami ako zníženie funkcie štítnej žľazy (spomalí sa metabolizmus a šetríme energiu) alebo rozklad svalovej hmoty v snahe energiu získať. V konečnom dôsledku potom priberieme ešte viac, spomalíme si metabolizmus a znížime podiel aktívnej svalovej hmoty, v dlhodobom horizonte teda docielime presný opak toho, čo sme chceli.

Prípad kyseliny močovej je rovnako oveľa komplikovanejší. Vlastná nadprodukcia kyseliny močovej a aj jej znížené vylučovanie pravdepodobne súvisí s viacerými faktormi ako hyperinzulinémia a inzulínová rezistencia. Zjednodušene povedané, dlhodobé zvýšené množstvo inzulínu v krvi v dôsledku stravy bohatej na cukry vedie nielen k oslabeniu receptorov na inzulín a teda inzulínovej rezistencii, ale zároveň k zvýšenej tvorbe a zníženému vylučovaniu kyseliny močovej.

Ďalšími faktormi, ktoré zvyšujú kyselinu močovú oveľa výraznejšie ako spomínané „purínové“ jedlá  je fruktóza a alkohol. Fruktóza je cukor, ktorý obsahuje kukuričný sirup (bohato pridávaný do sladených nápojov, pečiva, zaváraním a takmer všetkých spracovávaných potravín), klasický cukor, ale aj med, ovocie, prípadne veľmi obľúbený agave sirup. Napriek tomu, že tieto potraviny obsahujú minimálne množstvá purínov, ich konzumácia v množstve v akom ich prijímame má na hladinu kyseliny močovej oveľa väčší vplyv ako konzumácia mäsa. Okrem toho, že fruktóza zvyšuje produkciu kyseliny močovej, výrazne sa podieľa na tvorbe triglyceridov a ich ukladaní do pečene, čo vedie k nealkoholovej steatóze pečene a spolupodieľa sa aj na vzniku inzulínovej rezistencie, čo v konečnom dôsledku opäť vedie k nadprodukcii kyseliny močovej. Tieto tvrdenia potvrdila aj americká štúdia, ktorá zaznamenala zvýšenie rizika hyperurikémie (vysoká hladina kyseliny močovej v krvi) o 82% pri konzumácií štyroch sladených nápojov denne. Podobne účinkuje aj alkohol v nadmernom množstve, pričom pivo navyše obsahuje aj puríny.

Čomu sa ešte vyhnúť pri zvýšenej kyseline močovej?

Ak sa u vás už v minulosti objavil akútny záchvat dny, treba sa okrem fruktózy a alkoholu vyvarovať aj nadmernému príjmu jedál s vysokým obsahom purínov, najmä v kombinácii s alkoholom, čo môže záchvat opäť spustiť. Nebezpečné je aj prechladenie končatín a nadmerná fyzická námaha, kedy dochádza k tvorbe kyseliny mliečnej, ktorá znižuje vylučovanie kyseliny močovej.

Z liekov zvyšujúcich hladinu kyseliny močovej sú to najčastejšie diuretiká (lieky na odvodnenie), salicyláty, etambutol (antituberkulotikum), kyselina nikotínová a ciklosporín (imunosupresívum). Zvýšená tvorba kyseliny taktiež sprevádza ochorenia so zvýšeným rozpadom buniek ako rôzne nádorové ochorenia, prípadne pri hladovaní, kedy dochádza k rozkladu bielkovín v snahe organizmu vytvoriť si energiu.

Najúčinnejšia je prevencia

Ako najlepšia prevencia vzniku dny a zvýšenej kyseliny močovej sa javí zníženie príjmu fruktózy a alkoholu a zároveň výber stravy s nižším obsahom cukrov, aby sa predišlo vzniku inzulínovej rezistencie a stukovateniu pečene. Konzumácia mäsa a rýb pravdepodobne nemá u zdravých jedincov vplyv na vznik dny, nakoľko sa u nich zvýši zároveň jej vylučovanie. Dôležité je prijímať dostatok vitamínu C ( Lipo C Askor forte ) , ktorý pomáha znižovať produkciu kyseliny močovej vyvolanú príjmom fruktózy (úplne sa fruktóze vyhnúť nedá).

Súvisiace články:

Ako tlmiť bolesť kĺbov?

Cukor alebo náhradné sladidlá? ČASŤ 1.

Z čoho nám rastie brucho?

Máte cukrovku, vysoký tlak, cholesterol alebo nadváhu? Tento domáci trik vám pomôže!

Ako “zdravo” piť alkohol?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor:Diana