Cukrovka (diabetes)

Valentínsky cheesecake bez múky a cukru

Ako sme spomínali už minulý týždeň, pravidelne budeme zverejňovať recepty pre ľudí s rôznymi obmedzeniami v strave. Všetky recepty sú pomerne jednoduché a jednotlivé suroviny sa dajú dobre meniť podľa typu diéty ktorú preferujete. Navyše sa dozviete ako ktorú surovinu vybrať alebo upraviť, aby si zachovala svoje pozitívne účinky a vy ste z nej vyťažili čo najviac. Dnes pre vás máme prichystaný recept na cheesecake, ktorý si s malou obmenou surovín môžete pripraviť vo variante pre diabetikov, celiatikov a ľudí na nízkosacharidovej diéte. Pre paleo diétu tento recept nie je vhodný, keďže sa hlavná surovina nedá vymeniť za nič nemliečne (a možno aj dá ale už to nebude cheesecake).

Ingrediencie:

150 g mandľovej múky, ktorú si pripravíte aj doma pomletím celých mandlí v šupe (viac o úprave orechov, aby ste čo najviac zabránili oxidácii a teda znehodnoteniu olejov, je v minulom recepte). Pre pacientov s obličkovými kameňmi sú vhodnejšie lieskovce a lieskovcová múka, ktoré obsahujú polovičné množstvo oxalátov (zvyšujú riziko tvorby obličkových kameňov) ako mandle a sú stále stabilnejšie voči oxidácii ako iné druhy orechov, ich nevýhodou je ale výraznejšia chuť , čo môže niekomu prekážať.

60 g tuku – tuky v strave je dobré striedať a neupriamiť sa na výhradne jeden alebo dva typy, pretože každý obsahuje určité nutrienty (výživné zložky), ktoré treba kombinovať v určitom pomere. Pri pečení a celkovo tepelnej úprave jedál treba sledovať viac parametrov olejov – odolnosť voči oxidácii (čiže pomer nasýtených, mononenasýtených alebo polynenasýtených mastných kyselín), „smoke point“ – SP alebo bod dymu (teplota, pri ktorej sa tuk rozkladá a vznikajú karcinogénne látky) a obsah cholesterolu (určite nepovažujem cholesterol za nepriateľa, problém je ale v tom, že je tiež tepelne nestabilný a ľahko oxiduje). Pre tento recept preto zvíťazil kokosový olej, ktorý obsahuje stabilné nasýtené mastné kyseliny a neobsahuje cholesterol.

2 lyžičky stévie (alebo medu, prípadne xylitolu, treba ich však pridať podstatne viac) o tom, ktoré sladidlo si vybrať viac v článku o sladidlách

——————

500 g mascarpone  – je veľmi tučný syr (60 – 75% tuku v sušine, minimum bliekovín a sacharidov) z kravského mlieka, vymeniť sa dá za ricottu (50 – 65% tuku v sušine, viac bielkovín a viac sacharidov) z ovčieho mlieka alebo za tvaroh (asi 15% tuku v sušine, viac bielkovín a menej sacharidov) z kravského mlieka. Mascarpone obsahuje minimum mliečnych proteínov, preto nemá inzulinogénny efekt (nezvyšuje produkciu inzulínu) na rozdiel od ricotty a tvarohu, je preto vhodné pre ľudí na nízkosacharidovej diéte, aj napr. pre diabetikov (v nízkosacharidovom režime), pretože jeho vplyv na glykémiu je minimálny. Tvaroh alebo ricotta obsahujú mliečne proteíny, preto vyvolávajú inzulínovú odpoveď, čo z dlhodobého hľadiska nie je veľmi vhodné pre ľudí s inzulínovou rezistenciou a diabetom (vyčerpávajú sa tak beta bunky pankreasu), ale nepredstavujú problém pre inak zdravých ľudí, ktorí využívajú účinok mliečnych bielkovín na inzulín napr. po cvičení (inzulín je anabolický hormón, spolu s bielkovinami podporuje tvorbu svalovej hmoty). Chuťovo ale vyhráva mascarpone.

250 g kyslej smotany alebo jogurtu

3 vajcia

Vanilka – ideálne použiť zrniečka vanilkového lusku, ktorý obsahuje zlúčeniny s antioxidačnými účinkami a napr. zmierňuje problémy s nadúvaním, čo sa nedá povedať o syntetickom vanilínovom extrakte. Ten môže vyvolávať  migrenózne záchvaty a alergie. Preto ak nemáte vanilku, použite radšej nastrúhanú citrónovú kôru.

5 lyžičiek stévie alebo trikrát toľko xylitolu alebo medu  – treba opäť ochutnať, lepšie zmes pripraviť trochu sladšiu, lebo na vrch ide kyslejšie ovocie

———————-

300 g lesného ovocia , malín, brusníc alebo čučoriedok – toto ovocie je zdrojom najväčšieho množstva antioxidantov a obsahuje pomerne málo cukru, preto je vhodné pre všetkých ľudí vrátane diabetikov

1 dcl suchého červeného vína – červené víno obsahuje asi 20-krát viac antioxidačne pôsobiacich proantokyanidínov ako biele víno

2 lyžičky stévie

Postup:

Mandľovú múku zmiešame s dvoma lyžičkami stévie, pridáme roztopený tuk a zmiešame. Hotovú zmes lyžičkou roztlačíme na dno vymasteného pekáča (kruh priemer 26 cm) a dáme zapiecť na 170°C asi 10 minút. Cesto sa trošku nafúkne (po vychladnutí zase spľasne) a zafarbí sa jemne do hneda. Nepečte korpus dlhšie ako je nutné, orechy sa ľahko spália. Po upečení necháme cesto vychladnúť.

Vo veľkej mise si rozmiešame mascarpone s celými vajíčkami, vanilkou, stéviou a jogurtom (alebo kyslou smotanou) a celú zmes vylejeme na cesto. Dáme piecť na 160-170°C asi 60 minút. Po upečení necháme cheesecake ešte hodinu vo vypnutej rúre. Upečený cheesecake by mal byť pudingovej konzistencie (po vychladnutí stuhne), kraje sa musia oddeľovať od pekáča a mali by mať zlatú farbu. Po vychladnutí ho dáme na pár hodín do chladničky (neskúšajte za tepla, teplý nie je taký dobrý, radšej si chvíľu počkajte).

Mrazené ovocie podlejeme vínom, a varíme do zhustnutia. Pridáme sladidlo a poleva je hotová.

Odborníci na food styling mi budú vyčítať, že som na fotke použila príliš veĺa ovocnej polevy, ale vzhľadom na jej dvojitý antioxidačný účinok a chuť je jej podľa mňa stále málo:-)

Dobrú chuť!

Súvisiace články:

ChocoNut bez výčitiek, koláč bez múky a cukru – za 30 minút!

Vianočné pečenie bez múky a cukru

Probiotiká – ktoré, kedy, ako?

Ako sa vyhnúť cukrovke

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana