Cukrovka (diabetes)

Liečba diabetes pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Pri cukrovke 1.typu je jedinou možnou liečbou podávanie inzulínu. V závislosti od rýchlosti nástupu účinku a dĺžky trvania existuje inzulín rýchly, stredne dlho pôsobiaci, pomalý a veľmi pomalý. Jednotlivé typy možno kombinovať podľa potrieb pacienta. Pacient sa musí sám naučiť si inzulín pichať a taktiež sa naučiť narábať s prístrojom na meranie hladiny glukózy v krvi. Je potrebné si viesť denník kontroly, kde si zapisuje liečbu, hmotnosť a výsledky domácich meraní. Pri cukrovke 2.typu sa k inzulínu pristupuje až pozlyhaní iných liekov.
Cukrovka typu 2. sa pri včasnej diagnostike dá liečiť zníženým hmotnosti, úpravou stravy a telesnou aktivitou. Po zlyhaní týchto opatrení sa podávajú lieky, ktoré buď:

zvyšujú sekréciu inzulínu – deriváty sulfonylmočoviny (DIAPREL, GLICLADA, GLIMEPIRID SANDOZ), používajú sa samostatne alebo spolu s biguanidmi, pri ich užívaní však pomerne často dochádza k hypoglykémii, čiže príliš nízkej hladine cukru (hypoglykémia sa prejavuje hladom, slabosťou, trasením rúk, studeným potom, pacient môže stratiť vedomie), ďalším nežiaducim účinkom je priberanie na váhe

zlepšujú využívanie glukózy v tkanivách – biguanidy (METFOGAMMA, METFORMIN MYLAN, NORMAGLYC, SIOFOR ), okrem spomínaného účinku znižujú množstvo glukózy produkovanej pečeňou. Sú určené prevažne pre pacientov, ktorí sa stravujú zdravšie a majú pravidelnú fyzickú aktivitu. Často je nutné ich kombinovať s derivátmi sulfonylmočoviny. Z nežiaducich účinkov sa môžu vyskytnúť žalúdočné problémy ako nevoľnosť a zvracanie, hnačka, bolesti svalstva, nechutenstvo a úbytok hmotnosti. Nemali by ich užívať pacienti so zníženou funkciou pečene alebo obličiek kvôli nebezpečenstvu vzniku laktátovej acidózy. Ich dlhodobé podávanie môže spôsobiť nedostatok vitamínu B12.

zmierňujú inzulínovú rezistenciu, zlepšujú využívanie glukózy vo svaoch – glitazóny (ACTOS). ide o pomerne novú skupinu liekov, okrem spomínaného účinku zlepšujú lipidový profil a pôsobia ochranne na steny ciev. Kvôlizistenému zvýšenému riziku výskytu infarktu myokardu sa však používajú veľmi opatrne, prevažne u pacientov, ktorí dobre nereagujú na liečbu inými typmi antidiabetík.

 

…čítať viac o Cukrovke

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana