Cukrovka (diabetes)

Cukrovka – typy, glykémie a glykovaný hemoglobín

 

Čo je cukrovka a aké typy poznáme

V Európe sa na cukrovku lieči asi 5% obyvateľov, pričom sa predpokladá, že skutočný počet pacientov s cukrovou je asi dva krát vyšší. Bunky nášho tela získavajú energiu z glukózy, ktorú prijímame potravou. Aby mohli bunky využiť glukózu v krvi, potrebujú inzulín. Inzulín je hormón produkovaný pankreasom (podžalúdková žľaza), ktorý pomáha glukóze vstupovať do buniek. Pri jeho nedostatku dochádza k hromadeniu glukózy v krvi – hyperglykémia. Hyperglykémia vedie k poškodzovaniu stien ciev, na ktoré sa ukladá cholesterol, čo vyusťuje až do vzniku aterosklerózy a iných komplikácií.

Rozoznávame 2 typy cukrovky:

Diabetes mellitus I.typu 

  1. – pankreas netvorí inzulín (čiastočne alebo úplne)
  2. – asi 10% všetkých prípadov cukrovky
  3. – prejavuje sa väčšinou do 30. roku života, zriedkavo neskôr

Diabetes mellitus II.typu

  1. – pankreas produkuje inzulín, ale bunky nie sú schopné ho využiť
  2. – asi 90% prípadov cukrovky
  3. – diagnostikuje sa väščinou po 30. roku života, zvyšuje sa však jeho výskyt u tínedžerov a detí v dôsledku zlých stravovacích návykov      

Tehotenská cukrovka     

  1. – prejavuje sa u tehotných žien, ktorým predtým nebola diagnostikovaná cukrovka, zvykne sa objaviť okolo 24.-28. týždňa tehotenstva
  2. – jedna z najčastejších komplikácii v tehotenstve – asi 10% žien
  3. – následkom je zvýšený rast plodu – ťažšie tehotenstvo a komplikovanejší pôrod
  4. – po tehotenstve sa zvykne hladina cukru upraviť, no asi 50% žien sa v neskoršom veku stane diabetičkami

Hlavné pojmy pri cukrovke

Hyperglykémia – zvýšenie hladiny cukru v krvi, nalačno (8hod. bez kalorického príjmu) nad 6mmol/l, zvyčajne sa nijako neprejavuje, pri veľmi zvýšenej hladine cukru v krvi býva prítomný smäd, časté močenie, únava, nechuť k jedlu.

Hypoglykémia – pokles hladiny cukru v krvi, pod 3,5 – 2,8mmol/l, príznaky sú potenie, tras, hlad, neskôr rozmazané videnie, zmätenosť až straty pamäti, čo môže vyústiť až do kómy (bezvedomie). U diabetikov zvyknutých na vyššie hladiny cukru v krvi sa môžu spomínané príznaky objaviť už pri hladine okolo 5mmol/l. Hypoglykémia môže prebiehať aj nepozorovane, v noci, kedy spôsobuje nočné mory alebo bolesti hlavy po prebudení. Je častým javom u liečených pacientov, môže vzniknúť pri vyššej záťaži, nesprávnom podaní inzulínu a liekov, po vynechaní jedla alebo zvýšenou konzumáciou alkoholu. Ak ste cukrovkár, je dôležité mať po ruke niečo sladké – sladený nápoj, kocku cukru, hroznový cukor; čokoláda nie je až tak vhodná pretože obsahuje tuky, ktoré spomaľujú vstrebávanie cukru.

Glykovaný hemoglobín (HBC1A) – je parameter, ktorý signalizuje, ako je cukrovka kontrolovaná v priebehu posledných dvoch až troch mesiacov, nie len v jeden deň ráno, nalačno pred odberom krvi (väčšina pacientov dodržiava svoju diétu prísnejšie pár dní pred návštevou lekára, hladina krvného cukru je potom pri odbere nižšia, celkový priebeh liečby je ale skreslený). Keď je vysoká hladina glukózy v krvi, ktorá sa nespracuje inzulínom, dochádza k jej reakcii s bielkovinami v krvi a tvorí sa glykovaný hemoglobín. Ten poškodzuje cievy a orgány a jeho zvýšené hladiny vedú práve k vzniku komplikácií cukrovky. Za dobré hodnoty sa považujú 2 – 4%, čím sú hodnoty vyššie, tým je väčšie riziko vzniku komplikácií uvedených vyššie. V USA je tento parameter hlavným ukazovateľom účinnosti liečby cukrovky, nie hladina glukózy nalačno.

Súvisiace články:

Cukor alebo náhradné sladidlá? ČASŤ 1.

Z čoho nám rastie brucho?

Máte cukrovku, vysoký tlak, cholesterol alebo nadváhu? Tento domáci trik vám pomôže!

Ako “zdravo” piť alkohol                                                       

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana