Cukrovka (diabetes)

Cukor alebo náhradné sladidlá?

Je všeobecne známe, že pokiaľ sa snažíte schudnúť alebo trpíte niektorým z metabolických ochorení (cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita) mali by ste sa cukru úplne vyhýbať. U zdravých ľudí je „povolené“ množstvo 6 čajových lyžíc cukru denne pre ženy a 9 čajových lyžičiek cukru pre muža. Zdá sa Vám to dosť? Veď bežne si dáte do kávy alebo čaju jednu lyžičku cukru, maximálne jeden sladený nápoj denne a sem tam nejakú čokoládu? Už ste vysoko nad príjmom tohto povoleného množstva. V skutočnosti je cukor skoro vo všetkých potravinách (omáčky, dresingy, šunky, salámy, zavareniny a pod.) a keď chcete dodržať uvedené limity, znamená to vzdať sa aspoň klasických sladkostí. Na ilustráciu uvedieme niekoľko potravín a ich obsah cukru:

Jahodová Activia – 4 kocky

Lyžica kečupu – 1 kocka

Snickers – 14 kociek

2dcl pomarančového džúsu – 5 kociek

Redbull – 7 kociek

Keď ste teda zistili, že svoju povolenú hranicu cukru ste zdolali už po raňajkách, vystáva otázka – Čo s tým?

Myšlienka na obmedzenie príjmu cukru je pre každého človeka, ktorý sa tou to myšlienkou normálne nezaoberá viac ako nepríjemná a je to úplne prirodzené. Načrtnime si ako funguje cukor. Keď si dáme niečo sladké, dvihne sa nám hladina serotonínu (hormón zodpovedný za dobrú náladu, jeho nedostatok môže spôsobiť depresiu) a zlepší sa nám nálada. Keď sa takto odmeňujeme často, spúšťame si „serotonínové vlny“, čo je podobný princíp ako u vzniku drogovej závislosti (samozrejme nie s takým katastrofálnym dopadom na zdravie). Preto už myšlienka, že by sme sa mali tejto „dávky“ vzdať alebo ju obmedziť je nám veľmi nepríjemná. Dokonca ľudia trpiaci depresiami majú tendencie sa viac prejedať a častejšie majú chuť na sladké.

Ako teda oklamať mozog, aby si nepýtal cukor?

Keď sa snažíme dlhodobo znížiť cukry v jedle, najťažšie sú prvé 2-4 týždne, kým si vybudujeme návyk, že nejeme sladké. Najkritickejšie sú momenty po jedle, kedy sme si zvykli zakončiť obed maslovým veterníkom, poobedná káva, ktorá sa najlepšie dopĺňa čokoládou, alebo večerné pozeranie telky s kokosovo-čokoládovými sušienkami. Boj s takými silnými súpermi si vyžaduje silný plán.

Prvé opatrenie spočíva v nahradení pozitívnej emócie zo sladkosti inou pozitívnou emóciou. Namiesto čokolády si kúpte nový časopis, na ktorý ste v trafike už niekoľkokrát pozerali, nový rúž (ten starý už je opozeraný), zavolajte osobe, ktorú ste dlho nevideli, vyberte si nový účes (zmena je život), doprajte si novú kabelku, skrátka čokoľvek, čo Vám dvihne náladu a odvedie pozornosť od  maškrtenia.

Druhé opatrenie spočíva v zvýšení hladiny serotonínu. Keď obmedzíte cukry je dosť pravdepodobné, že sa Vám dočasne zhorší aj nálada. Tento efekt je spôsobený práve znížením hladiny serotonínu. Niekoľkými prírodnými prostriedkami sa dá simulovať jeho zvýšenie, ako keby ste si dali kúsok Milky. Prvým je ľubovníkový čaj (viď. liečba depresie), alebo aminokyselina tryptofán (napríklad vo výživovom doplnku Saframyl). Serotonín si dvihnete aj prechádzkou po vonku (slnko podporuje tvorbu), alebo cvičením (preto sa po cvičení celý deň cítite tak dobre).

Čo ak nevydržím a musím si dať sladké?

Ak už musíte zhrešiť a dať si kúsok sladkého, skúste nepodporovať svoj mozog v závislosti na „serotonínových vlnách“. Toto je možné docieliť použitím náhradného sladidla, ktoré síce má sladkú chuť, nespráva sa ale ako sacharid a nemá vplyv na hladinu serotonínu. Po takejto maškrte síce nebudete mať pocit eufórie ako po veterníku, ale aspoň z neho nepriberiete. Môžete vyskúšať napr. naše Vianočné čokoládové rožky bez múky a cukru.

Po prekonaní mesiaca bez sladkostí už chute nebudú prichádzať tak často, jednoducho si zvyknete na to, že sladké nejete. Zďaleka ale nemáte vyhrané, sladkosti číhajú na každom kroku a odolať im si vyžaduje silnú osobnosť:-)

V ďalšom článku sa dozviete prečo nemôžete cukor úplne nahradiť náhradným sladidlom, ktoré sladidlo si zo širokej ponuky na trhu vybrať, aké sú riziká umelých sladidiel a pre ktorých ľudí nie sú vôbec vhodné.

Súvisiace články:

Z čoho nám rastie brucho?

Príznaky, ktoré môžu odhaliť cukrovku

Ako sa vyhnúť cukrovke?

Prečo vzniká depresia?

Cukor alebo náhradné sladidlá? ČASŤ 2.

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana