Cukrovka (diabetes)

Cukor alebo náhradné sladidlá? ČASŤ 2.

Prečo nie je dobré cukor úplne nahradiť náhradným sladidlom?

Predpokladám, že po prečítaní minulého článku viacerých z vás napadlo, že keď umelé sladidlo nespúšťa „serotonínové vlny“, stačí vybrať najbezpečnejšiu variantu umelého sladidla a môžeme ním úplne nahradiť cukor bez toho, aby sme sa museli obmedzovať v jedení sladkostí. Musíme vás sklamať, nie je to možné z viacerých dôvodov:

1) Cena – ak chceme používať bezpečné sladidlá, o ktorých bude reč neskôr, v takom množstve ako cukor, je to veľmi finančne náročné, najmä ak máte rodinu a radi pečiete. Iba sladilo na 2 koláče môže vyjsť 5 – 7 euro. Nekvalitné umelé sladidlá sú síce lacné, majú ale množstvo nežiaducich účinkov a keď si máte vybrať medzi cukrom a aspartamom (bežné lacné diabetické sladidlo), zvoľte radšej cukor. DIA sladkosti, aj keď sú označené „so stéviou“ často používajú aj iné sladidlá (ktoré už sú uvedené  len vzadu na obale, s tými už sa výrobca chváliť nebude) a lacné nekvalitné tuky. Dôvod je jednoduchý. Cena.

2) Nežiaduce účinky – aj to najkvalitnejšie a najprírodnejšie sladidlo má pri nadmernej konzumácii nežiaduce účinky. Minimálne kŕče, hnačky, nadúvanie, nehovoriac o účinkoch, ktoré ešte nie sú dostatočne preskúmané, lebo nové sladidlá ako stévia alebo erytritol sa používajú ešte pomerne krátko a nie je dostatok štúdií o tom, ako pôsobia pri dlhodobých a vysokých dávkach.

3) Mozog nie je hlúpy – pri pravidelnej konzumácii sladkostí s umelými sladidlami mozog síce dostáva informáciu, že prijímate sladké, k nemu sa ale žiadna glukóza nedostáva, preto vysiela stále silnejšie signály, že má deficit glukózy a vy máte ešte silnejšiu chuť na sladké. V konečnom dôsledku do seba nahádžete množstvo Dia čokolád a nízkoenergetických nápojov, ale stále budete mať chuť na sladké. A stále väčšiu.

Náhradné sladidlá sú teda prostriedok na príležitostné, určite nie každodenné, maškrtenie, alebo ako barlička na odvykacej kúre od sladkostí. V každom prípade musíte vedieť aké sladidlo si vybrať a vždy je najlepšie pripraviť si sladkosť doma, aby ste si boli istí, že do seba dávate  len kvalitné suroviny. Pripravujeme pre vás v nasledujúcich týždňoch aj recepty na špeciálne dezerty bez cukru.

 

Ktoré sladidlo je vhodné pre Vás?

Stévia

Rastlina z Parguaja, obsahuje stéviové glykozidy, ktoré sú 300 krát sladšie ako cukor. Používa sa buď vo forme kryštalického sušeného extraktu alebo celé sušené listy. Nevýhodou je mierna horká pachuť, ktorá mnohých ľudí odrádza. Práve kvôli nej (a aj kvôli cene a kvôli zachovaniu objemu sladidla na ktorý sme zvyknutí) väčšina výrobcov stéviového sladidla kombinuje extrakt stévie s iným náhradným sladidom. U nás je to najčastejšie sladidlo erytritol (keď si pozriete zloženie väčšiny stéviových sladidiel, obsahujú 95-99% erytritolu a 1-5% stéviového glykozidu, iný názov pre tento mix sladidiel je Truvia). Spojenie malého množstva extra sladkej stévie a väčšieho množstva menej sladkého erytritolu vytvorí sladidlo, ktoré vyzerá ako cukor, je rovnako sladké (čiže môžete ho dávkovať 1:1, odporúčam ale najprv vyskúšať – čím viac stévie a menej erytritolu sladidlo obsahuje, tým má vyššiu sladivosť), ale má podstatne menej kalórií. Teda skoro žiadne. Na našom trhu sú stéviové sladidlá v kombinácii so s erytritolom alebo čistý stéviový extrakt:

STEVIAR – sáčky (100g) zmes erytritolu (97,8%) a stévie (2,2%), sladivosť v pomere s cukrom 2:1 (je sladšie ako cukor)

STEVIOLA koncentrát (25g, 50g, 100g) – vykryštalizovaný extrakt z listov rastliny Stévia cukrová, sladivosť  1:300 (opatrne s dávkovaním!)

STEVIOLA 350g – prášok zmes erytritolu a steviozidu, sladivosť v porovnaní s cukrom 1:1

STEVIA prášok (DM drogerie) – prášok zmes erytritolu a steviozidu, sladivosť v porovnaní s cukrom 1:1

Pre koho nie je vhodná?

Napriek tomu, že je pomerne tepelne stabilná (vhodná na pečenie) a má množstvo preukázaných zdravotných benefitov, nemali by ju konzumovať ženy a muži plánujúci počatie (Indiáni ju používali ako antikoncepčný prostriedok, táto hypotéza sa však v žiadnej štúdii na 100% nepotvrdila), tehotné ženy, pacienti s nízkym tlakom a pacienti užívajúci antidiabetiká (môže znižovať hladinu cukru v krvi a vyvolať hypoglykémiu).

 

Erytritol

Erytritol je cukorný alkohol podobne ako množstvo iných sladidiel patriacich do tejto skupiny polyolov, napr. maltitol, xylitol, sorbitol. V malých množstvách sa nachádza v hrozne, melónoch, hubách a fermentovaných potravinách ako víno, pivo, syr alebo sójová omáčka. Sladivosť erytritolu je asi na úrovni 70% sladivosti cukru, treba ho teda pridať trochu viac ako ste zvyknutí u cukru. Vyrába sa z rastlinných cukrov fermentáciou, po ktorej sa oddelí vzniknutý erytritol a nechá sa vysušiť. Obsahuje o 95% menej kalórií ako cukor (20 kalórií na 100g) a má nulový glykemický index (vôbec neovplyvňuje hladinu cukru v krvi), na rozdiel od cukru sa ale trochu horšie rozpúšťa. Erytritol má menšiu molekulu ako iné cukorné alkoholy, vstrebáva sa preto lepšie, vylučuje sa nezmenený močom a nevyvoláva hnačky a nadúvanie ako napr. sorbitol alebo xylitol (u citlivejších jedincov, alebo po zjedení väčšieho množstva sa môžu objaviť tráviace problémy, lebo asi 10% erytritolu sa nevstrebe a zostáva v čreve). Podobne ako ostatné polyoly nespôsobuje zubné kazy a chráni sklovinu pred poškodením.

Pre koho nie je vhodný?

Erytritol je pomerne dobre znášaný, nemali by ho však používať ľudia so zápalovými črevnými chorobami a dráždivým tračníkom (IBS).

 

Xylitol

Xylitol patrí tiež do skupiny polyolov ako erytritol. Nachádza sa v malinách alebo v hubách. Väčšinou sa vyrába z kukurice (riziko GMO – genetickej modifikácie), preto je lepšie vyberať brezový cukor, aj keď je drahší (obsahuje xylitol). Glykemický index má asi 7, čo je trochu viac ako ostatné náhradné sladidlá, ale ani zďaleka nezvyšuje krvný cukor tak ako klasický repný cukor. Jeho kalorická hodnota je asi polovičná v porovnaní s cukrom, takže je kalorickejší ako erytritol alebo stévia.

Xylitol znižuje množstvo acetaldehydu, ktorý v tele vzniká napr. po konzumácii alkoholu alebo činnosťou Candidy albicans, preto sa dá použiť napríklad „po opici“ zmiernenie príznakov ako bolesť hlavy a nevoľnosť alebo pri protikandidovej diéte. Podobne ako erytritol neslúži ako potrava pre baktérie v ústach, preto chráni zubnú sklovinu, podporuje tvorbu slín, preto je vhodný pri suchej sliznici v ústach (mávajú napr. onkologický pacienti). U detí sa v miernych množstvách používa ako prevencia zápalu stredného ucha.

Nadmerná konzumácia xylitolu (nad 50 g denne) môže viesť k tráviacim problémom ako nadúvanie, kŕče brucha alebo hnačka, nemali by ho teda konzumovať ľudia so zápalovými črevnými chorobami a dráždivým tračníkom (IBS). U xylitolu sa s týmito problémami stretávame častejšie ako u erytritolu.

POZOR! Ak si pripravujete maškrty z xylitolu, nedávajte nič chutnať svojim domácim miláčikom, najmä psíkom, je pre nich toxický.

Nekupujte sladidlá, na ktorých nie je presne napísané zloženie jednotlivých cukrov, napr. typu „Náhradné sladidlo s obsahom stévie“, pričom na obale nie je napísané, aké základné sladidlo je použité. Najčastejšie je to aspartám.

 

Súvisiace články:

Cukor alebo náhradné sladidlá? ČASŤ 1.

Ste jablko alebo hruška?

Z čoho nám rastie brucho?

Vianočné pečenie bez múky a cukru

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor:Diana