Cukrovka (diabetes)

Čo užívať pri cukrovke?

Pred užívaním vitamínov a výživových doplnkov je vhodné sa najprv poradiť so svojím lekárom. Cukrovku neliečia, používajú sa však na podporu medikamentóznej liečby a na zlepšenie kvality života pacienta s týmto ochorením.

Omega-3 mastné kyseliny

Ako už väčšina z nás vie, omega-3 kyseliny sa nachádzajú prevažne v morských rybách (najviac losos, ančovička, makrela, sardinky, tuniak, halibut), v ľanových semienkach, mandliach alebo vlašských orechoch. Neodporúča sa však konzumácia týchto rýb častejšie ako dva razy za týždeň, kvôli pomerne vysokej kontaminácii vôd v ktorých žijú. V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo výživových doplnkov obsahujúce 3-, 6- alebo 9-omega mastné kyseliny. Treba však podotknúť, že 6-omega mastných kyselín má bežný Európan v strave dostatok, až nadbytok. Sú obsiahnuté v  rastlinných olejoch, ktoré sa používajú na prípravu jedál. Dôležitý je pomer medzi 3-omega a 6-omega mastnými kyselinami, ktorý by mal byť asi 3:1 (bežný Európan ho má asi 30:1). Preto je neopodstatnené užívanie doplnkov výživy s 6-omega mastnými kyselinami, ktoré navyše pôsobia prozápalovo. 3-omega mastný kyseliny zabraňujú usádzaniu cholesterolu v stenách ciev, znižujú zrážanlivosť krvi a chránia tak pred vznikom aterosklerózy a infarktom. Skladajú sa z DHA (dokazehexaenová kyselina) a EPA (eikozapentaénová kyselina). Obe sa používajú na doplnkovú liečbu chronických kožných ochorení ako psoriáza alebo ekzémy, chronických zápalových ochorení, pri cukrovke, na ochranu ciev oka, u detí a tehotných žien na zdravý vývoj mozgu dieťaťa, po infarkte na ochranu srdca a na zníženie cholesterolu. U cukrovky preto účinkujú viacerými mechanizmami, najdôležitejší je znižovanie inzulínovej rezistencie pri dlhodobom užívaní.

Pacienti podstupujúci liečbu znižujúcu zrážanlivosť krvi a cukrovkou by sa mali pred užívaním poradiť s lekárom.

Chróm a vanád

Chróm je stopový prvok zabezpečujúci správne využitie inzulínu na reguláciu hladiny glukózy v krvi. Zníženú účinnosť inzulínu v organizme nahradzuje jeho zvýšená tvorba. Tá ale bez chrómu nezaistí potrebné účinky inzulínu. Ak je dlhodobo znížená hladina chrómu v organizme, produkcia inzulínu sa zvyšuje, hladina glukózy v krvi však dostatočne neklesá. Takto dochádza k potrebe stále väčšieho množstva inzulínu na spracovanie rovnakého množstva glukózy, vzniká inzulínová rezistencia a cukrovka 2.typu. Zvýšenú potrebu chrómu majú napr. tehotné a dojčiace ženy, ľudia so stresujúcim zamestnaním alebo vysokou fyzickou záťažou a pri infekčných ochoreniach. Deficit chrómu sa prejavuje napr. zvýšenou chuťou na sladké. Prírodné zdroje chrómu sú celozrnné výrobky, syr, fazuľa, orechy, šampiňóny a brokolica.

Vanád je menej známy prvok, vyskytuje sa v organizme v stopových množstvách, má však podobnú funkciu ako chróm. Zlepšuje využívanie inzulínu a tak zamedzuje vzniku inzulínovej rezistencie. Nachádza sa v čiernom korení, v bylinkách ako kôpor a petržlenová vňať, šampiňónoch, špenáte, rybách a ustriciach.

Škorica

Kôra zo škorice obsahuje látky znižujúce hladinu glukózy, triglyceridov a LDL cholesterolu v krvi. Dávka potrebná na dosiahnutie merateľných výsledkov je pol lyžičky denne. V tejto dávke je jej podávanie bezpečné aj dlhodobo, nemala by sa však vo väčších množstvách podávať tehotným ženám, najmä v neskorších štádiách gravidity, pacientom s ochorením obličiek a pacientom užívajúcim Warfarín alebo iné lieky na zníženie zrážanlivosti krvi kvôli riziku krvácania. U citlivejších osôb je možné podávať vodné extrakty (škoricový čaj), prospešné látky sa lúhujú vo vode a sú odolné voči vyšším teplotám (potenciálne dráždivé látky zo škorice sú rozpustné v tukoch, môžu po požití u citlivých jedincov spôsobiť kožné reakcie alebo podráždenie žalúdočnej sliznice).

B-komplex

B-komplex je zmes vitamínov skupiny B, rozpustných vo vode, zúčastňujú sa okrem iného na metabolizme cukrov. Nedostatok týchto vitamínov bol pozorovaný u ľudí s vysokým pracovným nasadením a u fajčiarov.

Psyllium

Skorocelové semeno je vláknina, rozpúšťa sa vo vode alebo v jedle, spomaľuje vstrebávanie cukru z jedla a uľahčuje stolicu. Je však potrebné dodržovať dostatočný pitný režim, inak jej užívanie môže spôsobovať nepriechodnosť čriev.

Magnézium (horčík)

Magnézium je minerál, ktorý je súčasťou asi 300 enzýmov zúčastňujúcich sa regulácie biologických procesov v tele. Jeho nedostatok spôsobuje hypertenziu, môže viesť ku vzniku inzulínovej rezistencie, glukózovej intolerancie, zvýšeniu hladiny tukov v krvi, srdcovo-cievnym poruchám, zvýšenému zrážaniu krvných doštičiek a komplikáciám v tehotenstve. Mnohé štúdie pozorovali deficit magnézia u pacientov s oboma typmi cukrovky. Viac v článku Ako si správne vybrať horčík.

Koenzým Q10

Koenzým Q10 chráni srdce a cievy, ktoré sú pri cukrovke namáhané, pomáha pri hojení rán a paradentóze (časté komplikácie cukrovky), redukuje chronický únavový syndróm, posilňuje imunitu a pomáha pri znižovaní váhy. Dostupný je v silách 30, 60mg a 100mg, jeho užívanie je nevyhnutné pri liečbe zvýšeného cholesterolu (pri užívaní statínov). Koenzým je pre telo najlepšie využiteľný v redukovanej alebo teda neoxidovanej forme, ako ubichinol (bežne dostupné výživové doplnky obsahujú väčšinou ubichinón, čiže oxidovanú formu ubichinolu, ktorá sa v organizme musí enzýmami spracovať, aby bola účinná, s vekom však enzýmy ubúdajú a preto je hlavne u starších ľudí podávanie ubichonónu málo účinné).

Kyselina alfa-lipoová

Kyselina alfa-lipoová pomáha regulovať hladinu glukózy u diabetu II. typu, pomáha aj pri nástupe diabetickej nefropatie a pri liečbe diabetickej neuropatie. O jej užívaní je potrebné sa poradiť s lekárom a pravidelne kontrolovať hladinu cukru v krvi, nakoľko môže vyvolať výraznejší pokles hladín glukózy v krvi.

Chilli

Látka z chilli papričiek znižuje vyplavovanie inzulínu po kaloricky bohatých jedlách, je preto prospešné ho pridávať do sýtych pokrmov na lepšiu reguláciu glukózy v krvi. 

 

Užitočné tipy

Podľa niektorých štúdií úplní abstinenti majú väčšie riziko cukrovky ako ľudia, ktorí pijú mierne. Miernym pitím sa rozumie 1-2 poháriky alkoholu denne v závislosti od hmotnosti, napr. 2dcl vína (nie nárazovo cez víkend!), s rastúcim počtom požitých pohárikov potom opäť riziko vzrastá. Alkohol by pritom mal byť podávaný vždy s jedlom.

Keď máte cukrovku, pri nákupe v lekárni na to lekárnika vždy upozornite, ponúkne Vám prípravky bez cukru a zváži možné interakcie s liekmi, ktoré užívate.

95% celozrnného pečiva v obchodoch neobsahuje celozrnnú múku. Pečivo si preto vyberajte nielen podľa farby, ale aj podľa štruktúry (musí obsahovať viditeľné semienka), býva taktiež ťažšie, menej nadýchané.

Pri cukrovke je treba venovať špeciálnu pozornosť hygiene kože, najmä v oblasti chodidiel (je náchylnejšia na infekcie, ktoré sa ťažko hoja). Odporúča sa používať jemné mydlo, vodu a ošetriť nohy hydratačným krémom. Nechty na nohách treba strihať rovno (aby nezarastali a nespôsobovali ďalšie komplikácie) a odstraňovanie kurieho oka a bradavice prenechať lekárovi.

Dôležitá je aj ústna hygiena. Pravidelné čistenie zubov by malo byť samozrejmosťou. Pri cukrovke sa mení štruktúra ciev. To môže spôsobiť obmedzenie prietoku krvi tkanivami, čo oslabuje ďasná i okolité kosti. Tým sa stávajú náchylnejšie na infekcie.

Pacienti s diabetickou neuropatiou by mali absolvovať každých 5 rokov endoskopické vyšetrenie u gastroenterológa. Môžu mať otvorený pažerákový zvierač (pozri GERD), ale tým že majú porušené nervové zakončenia necítia príznaky.  S diabetom je často spojená aj tzv. diabetická gastroparéza – ochrnutie žalúdka, kedy je schopnosť vyprázdnenia žalúdka znížená a potrava sa vracia smerom hore.

Súvisiace články:

Berberín-nový liek na potravinové intolerancie a metabolický syndróm?

Príznaky, ktoré môžu odhaliť cukrovku

Kedy začať s liečbou cukrovky?

Choconut bez výčitiek, koláč bez múky a cukru za 30minút!

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana