Cholesterol

Probiotiká na zníženie cholesterolu

Zníženie cholesterolu

Lieky na znižovanie cholesterolu majú množstvo nežiaducich účinkov, ktoré sa zvyšujú úmerne ich dávke. Pri mierne zvýšených hladinách cholesterolu a triglyceridov sú popri správnej životospráve probiotiká vhodnou voľbou. Dajú sa použiť aj v kombinácii s liekmi na znižovanie cholesterolu, na zníženie ich nežiaducich účinkov, ako aj na ochranu pečene.

Probiotiká štiepia žlčové kyseliny v čreve a tak zabraňujú ich reabsorbcii.  Žlčové kyseliny obsahujú cholesterol a tak ho odnímajú z enterohepatálneho obehu. Viacero štúdií potvrdilo zníženie LDL cholesterolu aj triglyceridov, v závislosti od podávaného kmeňa, dĺžky podávania a veľkosti dávok o 4 – 50 %. Ďalší benefit bolo zníženie krvného tlaku.

Odporúčané kmene sú Bifidobacetrium longum, Lactobacillus acidophillus a Lactobacillus reuteri. 

 

Prevencia onkologických ochorení

Keďže rakovina hrubého čreva je najrozšírenejšia v oblastiach s nesprávnou výživou, je jasné že zdravá črevná flóra zohráva dôležitú úlohu v prevencií a liečbe tohto ochorenia. Funkčné „dobré“ baktérie dokážu zneškodňovať toxické a karcinogénne produkty metabolizmu a patogénnych baktérií, zúčastňujú sa na produkcií látok imunitného systému, tvoria bariéru črevných stien, ktorá ich chráni pred osídlením patogénnymi baktériami a niektoré kmene sú schopné potláčať zápalové reakcie v črevách (chronický zápal často vedie k onkologickým ochoreniam).

Okrem prevencie je opodstatnené užívanie probiotík aj pri liečbe kolonorektálneho karcinómu na zmiernenie nežiaducich účinkov liekov ako sú zápcha, nevoľnosť, hnačka a zlé vstrebávanie živín. Používa sa prevažne kombinácie kmeňov Laktobacilov a Bifidobaktérií alebo Saccharomyces boulardii na potláčanie nežiaducich účinkov radiačnej alebo chemickej liečby onkologických ochorení.

 

Starší pacienti

U starších pacientov sa zloženie črevnej mikroflóry výrazne mení. Dochádza tu zníženiu počtu prospešných Bifidobaktérií, v niektorých prípadoch sú dokonca nahradené úplne inými rodmi, napr. Enterococcus, Enterobacterium alebo Clostridium. Premnoženie týchto baktérií, ktoré produkujú toxické látky vedie k rôznym chronickým a onkologickým ochoreniam a poruchám pečeňových  funkcií.

Vhodné je dopĺňať hlavne kmene rodu Bifidobacterium a Lactobacillus acidophillus. .

Súvisiace články:

Ako znížiť krvný tlak bez liekov?

Čo nám dvíha krvný tlak?

Ako sa vyhnúť cukrovke

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana