Nespavosť (insomnia)

Príroda v liečbe nespavosti

Pri ľahšej alebo krátkodobej nespavosti sa výborne osvedčili niektoré rastlinné extrakty. Využívajú sa kvôli ich sedatívnemu – ukľudňujúcemu účinku, ktorým navodzujú spánok. Zvyknú sa uživať aj pri strese, nekľude či nervovom vyčerpaní. Su bezpečné, nenávykové, dobre znášané, výskyt nežiadúcich účinkov je veľmi zriedkavý.

Nevýhodou zostáva, že u niektorých rastlín, ktoré sú zastúpené vo výživových doplnkoch na spanie a ukľudnenie, chýbajú štúdie, ktoré by potvrdzovali ich efekt na poruchy spánku.

Najviac preskúmavou rastlinou v tejto indikácii je valeriána (kozlík), kde viaceré šťúdie potvrdili, že pri opakovanom užívaní navodzuje spánok, pričom neovplyvňuje spánkové fázy (nepotláča REM fázu).

Zdroj: Morin ChM, Koetter U, Bastien C, and al.Valerian–Hops Combination and Diphenhydramine for Treating Insomnia: A randomized placebo–controlled clinicaltrial. Sleep, 28,1, 2005,1465–1471.

Z ďaľších celkom dobre preskúmaných rastlín treba vyzdvihnúť medovku lekársku. Jedna z najnovších štúdii sa zaoberala vplyvom extraktu z medovky na pacientov, ktorí trpeli miernou úzkosťou a poruchami spánku. Liečba ukázala signifikantné zlepšenie vo všetkých sledovaných parametroch: nespavosť, úzkosť a jej pridružené symptómy. Pacientom bol podávaný štandardizovaný extrakt z listov medovky lekárskej (obsahujúci viac ako 7% kyseliny rozmarínovej a viac ako 15% derivátov kyseliny hydroxyškoricovej) v dávke 600 mg denne. Táto dávka (a aj štandardizácia) nezodpovedá väčšinou množstvu, ktoré nájdete vo výživových doplnkoch, ale na druhej strane sú lieky a doplnky výživy na spanie kombináciou viacerých extraktov rastlín, kde sa predpokladá synergický účinok (znásobenie účinku). Potvrdenie týchto skutočností si však vyžaduje ešte ďaľšie štúdie.

Zdroj: Julien Cases, Alvin Ibarra, Nicolas Feuillere, Marc Roller, Samir G. Sukkar. Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of volunteers suffering from mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances, Med J Nutrition Metab., 4(3): 211–218, 2011.

Z ďalších rastlín so sedatívnym účinkom sa pri poruchách spánku používa chmeľ otáčavýlevanduľa a mučenka opletavá, kde však stále chýbajú štúdie potvrdzujúce ich prínos v liečbe insomnie (nespavosti).

V prípravkoch na spanie občas nájdete aj extrakt z ľubovníka bodkovaného, ktorý je považovaný za „prírodné antidepresívum”. U tejto rastliny treba zvýšiť opatrnosť ak užívate aj iné lieky, pretože často dochádza k ich vzájomnej interakcii (hormonálna antikoncepcia, warfarín, antidepresíva, antiepileptika, antimigrenika a iné), spýtajte sa lekárnika alebo lekára. Taktiež sa pri užívaní ľubovníka (tablety, čaj) nedoporučuje vystavovať priamemu slnku, kvôli riziku kožných reakcií.

PERSEN, PERSEN Forte

  1. – lieky obsahujú 17,5mg extraktu medovky lekárskej, 17,5mg extraktu mäty piepornej a  extrakt valeriány lekárskej – 35mg Persen a 87,5mg Persen Forte
  2. – dávkovanie Persenu: pri psychickej záťaži a nepokoji 3 až 4 tablety 3-krát denne; pri nespavosti 3 až 4 tablety hodinu pred spaním
  3. – dávkovanie Persenu Forte: pri psychickej záťaži a nepokoji 2 kapsuly 2-krát denne; pri nespavosti 2 kapsuly hodinu pred spaním
  4. – lieky sa užívajú nezávisle od jedla, trvanie liečby nie je obmedzené

BENOSEN BALANCE

  1. – liek obsahuje 112,5mg extraktu medovky lekárskej, 125mg extraktu valeriány lekárskej a 80mg extraktu mučenky
  2. – dávkovanie: pri psychickej záťaži a nepokoji 2 tablety 3-krát denne; pri nespavosti 2 tablety ½ až 1 hodinu pred spaním

                                                         …čítať viac o nespavosti

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana