Chrápanie

Ako sa zbaviť chrápania?

Takmer každé chrápenie je možné vyliečiť, v mnohých prípadoch však len s pomocou lekára a odstránením príčíny. Po príčine treba pátrať najmä v prípade, keď je chrápanie prerušované prestávkami v dýchaní (spánkové apnoe), čo je stav ohrozujúci zdravie. Vzhľadom na množstvo dôvodov, ktoré môžu spôsobovať chrápanie je aj liečba variabilná a neexistuje druh liečby, ktorý by bol účinný u každého.

Kedže najdôležitejší rizikový faktor chrápania a spánkových porúch dýchania je obezita, chudnutie by malo byť prvý krok. Mnohé štúdie potvrdili dokonca úplne vymiznutie ťažkostí po schudnutí. Samozrejmosťou by mala byť aj abstinencia alkoholu pred spaním, ktorý uvoľňuje svalstvo krku a úst, čím zužuje prechod vzduchu dýchacími cestami a dodržiavanie spánkovej hygieny.

Pokiaľ chrápate kvôli chronickej alebo alergickej nádche, ktorá vám sťažuje dýchanie nosom, chrápanie môžete obmedziť kortikoidnými (zmierňujúce zápal a opuch sliznice) alebo dekongesčnými (uvoľňujúce nos) kvapkami a sprejmi do nosa.

Ak môže za chrápanie krivá nosová prepážka, polypy v nose alebo nejaké anatomické anomálie, ktoré tvoria v horných dýchacích cestách prekážku, efektívny je chirurgický zásah. Pomoc pri chrápaní ponúkajú aj laserové operácie, pri ktorých sa odstráni ochabnutá časť podnebia a časť uvuly (kedže príčinou chrápania je zväčené a ochabnuté mäkké podnebie, ktorého vibráciou dochádza k chrápaniu).

Užívanie liekov sa v liečbe chrápania využíva zriedka. Ordinovať sa môžu tzv. tricyklické antidepresíva, kde sa využíva ich vplyv na spánkové cykly. Dokážu skracovať REM fázu spánku (počas REM spánku spíme plytko a naše svaly-aj hltanu a jazyka sú uvoľnené, preto dochádza k zúženiu dýchacích ciest a k vyššiemu výskytu chrápania a spánkového apnoe). Ak je chrápanie prejavom poruchy dychového centra alebo neurosvalových funkcií podávajú sa lieky, ktoré povzbudzujú dýchacie centrum (teofylín s postupným uvoľňovaním, acetazolamid – v tejto indikácii sa používa zriedkavo, určený je predovšetkým na liečbu glaukómu).

Pri stredne ťažkých a ťažkých poruchách dýchánia sa odporúčajú pretlakové prístroje na dýchanie, prostredníctvom ktorých sa do dýchacích ciest počas spánku dostáva vzduch, človek prestáva chrápať a nemá pauzy v dýchaní. Pretlakové prístroje sú veľmi účinné, avšak vďaka nepohodlnosti a hlučnosti pri nich zotrvá len 50-60% pacientov.

Čo ponúkajú lekárne proti chrápaniu?

Žiadne prípravky z lekárne proti chrápaniu neodstraňujú úplne príčinu chrápania a ani poruchy dýchania v spánku, môžu len do určitej miery stlmiť hlasitosť chrápania. Ako?

ADENOL spej, ADENOL kvapky

Obsahujú rastlinné oleje s extraktom zo sójového lecitínu, ktoré spôsobujú silné prekrvenie a tým napätie na povrchu tkanív (chrápanie vzniká keď sú svaly uvoľnené), zvlhčujú sliznicu dýchacích ciest, čim znižujú možnosť vibrácie a teda chrápania. Sprej sa strieka do úst pred spaním a prehltne. Kvapky obsahujú len rastlinné oleje, tesne pred spaním sa nakvapkajú na vreckovku, priložia sa k nosu a hlboko sa nadýchne, 4-5 kvapiek sa nakvapká na vankúš. Výhodou je, že obsiahnuté oleje majú aj repelentný účinok – odpudzujú hmyz.

Voľný dych – pásiky na nos

Úlohou pásikov na nos je mechanicky rozšíriť nosné prieduchy a tým zlepšiť priechodnosť nosa. Prinášajú tak úľavu napr. pri zdurenej nosovej sliznici pri nádche či alergii a zmierňujú chrápanie. 

Súvisiace články:

Chrápanie-prejav vážneho ochorenia alebo len narušuteĺ spánku? 

Ako sa lieči nespavosť?

Prečo nevieme zaspať?

Prečo vzniká depresia?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana