Depresia

Prírodná liečba depresie

Najvýznamnejším prírodným antidepresívom je nepochybne ľubovník bodkovaný (latinsky Hypericum perforatum, v zahraničných zdrojoch St John’s Wort). Ľubovník prešiel množstvom štúdií a výskumov, kde bol potvrdený jeho antidepresívny účinok pri  miernej až stredne ťažkej depresii. Jeho účinnosť sa nezriedka porovnáva s antidepresívnymi liekmi. Vo viacerých zahraničných zdrojoch sa uvádza, že je neúčinný v liečbe ťažkej depresie ako potvrdila štúdia z 2002, čo je síce pravda, ale do štúdie bol zaradený aj sertralín (štandardný antidepresívny liek), ktorý tiež nepreukázal žiadne zlepšenie stavu pacientov s ťažkou depresiou.

Ľubovník účinkuje na depresiu podobným mechanizmom ako antidepresíva, brzdí spätné vychytávanie serotonínu, noradrenalínu a dopamínu (pôsobí aj v GABA systéme). Za antidepresívny účinok ľubovníka je v najväčšej miere zodpovedný hyperforín, ale aj iné zložky ako hypericín, pseudohypericín a niektoré flavonoidy, sa priamo či nepriamo podieľajú na efekte. U nás sa odporúča najmä v liečbe miernych depresií. Nástup jeho účinku sa pozoruje po 10-14 dňoch užívania, pričom pokiaľ sa stav v priebehu 4-6 týždňov nezlepšuje, treba vyhľadať lekára. Dôležité je podávať ho v dostatočnej dávke niekoľkokrát denne, pitie ľubovníkového čaju na liečbu depresie však postačovať nebude. Na našom trhu je dostupný len jeden liek (bez lekárskeho predpisu) s dostatočným obsahom ľubovníka a dobrou štandardizáciou extraktu – DEPRIM (60mg v 1cps), i keď v niektorých štúdiách boli použité vyššie dávky ako odporúča výrobca Deprim-u.

Čo sa týka ľubovníka, aj keď sa jedná o rastlinu, ktorá by teda zdanlivo mala byť bezpečná, má aj svoje obmedzenia. Nežiaduce účinky sú zriedkavé, najmä keď zvážime nežiaduce účinky klasických antidepresívnych liekov. Pri užívaní ľubovníka však treba byť opatrný, pretože hypericín môže spôsobiť zvýšenú citlivosť na slnečné žiarenie (aj solária), kedy môže dochádzať u citlivých osôb k podráždeniu kože (reakcia podobná slnečnému popáleniu v miestach vystavených slnečnému žiareniu). Pozor si treba dať aj pri súčasnom užívaní niektorých liekov. Ľubovník zvyšuje účinnosť pečeňových enzýmov (CYP450), ktoré sa podieľajú na odbúravaní niektorých liekov, t.z. že urýchlením odbúravania liekov môže dochádzať k nedostatočnému dosiahnutiu ich hladiny a tým k zníženiu účinku lieku (Warfarin, teofylín, hormonálna antikoncepcia, digoxín, TCA…). Neodporúča sa ani súčasná kombinácia so SSRI (lieky na liečbu depresie-citalopram, sertralín, paroxetin…) a triptánmi (lieky na liečbu migrény).

Ďaľšou rastlinou, ktorá sa využíva v liečbe depresie je šafran siaty, konkrétne jeho extrakt z blizien. Hlavnými zložkami sú krocin a safranal, ktoré podobne ako v prípade ľubovníka, pravdepodobne brzdia spätné vychytávanie serotonínu, dopamínu a noradrenalínu. Antidepresívny účinok pri liečbe ľahkej a stredne ťažkej depresie bol potvrdený aj štúdiou. Na našom trhu sa nachádza výživový doplnok s obsahom extraktu z blizien šafranu, L-tryptofánu (premieňa sa na serotonín) a vitamínu B6 (pyridoxin). Pri pravidelnom užívaní sa dostavuje účinok približne v priebehu 14 dní.

Mierny antidepresívny účinok sa predpokladá aj u ženšenu (Panax ginseng). Ženšen sa mnohé roky používa v tradičnej východnej medicíne na odstránenie únavy a zvýšenie fyzickej a psychickej odolnosti organizmu. Jeho antidepresívne účinky ešte nie sú dostatočne preskúmané, predpokladá sa však úplné odlišný mechanizmus pôsobenia ako v prípade vyššie spomínaných rastlín či antidepresívnych liekov. Na trhu existuje množstvo výživových doplnkov obsahujúcich ženšen, nie všetky sa však môžu pochváliť kvalitným obsahom. Dôležité je nájsť taký, ktorý obsahuje štandardizovaný extrakt z koreňa, nie pomleté ženšenové listy.

Vedeli ste, že:

V liečbe depresie sa už dlhé roky úspešne využíva akupunktúra. U nás táto metóda nie je veľmi frekventovaná a mnohí lekári na ňu pozerajú cez prsty, i keď aj samotnú akupunktúru vykonávajú lekári. Viaceré štúdie však poukazujú na opodstatnenosť akupunktúry, ktorá vedie telo k vyššej produkcii endorfínov („hormóny šťastia“).

Súvisiace články:

Prečo vzniká depresia?

Nedostatok vitamínov pri depresii?

Depresia, úzkosť či len depka?

Čo všetko dokáže stres?

Ginkgo-doplnok výživy alebo účinný liek?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana

 


 

Zdroje:

  1. Hypericum Depression Trial Study Group. Effect of Hypericum perforatum (St John’s wort) in major depressive disorder: a randomized controlled trial. JAMA, 2002, 287/14, s.1807–1814.
  2. LINDE, K; RAMIREZ, G; MULROW,  CD, et al. St John’s wort for depression – an overview and meta-analysis of randomised clinical trials. British Medical Journal, 1996, 313/7052, s. 253–258.
  3. NATHAN, Pradeep J. Hypericum perforatum (St John’s Wort): a non-selective reuptake inhibitor? A review of the recent advances in its pharmacology. Journal of Psychopharmacology, 2004, 15/1, s. 47–54.
  4.  Akhondzadeh S, Tahmacebi-Pour N, et al. Crocus sativus L.in the treatment of mild to moderate depression: a doubleblind, randomized and placebo-controlled trial. Phytother Res 2005; 19: 148–151.
  5. Acupuncture: Review and Analysis of Reports on Controlled Clinical Trial. Ženeva, WHO, 2002.
  6. CHAO, Dong M; SHEN, Lin L; TJEN-A-LOOI, Stephanie, et al. Naloxone reverses inhibitory effect of electroacupuncture on sympathetic cardiovascular reflex responses.The American Journal of Physiology, 1999, 274/6, s. H2127–H2134.