Depresia

Nedostatok vitamínov pri depresii?

Aj nedostatok niektorých vitamínov a minerálov zhoršuje príznaky depresie. Vždy sa predpokladalo, že v našich pomienkach a pri dnešnom stravovaní je málo pravdepodobné, že by sme mali nedostatok B-vitamínov. Avšak alkohol, stres, rafinovaný cukor, nikotín, strava bez dostatočnej nutričnej hodnoty či mnohé lieky (hormonálna antikoncepcia, statíny, diuretiká, antibiotiká…) spôsobujú zvýšené straty vitamínov, minerálov a koenzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému. Pri nervových vyčerpaniach, strese a depresiách sa preto odporúča zvýšiť dávky niacínu (B3), tiamínu (B1), kyseliny pantoténovej (B5), pyridoxínu (B6), kvalitného horčíka (Ako si správne vybrať horčík), zinku a vitamínu C, najlepšie rozdelené do viacerých dávok denne.

Dôležitý je aj dostatočný príjem kyseliny listovej (B9) a vitamínu B12, ktoré sú okrem iného dôležité pre produkciu aminokyseliny SAM (S-adenozylmetionín). SAM sa začína v zahraničí využivať v terapii depresie, pár štúdii už zaznamenalo výborné výsledky. Práve deficit kyseliny listovej býva často nájdený u pacientov trpiacich depresiou (až 31%), podľa niektorých odborníkov môže byť nedostatok kyseliny listovej zodpovedný aj za nedostatočnú reakciu pacienta na antidepresívnu liečbu.

Ďaľším diskutovaným vitamínom vo vzťahu k depresii je vitamín D. V poslednom období poukazujú odborníci na všeobecný nedostatok vitamínu D v populácií, najmä v zimných mesiacoch. Napriek mnohým výskumov nevieme potvrdiť ani vyvrátiť dôležitosť vitamínu D v liečbe či prevencii depresie. Odborníci sa nevedia zhodnúť, či nízke hladiny vitamínu spôsobujú resp. prispievajú k depresii alebo či samotná depresia znižuje hladinu vitamínu D. Každopadne, ak trpíte depresiou, zvýšením dávky vitamínu D (stravou alebo doplnkami výživy) určite nič nepokazíte, najmä ak nie ste milovníci slnka.

Ako sa teda stravovať pri depresii?

Do jedálnička zahrnúť:

Omega-3-nenasýtené kyseliny

  1. – niektoré štúdie potvrdzujú, že ľudia trpiaci depresiou majú nedostatok omega-3-nenasýtených kyselín (najmä EPA) a ich pravidelným príjmom je môžné zmierniť príznaky doprevádzajúce depresiu
  2. – omega-3-nenasýtené kyseliny nájdeme v olejoch (rybí, ľanový, sezamový), rybách (losos, treščia pečeň, tuniak), orechoch (vlašské), ľanových semienkach…

Ovsené vločky, pivovarské kvasnice, hnedá ryža

  1. – obsahujú dôležité B-vitamíny a stopové prvky

Potraviny s vysokým obsahom L-tryptofánu

  1. – L-tryptofán je aminokyselina, z ktorej mozog vyrába serotonin (hormón, ktorého nedostatok je typický pre depresiu)
  2. – Vysoký obsah tryptofánu majú mliečne výrobky (najmä syry-parmazán..), vajcia, sezamové a slnečnicové semienka, banány, avokádo, mäso, orechy…

 

Nepodceňujte aj pravidelný pohyb (zvyšuje hladinu serotonínu v mozgu, preto sa po cvičení cítime dobre) a v neposlednom rade sa naučte relaxovať a správne dychať – psychogenné cvičenia sú výborný začiatok na porazenie skľúčenej nálady.

Ak ťažkosti neustupujú je načase navštíviť lekára, depresia nie je ochorenie, kde si môžete dovoliť vyčkávať s domnením, že sa to nejako vyrieši. Návšteva psychiatra alebo psychológa nemusí znamenať niekoľkoročné podávanie antidepresív, ako si mnohí predstavujú. Podľa štúdií aj samotná psychoterapia (bez liekov) dosahuje obdobné výsledky v liečbe ľahkej a stredne ťažkej depresie ako farmakoterapia (podávanie liekov).

                                                                        …čítať viac o Depresii

Súvisiace články:

Prečo vzniká depresia?

Ako vyzerá človek v depresii?

Prírodná liečba depresie

Čo všetko dokáže stres?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana