Andropauza

Liečba andropauzy pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Podávanie estrogénov – ženských hormónov u žien v menopauze, ktoré trpia klimakterickým syndrómom nie je nič nové, v poslednom období sa však veda zameriava na podávanie chýbajucého hormónu testosterónu aj u mužov. Ide o tzv. hormonálnu substitučnú terapiu (HST). Výskumy odhalili, že výsledkom testosterónovej liečby je opätovný záujem o sex, zlepšenie telesnej kondície, kvality spánku, obnova svalovej hmoty, zlepšenie nálady, zníženie podráždeností, smútku, lepšia psychická a fyzické pohoda. Pravdepodobne sa z dlhodobého hľadiska znižuje aj riziko srdcovocievnych ochorení a osteoporózy, čo je zatiaľ ešte v štádiách výskumu. Táto terapia však nie je určená pre každého a má samozrejme svoje riziká a mnohé, častokrát vážne, nežiadúce účinky.

HST sa nemôže užívať ak trpíte:

 1. – rakovinou prostaty alebo pŕs
 2. – vážnym ochorením pečene alebo obličiek
 3. – srdcovocievnymi ochoreniami, cukrovkou
 4. – benígnou hyperpláziou prostaty

Opatrnosť treba zvýšiť u pacientov s hypertenziou– HST môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku. Dôležité je aj pravidelné meranie hladiny testosterónu počas liečby (na konci intervalu injekčnej aplikácie), pravidelné sledovanie prostaty a prsnikov, kontrola laboratórnych parametrov – hemoglobín, hematokrit, pečeňové testy.

Podráždenosť, nervozita, prírastok hmotnosti, dlhá a častá erekcia po nasadeni liečby môžu signalizovať nadmernú dávku androgénu.

O vhodnosti liečby a výbere lieku rozhoduje vždy lekár, korý Vám môže predpísať testosterón vo forme injekčných praparátov, tabliet, prípadne gélu:

Nebido inj., Sustanon inj.

 1. – liečba rôznych mužských problémov, ktoré sú spôsobené nedostatkom testosterónu – impotencia, neplodnosť, nedostatočné libido, únava, depresívne nálady a rednutie kostí
 2. – podáva sa injekčne každých 10 až 14 týždňov, na dosiahnutie terapeutického účinku postačujú iba 4 injekcie počas roka! (Sustanon 250 inj.-zvyčajne jedna injekcia každé tri týždne)

Androgel gel, Tostran 2% gel

 1. – nie je vhodný na liečbu mužskej sterility alebo impotencie
 2. – odporúčaná dávka 1 krát denne približne v rovnakom čase, najlepšie ráno
 3. – gél si môže aplikovať pacient sám, na čistú, suchú a zdravú kožu oboch ramien, oboch rúk, alebo brucha (neaplikovať na oblasť genitálií!). Nie je nevyhnutné votrieť ho do kože
 4. – pred oblečením sa má gél nechať schnúť aspoň 3-5 minút
 5. – po použití umyť ruky mydlom a vodou.

Proviron tbl.

 1. – liečba zníženej výkonnosti v strednom a vyššom veku – ľahká unaviteľnosť, nedostatok koncentrácie, oslabená pamäť, podráždenosť, poruchy spánku, depresívne nálady a celkové vegetatívne ťažkosti.
 2. – liečba porúch potencie – poruchy potencie založené na nedostatku androgénov
 3. – liečba neplodnosti – používaním lieku sa môže zlepšiť alebo normalizovať počet a kvalita spermií ako aj koncentrácia fruktózy v ejakuláte, čím sa zvýši nádej na oplodnenie
 4. – užívajú sa 1 – 2 tablety trikrát denne

Ak hormonálna liečba nie je nevyhnutná alebo vhodná, môže Vám lekár predpísať lieky na zmiernnie niektorých ťažkostí  (nehormonálna liečba) ako erektilná dysfunkcia, problémy so spánkom, depresia, vypadávanie vlasov a iné.

…čítať viac o Andropauze

Súvisiace články:

Liečba erektilnej dysunkcie pod dohľadom lekára

Liečba depresie pod dohľadom lekára

Liečba nespavosti pod dohľadom lekára

Liečba vypadávania vlasov pod dohľadom lekára

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana