Andropauza

Ako sa prejavuje andropauza?

Nedá sa presne predvídať v akom veku a v akom rozsahu sa andropauza u mužov prejaví. Prejavy sú individuálne a líšia sa od jedného človeka k druhému. Najčastejšie ide o zmeny nálad, podráždenosť, únavu, stratu energie, kondičky, záujmu o čokoľvek. Častým problémom, ktorý trápi mužov je aj znížená chuť na sex, poruchy s erekciou, priberanie, strata svalovej hmoty, nespavosť a depresie. A čo viac, štúdie ukazujú, že tento pokles testosterónu vedie aj ku srdcovocievnym ochoreniam a osteoporóze.

Andropauza a sexuálne problémy

Môže dochádzať k zníženiu libida, častá je erektilná dysfunkcia, vyskytnúť sa môže predčasná ejakulácia či nedostatočný pocit vyvrcholenia. Ak sa takýto problém objaví, treba vyhľadať lekára, pretože erektilná dysfunkcia môže byť spôsobená aj prebiehajúcou aterosklerózou alebo iným ochorením.

Andropauza a depresie

Nízke hladiny testosterónu môžu byť príčinou mnohých depresívnych symptómov ako všeobecná ľahostajnosť k udalostiam okolo vás, neschopnosť sústrediť sa, extrémna podráždenosť, strata záujmov a spoločenská oploštenosť. Nespavosť a nepokoj je tiež častým príznakom, normálne každodenné veci sa stávajú záťažou. V týchto prípadoch je dôležité nebyť ľahostajný, nepokrčiť ramená a neuzavrieť sa do seba ale vyhľadať odborníka, ktorý zistí, či trpíte depresiou alebo máte len dočasnú „depku“. Depresia je choroba ako každá iná a dá sa aj veľmi úspešne liečiť.

Andropauza a strata vlasov

Vypadávanie vlasov ide ruka v ruke s andropauzou. Nemusí to však vždy súvisieť s touto etapou. Vypadávanie vlasov u mužov je veľakrát spojené s genetickou predispozíciou, ale aj so stresom prípadne užívaním liekov. Najčastejšie ide o tzv. androgénovú alopéciu, kedy sa v tele i pokožke nachádza nadmerné množstvo dihydrotestostosterónu (aktíva forma testosterónu). Ten napáda vlasové folikuly, ktoré sa stenšujú a zmenšujú, až sa stávajú nefunkčnými alebo celkom odumrú, čím dojde k zastaveniu rastu vlasov.

Andropauza a návaly horúčavy

Návaly horúčavy a nočné potenie sú ďalšie problémy, ktoré sa môžu v tomto období u mužov vyskytnúť. Tieto symptómy nebývajú tak časté ako je to pri menopauze u žien (ženy majú viac potných žliaz ako muži) ale dokážu poriadne strpčit život a narúšať spánok. Navály horúčavy sú úzko spojené so znižujúcou sa hladinou testosterónu. Prejavujú sa ako intenzívny a náhle vzniknutý pocit tepla. Vyskytnúť sa môžu kľudne aj desaťkrát za deň a môžu trvať niekoľko minut až hodinu. Návaly horúčavy môžu byť sprevádzané aj nevoľnosťou, úzkosťou, podráždenosťou a rýchlejšou tepovou frekvenciou. Môže však ísť  aj o sprievodný jav niektorých ochorení alebo dôsledok užívania niektorých liekov (napr. liečba rakoviny prostaty znižuje hladinu testosterónu).

Andropauza a osteoporóza

Osteoporóza nie je len choroba žien. Aj u mužov zohráva životný štýl, výživa, hormóny ako testosterón a rastový hormon kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravých kostí. Pri poklese hladín hormónov, vo veku 40-70 rokov, klesá aj hustota kostí, čo má za následok zvýšený výskyt zlomenín. Výskyt zlomenín stúpa u stárnucich mužov, tak ako u žien, len o 5 až 10 rokov neskôr.

Andropauza a srdcovocievne choroby

Známym faktom je, že u žien po menopauze sa zvyšuje riziko aterosklerózy (kôrnatenie ciev) a srdcových príhod. Výskumy naznačujú, že podobný jav sa vyskytuje aj u mužov ako s vekom klesá hladina testosterónu. Štúdie poukazujú na silný vzťah medzi nízkou hladinou testosterónu a zvýšením kardiovaskulárneho rizika u mužov.

Poznámka: Všetky uvedené ťažkosti nemusia byť spôsobené len andropauzou. Môže sa jednať o úplné iné ochorenie alebo sprievodný jav nejakého ochorenia, preto by mal pacient vyhľadať lekára a podrobiť sa vyšetreniam, ktoré odhalia, či ide skutočne o zníženú hladinu testosterónu.

 

                                                       …čítať viac o Andropauze

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana