Andropauza

Ako liečiť andropauzu?

Terapia príznakov andropauzy by okrem liečby liekmi alebo výživovými doplnkami mala zahŕňať aj zdravý životný štýl. To znamená optimálne stravovanie, pravidelné cvičenie, prestat fajčiť, obmedziť alkohol a minimalizovať stres.

Problémom býva aj fakt, že muži často nevedia kam sa môžu s „mužskými problémami“ obrátiť, alebo sa za ne hanbia a radšej sa trápia akokeby vyhľadali odbornú pomoc.

Na liečbu andropauzy sa špecializuje lekár – andrológ, ktorý ju diagnostikuje na základe výsledku krvného testu. Častokrát je nevyhnutná spolupráca aj s inými odborníkmi ako je urológ, psychiater, psychológ alebo kardiológ. Viac v článku Liečba andropauzy pod dohľadom lekára.

Z voľnopredajných prípravkov sa do popredia sa pomaly tlačí Tribulus terrestris – Kotvičník zemný. Predbežné výskumy poukazujú na to, že fytosteroly obsiahnuté v tejto rastline dokážu do určitej miery zvyšovať množstvo testosterónu v krvi u mužov a tým zmierňovať prejavy spojené s andropauzou. Predpokladá sa, že kotvičník pôsobí priaznivo aj na erektilnú dysfunkciu, libido či rast svalovej hmoty. Potvrdenie týchto skutočností si však vyžaduje ešte mnohé štúdie a výskumy. (Zdroj: Phytomedine; 15 2007:44-54. Asian J of Anrology Dec 2002: 301-.3.)

Výber vhodných doplnkov výživy pri andropauze závisí od problému, ktorý chceme ovplyvniť. Každopádne, stále ide len o doplnok výživy, ktorý nenahrádza liečbu naordinovanú lekárom.

Výžívové doplnky na podporu erekcie

Výživové doplnky pri poruchách spánku

Výžvové doplnky na liečbu depresie a úzkosti

Liečba vypadávania vlasov u mužov

Výživové doplnky na prevenciu srdcovocievnych ochorení (vysoký krvný tlak, cholesterol)

 

Stravovanie pri andropauze

Do jedálnička nezabudnite zaradiť:

  1. – aminokyselinu arginín – zodpovedná za prekrvenie „intímnej partie“
  2.    Výskyt: vlašské orechy, mandle, strukoviny, olejnaté semená
  3. – vitamíny B – dôležité pre činnost nervových buniek, zabezpečujú prenos signálov vyvolávajúcich erekciu; dôležité aj pre samotnú tvorbu testosterónu
  4.    Výskyt: obiloviny, celozrnné potraviny, orechy, strukoviny, zelenina, ovocie
  5. – zinok – dôležitý pre tvorbu testosterónu
  6.    Výskyt: tekvicové semienka, orechy, strukoviny
  7. – omega-3 mastné kyseliny – ľanové semienka, ľanový olej, mastné ryby

 

…čítať viac o Andropauze

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana