Alergické ochorenia

Na čo všetko môžme byť alergickí?

Inhalačné alergény

Inhalačné alergény sú najčastejšie spúšťače alergickej reakcie. Patria sem pele z tráv, stomov, bylín, roztoče, prach, plesne, zvieracie alergény, ktoré sa do tela dostávajú vdychovaním. Alergia  sa môže vyskytovať celoročne alebo len sezónne (napr. keď kvitnú trávy). Typické prejavy alergie sú:

 • svrbenie, slzenie a sčervenanie očí
 • vodnatý sekrét z nosa a časté kýchanie
 • svrbenie v ústach, hrdle a ušiach

Pri alergii na peľ sa môže vyskytnúť alergická reakcia aj po bylinkových čajoch (harmanček) alebo aj niektorých liečivách s obsahom byliniek (napr. kvapky na kašeľ).

Bodnutie hmyzom

Alergickú reakciu vyvoláva bodnutie alebo uhryznutie hmyzom. Najčastejšie ide o včelu, čmeliaka, sršne alebo osy. Začervenanie a mierne opuchnutie v mieste vpichu, ktoré za pár hodín zmizne, je normálna prirodzená reakcia. O miestnej alergickej reakcii hovoríme vtedy, ak miesto vpichu výrazne sčervená a je bolestivé aj niekoľko dní. Závažná je však celková alergická reakcia, ktorá sa objaví už niekoľko minút po bodnutí (obvykle čím skôr sa objaví, tým sú príznaky vážnejšie) a má oveľa nebezpečnejší profil. Môže dôjsť k opuchu sliznice v ústach, k sťaženému dýchaniu, svrbeniu, nádche, malátnosťi, zvracaniu alebo hnačke. V takomto prípade už treba okamžite zavolať lekársku záchrannú službu, kedže môže dôjsť k ohrozeniu života. Tento typ alergie môže byt dosť nebezpečný, preto je nevyhnutná konzultácia s alergológom, lebo hrozí riziko, že keď Vás v budúcnosti uštipne rovnaký druh hmyzu, môže nasledovať oveľa vážnejšia životohrozujúca reakcia (anafylaktická reakcia)

Alergia na lieky

Alergiu na lieky je obťiažne odlíšiť od iných reakcií ako napr. nežiaducich účinkov liekov, predávkovania alebo len jednoduchej neznášanlivosti.

 • najčastejšie alergické reakcie vznikajú na antibiotiká (najmä penicilíny), lokálne anestetiká (najmä mesokain) a nesteroidné antiflogistiká – lieky používané na liečbu bolesti, zápalu a horúčky (Ibalgin, Brufen, Nurofen, Acylpirin, Aspirin, Voltaren)
 • liekovú alergiu môžu vyvolať aj samotné alergénové vakcíny na liečbu alergických ochorení, aj iné vakcíny
 • alergia môže vzniknúť aj na výživové doplnky voľne dostupné v lekárni (napr. echinacea), aj na pomocné obsahové látky liekov (želatína, farbivá).
 • špecifická je fototoxická reakcia (viď nižšie)

Alergia na lieky sa prejavuje hlavne kožnými reakciami ako sčervenanie, svrbenie, výsevy. Ďalej sa môžu vyskytnúť dýchacie ťažkosti ako alergická nádcha, astma; bolesti brucha, hnačka, zvracanie. Najzávažnejšou formou je anafylaktická reakcia.

Kontaktná alergia alebo ekzém

Alergická kontaktná dermatitída je akútny alebo chronický kožný zápal, vyvolaný látkami, ktoré prišli do priameho styku s kožou. Najčastejšie kontaktnú alergiu vyvolávajú:

 • kozmetické produkty: krémy, mydlá, farby na vlasy…
 • kovy (soli kovov): najmä nikel (bižutéria, gombíky), chróm, kobalt
 • miestne (na kožu) používané liečivá napr. antibiotiká (neomycin, sulfonamidy)
 • látky rastlinného pôvodu (propolis, ambrózia, prvosienka, čajovníkový olej…)
 • latex

Alergia sa prejavuje na mieste, kde pôsobí vyvolávajúca látka na pokožku. Koža sčervenie, svrbí, tvoria sa na nej červené pľuzgieriky, v horšom prípade mohutný opuch a mokvanie.

Alergia na slnko

Výskyt rôznych kožných reakcií na slnečné alebo UV žiarenie sa v posledných rokoch výrazne zvyšuje. Rozlišujeme:

Polymorfná svetelná dermatóza

Ide o najčastejšiu formu slnečnej alergie. Jej presná príčina nie je doposiaľ známa. Predpokladá sa, že za jej vznik je zodpovedná oneskorená imunologická reakcia na doposiaľ neznámy antigén aktivovaný UVA žiarením. Vzniká niekoľko hodín, prípadne aj dní po pôsobení slnka, najmä po prvých jarných oslneniach. Objavuje sa najmä na tých miestach tela, ktoré nie sú na slnečné lúče až tak zvyknuté ako dekolt alebo ramená. Miesta vystavené slnku sčervenajú (tvorí sa tzv. krupička), typické je svrbenie, v niektorých prípadoch sa objavia až pľuzgieriky.

Pri opakovanom vystavení kože slnku sa obyčajne prejavy zmierňujú a na konci leta hovoríme už o hardening fenoméne (otuženie kože), kedy už nedochádza ku kožným prejavom alergie. Ochorenie je však chronické a opäť sa na jar objavuje, u väčšiny pacientov pretrváva celý život.

Fototoxická reakcia (bez zapojenia imunitného systému)

Vzniká po vonkajšom alebo vnútornom užití určitých liekov a zároveň vystaveniu kože slnečnému žiareniu. Dochádza ku kožným reakciám (výsevy, svrbenie, začervenanie) – priama vzájomná reakcia UV žiarenia a určitých látok. Fototoxicky sa najčastejšie prejavujú niektoré antibiotika (ciprofloxacin, ofloxacin, teracyklíny), ketoprofen (Fastum gel) či prírodné antidepresíva, ktoré obsahujú ľubovník (Deprim).

Akné Malorka

Akné Malorka vyzerá ako bežné akné, jeho vznik je dôsledok vzájomnej reakcie slnečného žiarenia a niektorých chemických látok, ktoré sa nachádzajú v opaľovacích krémoch alebo iných kozmetických prípravkoch.

Súvisiace články

Alergia na slnko

Potravinová alergia.

Skrížená alergia

Histamínová neznášanlivosť

Neznášanlivosť laktózy

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.