Alergické ochorenia

Ako sa stravovať pri alergii

Stravovanie je dôležité režimové opatranie, hlavne u potravinovej alergie a pri atopickom ekzéme. Každý potravinový alergik sa musí vyhýbať potravinám, ktoré mu spôsobujú ťažkosti. Pri ekzéme je tiež dôležité obmedziť v jedálničku potraviny, ktoré priebeh ochorenia zhoršujú, najčastešie sú to citrusy, orechy, čokoláda, mlieko a vajcia (bielok).

Nezabúdajte na pravidelnú konzumáciu omega-3 kyselín. Nájdeme ich najmä v rybách (losos, tuniak, ančovičky, sardinky, morské plody), ale aj v  ľanovom oleji, orechoch, slnečnicových semienkach, špenáte…Pozor, aj tieto potraviny bývajú často príčinou potravinovej alergie alebo intolerancie (morské plody, orechy). Viac v článku Omega-3-kyseliny proti alergii?

Za prírodné antihistaminiká sa považujú niektoré flavonoidy – kvercetín, ktorý nájdete v cibuli, cesnaku, farebných ovocných šupkách, čiernych ríbezlách čí červenom hrozne; resveratrol, ktorý je bohato zastúpený v červenom víne (nájdeme ho už aj v vo výživových doplnkoch), pri alergiách môže pomôcť aj zelený čaj, kvôli obsahu tzv. katechínov. Viac v článku Zelený čaj, biely čaj, oolong, matcha, čierny čaj – ktorý je najzdravší?                                                                   

Súvisiace články:

Omega-3-kyseliny proti alergii?
Liečba alergie
Na čo všetko môžme byť alergickí?
Potravinová alergia

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.