Vedeli ste...

Testy z lekárne na domáce testovanie – aké choroby odhalia?

Domáce testovanie sa stáva stále viac populárnejšie. Lekárne ponúkajú množstvo testov, ktoré sú jednoduché, finančne dostupné, a ktoré vám môžu pomôct odhaliť niektoré ochorenia, poukázať na problém alebo jednoducho monitorovať stav vášho prebiehajúceho ochorenia. Predstavujú výbornú pomôcku pre zaneprázdnených ľudí alebo ľudí, ktorí si chcú overiť svoje podozrenie ešte predtým ako sa dostanú k lekárovi. Domáce testovanie vás nasmeruje ako ďalej pokračovať, pri pozitívnom výsledku alebo pretrvávajúcich ťažkostiach je samozrejme ďalší krok návšteva lekára.

 

Žalúdočné a duodenálne vredy – Helicobacter pyroli

RapiClear H.PYROLI test, Biogema H.Pyroli test (orientačná cena 4-6€)

Helicobacter pylori je baktéria, ktorá sa považuje za najčastejšieho vyvolávateľa vredov. Je schopná prechádzať ochrannou vrstvou žalúdka a poškodzovať ju. Jej prítomnosť spôsobuje gastritídy (zápal žalúdočnej steny), vredy a v niektorých prípadoch rakovinu žalúdka. V počiatočných štádiách môže vyvolať len tráviace problémy, ktoré sa prejavujú napr. bolesťami v brušnej oblasti, nadúvaním, nechutenstvom, nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie alebo zvracaním, pocitom zlého trávenia, pálením žalúdka. Vyskytuje sa u 70% populácienie vždy je  prítomnosť baktérie H. pyroli sprevádzaná vznikom vredov! Ak vám test vyšiel pozitívne, treba navštíviť lekára a informovať ho o výsledku.

Test na H.pyroli sa robí z krvi, kde sa zisťujú protilátky proti tejto baktérii. Obsahuje testovaciu kazetu, na ktorú si priloženou pipetkou nakvapkáte krv s reagenčným roztokom. Výsledok sa objaví v priebehu 10 minút.

Krv v stolici

RapiClear Occult Bood, HEMOGLOBIN test – Biogema (orientačná cena 5-8€)

Prítomnosť krvi v stolici alebo odbornejšie okultné (skryté) krvácanie je často prvý varovný signál, ktorý odhalí niektoré ochorenia tráviaceho systému – rakovina hrubého čreva, konečníka, zápalové črevné ochorenia, polypy, Crohnovu chorobu a iné. Test je založený na detekcii hemoglobínu (krvného farbiva) v stolici. Pred vykonaním  testu nie je potrebná úprava stravy, vzorku je možné odobrať kedykoľvek v priebehu dňa.

Celiakia – neznášanlivosť lepku

CELIATIK test (orientačná cena 12-14€)

Celiakia sa prejavuje neschopnosťou čriev odburávať lepok (glutén), preto sa zvykne označovať ako neznášanlivosť lepku. Problémom celiakie je, že veľmi málo celiatikov je skutočne diagnostikovaných a teda adekvátne liečených. Okrem tráviacich ťažkostí môžu na prítomnosť celiakie poukazovať aj prejavy spôsobené zlým vstrebávaním živín: anémia, osteoporóza, zvýšená kazivosť zubov, bolesti kĺbov, zlé pečeňové testy, únava, depresie. Celiatik test Vám z kvapky krvi dokáže zistiť neznášanlivosť lepku. Ak Vám vyšiel test pozitívne, určite si sami nenasadzujte bezlepkovú diétu, musíte ísť k lekárovi, lebo až biopsia tenkého čreva môže potvrdiť, či skutočne trpíte celiakiou.

Vyšetrenie moču

RapiClear URINE pH (orientačná cena 4€)

Test Vám v priebehu 1-2 minút zistí pH (kyslosť/zásaditosť) moču. Dôležité je odobrať stredný prúd moču, nie prvé kvapky, najlepšie ráno. Fyziologické (normálne) pH moču je 5-6,5, do veľkej miery je ovplyvňované našim stravovaním (vegetariani mávajú zasaditejší moč, pri vysokej konzumácii mäsa je moč kyslejší). Vysoké pH (alkalické, zásadité) nám môže signalizovať ochorenie obličiek, infekcie močového traktu či poruchy dýchacieho systému. Naopak príliš nízke pH (kyslé) naznačuje diabetickú acidózu (komplikácia cukrovky), podvýživu či dehydratáciu. PH moču môže ovplyvňovať aj užívanie niektorých liekov.

RapiClear URINE 2, RapiClear 5, RapiClear 11 (3-9€ podľa počtu meraných parametrov)

Testy Vám v priebehu 1-2 minút zistia z moču viaceré parametre (2, 5 alebo 11), ktoré informujú o funkcii obličiek, pečene, cukrovky, pH moču atď. Konkrétne pH (spominané vyššie), hemoglobín (látka sa u zdravého človeka v moči nevyskytuje, jej prítomnosť naznačuje poruchy obličiek, úrazy a iné), glukóza a ketóny (môžu naznačovať prítomnosť cukrovky, poruchy obličiek či tehotenstvo), SG-hustota moču a leukocyty (poukazujú na funkciu/poškodenie obličiek a močových ciest), nitrity (naznačujú bakteriálnu infekciu močových ciest), bielkoviny (môžu naznačovať poruchu obličiek, horúčku, nadmernú fyzickú námahu ale aj srdcovocievne ochorenia), bilirubín a urobilinogén (naznačujú poruchu funkcie pečene).

Prítomnosť drog

Drogový test RapiClear THC (orientačná cena 3-4€)

Test na určenie prítomnosti marihuany v moči. Marihuanu resp. THC je možné zachytiť v moči ešte pár dní až týždňov po jej použití (v závislosti od toho či bola droga užitá jednorázovo alebo opakovane). Testovací pásik sa ponorí do vzorky moču na 6 sekúnd, výsledok sa odpočíta za 3-5 minút.

Drogový test RapiClear MD5 (orientačná cena 10-12€)

Test na určenie prítomnosti 5 druhov drog v moči – kokaín, amfetamíny, metamfetamíny, opiáty, THC. Do testovacej kazety sa nakvapká 3-6 kvapiek moču, výsledok sa odpočíta za 3-5 minút.

Drogový test RapiClear MD10 (orientačná cena 16-19€)

Test na určenie prítomnosti 10 druhov drog (a liekov) v moči – kokaín, amfetamíny, metamfetamíny, opiáty, THC, barbituráty, benzodiazepíny, antidepresíva (tricyklické), fenklidín, metadón. Do testovacej kazety sa nakvapká 3-6 kvapiek moču, výsledok sa odpočíta za 3-5 minút.

Aj niektoré ochorenia močovo-pohlavného systému je možné otestovať pomocou domáceho testovania. Test URINFEKT pomôže odhaliť infekciu močových ciest, KANDIDA test kvasinkovú infekciu, dostupný je už aj test na chlamýdie.

Na rozlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie môžete použit domáci CRP test (orientačná cena je 10€ za dva testy). Stanovenie CRP je prostriedok, ktorým možno predchádzať zbytočnému užívaniu antibiotík, najmä pri infekciách dýchacieho traktu. C-reaktívny proteín je marker, ktorého zvýšené hodnoty v krvi nás informujú o zápalovej reakcii organizmu. Jeho hodnota sa zvyšuje do 6-12 hodín od začatia zápalového procesu. Umožňuje rozlíšiť bakteríalnu infekciu od vírusovej, monitorovať priebeh ochorenia, taktiež znižuje riziko prehliadnutia vážnych bakteriálnych infekcií, usmerňuje lekára, či ochorenie vyžaduje alebo nevyžaduje liečbu antibiotikami.

Ak máte podozrenie na alergiu na potraviny, môžete vyskúšať FoodDetective testy, ktoré zisťujú neznášanlivosť viacerých potravín. Ich nevýhodou je vysoká cena (80-100€).

Testy sa vám nemusí podariť zohnať v každej lekárni, niektoré vám pravdepodobne budú musieť v lekárni objednať.

Naopak ľahko dostupnými a najznámejšími testami v každej lekárni sú tehotenské a ovulačné testy. Bližšie sa im venujeme v  článkoch:

Ako fungujú tehotenské testy?

Ako si vybrať tehotenský test?

Ovulačné testy

Stanovenie ovulácie zo slín

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana