Vedeli ste...

Testy z lekárne na domáce testovanie – aké choroby odhalia? II.časť

V minulom článku sme popísali niektoré z bežne dostupných diagnostických testov, ktoré sú v ponuke lekární. Keďže ale výrobcovia týchto zdravotníckych pomôcok nezaháľajú, predstavujeme ďalšie novinky, alebo menej známe testy na domáce použitie.

Testy na pohlavné choroby

Pohlavné choroby sú delikátna záležitosť, mnohí z nás sa hanbia ísť k lekárovi s požiadavkou na zistenie syfilisu, či HIV, možno aj preto je už možné dostať testy na takmer všetky najčastejšie sa vyskytujúce pohlavne prenosné ochorenia ako HIV, syfilis, či často prehliadané chlamýdie:

HIV test (OraQuick HIV)

HIV test zo slín dokáže zistiť prítomnosť protilátok proti HIV-1 a HIV-2 do 30 minút. Protilátky sa začínajú tvoriť6 – 12 týždňov po infikovaní sa vírusom, preto je prvý pozitívny výsledok možné zistiť najskôr 12 týždňov po nákaze. V ojedinelých prípadoch dochádza k tvorbe protilátok neskôr, preto je v prípade negatívneho výsledku najistejšie zopakovať test po 6 mesiacoch. Orientačná cena HIV testu je 20-25 €, čo je asi 3-krát viac ako u laboratórneho vyšetrenia. HIV, podobne ako syfilis je možné bezplatne zistiť pri darovaní krvi.

Syfilis test

Syfilis sa prenáša sexuálnym stykom, kontaktom s telesnými tekutinami chorého človeka, prípadne predmetmi. Zdrojom infekcie je spirochéta Treptonema pallidum. Niekoľko dní až týždňov po prieniku infekcie sa tvorí nebolestivý tvrdý vred, čo je primárne štádium syfilisu. Ak sa syfilis nelieči, napáda najmä nervovú sústavu. Syfilis test zisťuje protilátky z niekoľkých kvapiek krvi, v priebehu 10 minút. Protilátky sa v dostatočnej miere na zistenie vytvoria v priebehu až 6 týždňov, preto negatívny výsledok odčítaný skôr nemusí byť definitívny. Orientačná cena je 18 – 23 €.

Mononukleóza test

Mononukleóza je ochorenie spôsobené vírusom Epstein-Barrovej, menej často cytomegalovírusom, ktoré sa prejavuje podobne ako angína, teda bolestivosťou a opuchom mandlí, lymfatických uzlín a horúčkou, sprievodným javom často býva zhoršenie funkcie pečene a sleziny. Prenáša sa slinami. Veľmi často sa mýli s angínou, nasadia sa antibiotiká a keď nezaberajú, prichádza do úvahy mononukleóza, čomu väčšinou napovedajú zhoršené pečeňové testy. Udáva sa, že asi 50% prípadov býva bezpríznakových, u ostatných infekcia môže prebehnúť ako bežná chrípka, ak je však imunitný systém oslabený, môžu príznaky mononukleózy pretrvávať aj niekoľko týždňov, ojedinele môže prísť až k zápalu srdcového svalu, obličiek, zápal pľúc, zníženiu počtu červených ale aj bielych krviniek, zápalu mozgových blán, zápalu mozgu.

Mononukleóza test sa robí z niekoľkých kvapiek krvi (zisťuje protilátky), výsledok sa dá odčítať v priebehu 5 minút.

Osobne v samodiagnostike mononukleózy nevidím veľký význam, pretože je veľmi dobre diagnostikovateľná u odvodného lekára, navyše žiadna špecifická terapia mononukleózy nie je dostupná. Orientačná cena je 11 – 16€ .

Chlamýdia test

Chlamydia trachomatis je častým pôvodcom gynekologických a urologických zápalov, avšak veľmi často infekcia prebieha aj bezpríznakovo (asi u 95% mužov a 50% žien). Keď sa infekcia nelieči, môže viesť k zrastom na pohlavných orgánoch, ale aj v brušnej dutine, môže teda spôsobovať neplodnosť alebo mimomaternicové tehotenstvo. V prípade pozitívneho výsledku sa musia liečiť obaja partneri. Chlamýdia test je určený len pre ženy, odoberá sa ster z pošvy (odobratie steru u muža je komplikovanejšia a veľmi nepríjemná procedúra, ktorú si asi žiadny muž nezvládne sám urobiť). Orientačná cena je 18 – 23 €.

Test funkcie štítnej žľazy (RapidTest, ThyroScreen)

Znížená funkcia štítnej žľazy je pomerne častý problém, ktorý sa môže prejavovať zvýšenou únavou, priberaním na váhe, chladnými končatinami, zimomrivosťou, padaním vlasov, suchou kožou, depresiou, alebo poruchou menštruačného cyklu.

Štítna žľaza produkuje hormón tyroxín, ktorý je zodpovedný za reguláciu metabolizmu. Ak štítna žľaza produkuje príliš málo tyroxínu, metabolizmus sa spomaľuje, čo vedie k stavu nazývanému hypotyreóza. Hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH), produkovaný hypofýzou, kontroluje množstvo tyroxínu  vyrábaného štítnou žľazou. Hladina TSH sa zvyšuje, keď je úroveň tyroxínu príliš nízka. Zvýšená hodnota TSH hormónu štítnej žľazy teda indikuje zníženú funkciu štítnej žľazy.

Orientačná cena testu je 18 – 23 , test sa robí z krvi.

Spomínaný test je vyložene orientačný, nakoľko TSH nie je jediným indikátorom funkčnosti štítnej žľazy, rovnako rozmedzie hodnôt TSH 0,5 – 5 mlU/L je podľa niektorých autorov príliš široké a optimálna hodnota je do 3mlU/L , načo test neupozorní, preto tento test nedokáže nahradiť laboratórne vyšetrenie.

Test na zistenie krvnej skupiny

Pre tých, ktorí nepoznajú krvnú skupinu je určený Test na zistenie krvnej skupiny na domáce použitie. Test zisťuje krvný typ v systémoch ABO a Rh zo vzorky odobratej krvi.

Orientačná cena je 16 -21 .

Testy na anémiu (AnaemiaScreen, Železo rapidtest)

Napriek tomu, že skutočná anémia z nedostatku železa nie je až taká častá ako by sa zdalo, k rizikovým skupinám patria najmä pacienti so zápalovými črevnými chorobami, pacienti po veľkých stratách krvi alebo stravou, ktorá môže spôsobiť nutričný deficit (mliečnomúčna strava, nadmerné množstvo kravského mlieka u batoliat, vegánstvo, vegetariánstvo – železo sa oveľa lepšie vstrebáva z mäsa ako z rastlinných zdrojov).

Testy na anémiu zisťujú zníženú hladinu ferritínu (bielkovina, ktorá viaže železo) zo vzorky krvi, čo je pomerne spoľahlivý indikátor anémie, čisto teoreticky by však v súčasnosti boli možno zaujímavejšie testy na zistenie nadbytku ferritínu. Preto je i v tomto prípade nápomocnejšie laboratórne vyšetrenie, kde zistíme absolútnu hodnotu ferritínu.

Orientačná cena je 20 – 23 €.

Test mužskej plodnosti

Splodenie potomka už v dnešnej dobe prestáva byť samozrejmosťou, čo je ešte umocňované narastajúcim vekom rodičov. Ženy majú k dispozícii ovulačné testy na zistenie doby ovulácie, ak sa však otehotnieť napriek tomu nedarí, vtedy je možné použiť test mužskej plodnosti, ktorý zo vzorky ejakulátu zistí množstvo, aj pohyblivosť spermií v priebehu 90 minút.

Testovanie spermií doma je síce oveľa pohodlnejšie ako odoberanie vzorky na klinike, avšak negatívny test automaticky neznamená dobrú kvalitu spermií, pretože test neodhalí odchýlky v ich morfológií (tvare), čo je dôležitý ukazovateľ mužskej plodnosti. V prípade zníženého počtu spermií, alebo zníženej pohyblivosti sa situácia dá upraviť zmenou životného štýlu a výživovými doplnkami. Viac v článku „Pozor na lenivé spermie!

Orientačná cena je 30 – 35 € za 2 kusy v balení.

Menopauza test

Príchod menopauzy zvyčajne prezradí absencia menštruácie, niekedy sú ale prítomné len príznaky menopauzy (náladovosť, potenie, návaly, priberanie, úzkosť) a menštruačné krvácanie je stále prítomné, prípadne sú cykly nepravidelné. Vtedy je možné použiť Menopauza test, ktorý zisťuje hladinu FSH (zvyšuje sa s klesajúcou hladinou estrogénu) zo vzorky moču. Balenie obsahuje 2 testy, ktoré by sa mali urobiť s týždňovým odstupom. Orientačná cena je 10 € .

Prostata PSA test

Tento test je niekedy mylne označovaný ako test na rakovinu prostaty, také jednoduché to však nie je. Test na prostatu zisťuje zo vzorky krvi prostatický špecifický antigén (PSA), ktorý býva zvýšený pri hyperplázii prostaty, ale aj pri rakovine prostaty. Nie je to však pravidlom. Za normálnu hodnotu sa považuje PSA v rozmedzí 0 až 2,5 ng/ml, tretina až polovica mužov s vyššími hodnotami PSA ako 2,5 ng/ml má benígnu hyperpláziu prostaty, avšak 30 – 40% mužov v ranných štádiách rakoviny prostaty nemajú hodnotu PSA vyššiu ako 4ng/ml. Preto je výsledok tohto testu len veľmi orientačný.

Približná cena je 10-15 €.

Súvisiace články:

Testy z lekárne na domáce testovanie – aké choroby odhalia?

Ako si vybrať tehotenský test?

Poraď si sám – užívam antibiotiká, čo teraz?

Ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom vašich liekov?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana