Vedeli ste...

Predĺženie rias kvapkami na glaukóm? Off-label používanie liekov sa stále viac rozširuje, čo nám hrozí?

Listerine ústna voda proti lupinám, lieky na kašeľ pri „opici“ alebo kvapky do nosa na akné? Vynaliezavosť ľudí niekedy nepozná hranice. Off-label používanie liekov je zjednodušene povedané používanie liekov na liečbu zdravotných problémov, na ktoré nie sú určené. Z toho vyplýva, že nie je pre dané použitie stanovené bezpečné dávkovanie, jednoznačne potvrdený účinok ani bezpečnosť. Off-label používanie liekov, doplnkov výživy a kozmetických výrobkov  je napriek tomu čoraz obľúbenejšie, často pomáha ušetriť financie a niekedy môže byť aj účinnejšie ako používanie produktu so schválenou indikáciou. Všade však treba vedieť rozoznať hranice a nehrnúť sa do zbytočného rizika.

Predĺženie mihalníc kvapkami na glaukóm?

V súčasnej dobe to vyzerá, že narastá počet mladých žien s glaukómom s otvoreným uhlom, keď si dievčatá okolo dvadsiatky v lekárni pýtajú kvapky LUMIGAN alebo GANFORT, ktoré sú prirodzene viazané len na lekársky predpis, nakoľko sú určené výhradne na liečbu zeleného zákalu. Spomínané kvapky obsahujú účinnú látku bimatoprost, ktorá znížuje vnútroočný tlak u pacientov s glaukómom. Počas klinického skúšania sa však zistilo, že vedľajším účinkom liečby bol rast a tmavnutie mihalníc, čoho sa samozrejme chytili aj kozmetické firmy, aj niektorí podnikaví jedinci. U nás je bimatoprost, ako aj ostatné podobné účinné látky (travoprost, latanoprost), vyhradený na liečbu zeleného zákalu, kým v USA sa podarilo túto molekulu pretlačiť aj do kozmetického produktu (Latisse) určeného na  rast mihalníc, kde si výrobca samozrejme stanovil podstatne vyššiu cenu (cena najmenšieho balenia je asi 50 eur a viac, pre porovnanie receptové kvapky vychádzajú asi 15 eur).

Problémom je, že bimatoprost podobne ako väčšina liekov má aj svoje nežiaduce účinky, o ktorých sa už hovorí menej. Patrí k nim tmavnutie dúhovky a očných viečok, začervenanie, svrbenie očí, zápal spojiviek, bolestivosť, zhoršené videnie a mnoho ďalších. Niektorí môžu namietať, že spomínané reakcie vznikajú len pri aplikácií do oka, keďže sa ale jedná o kvapalinu, časť sa aj po opatrnej aplikácií ku korienkom mihalníc vždy dostane aj do oka, preto má aj spomínaný produkt Latisse špeciálne aplikátory, ktoré by mali minimalizovať tento jav. Avšak prax ukázala, že ani aplikátory nie sú postačujúce opatrenie na zamedzeniu vzniku nežiaducich účinkov a na trh prichádzajú gélové formy, ktoré majú po správnej aplikácii menšiu tendenciu preniknúť do oka. Väčšina očných kvapiek, vrátane tých s obsahom bimatoprostu, sa navyše môže používať po otvorení len asi mesiac a pri aplikácií sa nesmie kvapkadlo dotýkať oka, aby sa zabránilo mikrobiálnej kontaminácii, čo je ďalší problém pri off-label používaní.

Zhrnutie: Napriek veľmi sľubným fotografiám „pred“ a „po“ použití týchto prípravkov na rast mihalníc, klinické štúdie potvrdili priemerný nárast o 0,89mm v priebehu 6 mesiacov, čo rozhodne nie je výsledok, ktorý by stál za také riziko. Napriek môjmu presvedčeniu mi však nedalo tento „zázrak“ nevyskúšať. Asi po troch týždňoch používania s maximálnou opatrnosťou som sa nevyhla zápalu očných spojiviek a nepretržitému svrbeniu, tak som pokus vzdala. Mihalnice sa mi síce zdali dlhšie, okolie však nič nezaznamenalo.

Lieky proti nevoľnosti na zvýšenie tvorby mlieka?

Do lekárne občas prídu mamičky s požiadavkou na liek s obsahom domperidonu, ktoré si v rôznych diskusných fórach prečítajú, že domperidon zvyšuje tvorbu mlieka. V niektorých prípadoch im to dokonca vraj odporúča laktačná poradkyňa. Domperidon sa používa na liečbu nevoľnosti, zvracania, porúch trávenia a refluxu, jeho vedľajším účinkom však vzhľadom na zvýšenie tvorby prolaktínu, môže byť aj zvýšená tvorba mlieka. Kde je potom háčik? Na Slovensku bol domperidon dostupný v dvoch liekoch, vo voľnopredajnom – MOTILIUM LINGUAL a na recept viazanom – COSTI. Motilium bolo pred niekoľkými rokmi stiahnuté z trhu z dôvodu zvýšeného rizika vyvolania srdcových arytmií a náhlych úmrtí, čo predstavovalo neprípustné riziko pre voľnopredajný liek, nakoľko jeho užívanie nebolo nijako limitované. V súčasnej dobe je teda na trhu dostupný len liek viazaný na lekársky predpis, ktorý by sa však nemal používať u malých detí, ani dojčiacich matiek, nakoľko účinná látka prechádza do mlieka, môže teda spôsobiť vznik spomínaných nežiaducich účinkov u dieťaťa napr. s určitou predispozíciou na srdcové ochorenie. Užívanie domperidonu off-label by teda malo byť len v rukách kvalifikovaného lekára, ktorý si je vedomý všetkých rizík.

Lieky na cukrovku proti neplodnosti?

Metformín je liečivo, ktoré sa používa na liečbu cukrovky 1. aj 2. typu, preto sa niektoré ženy čudujú, keď si vyberú recept od gynekológa, prečítajú si príbalový leták a zistia, že dostali liek na cukrovku, aj keď cukrovku nemajú.

Metformín znižuje tvorbu vlastnej glukózy v pečeni a zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, čo zvyšuje využitie glukózy v krvi. Jeho užívanie nevedie k vzniku hypoglykémie a zvyšovaniu hmotnosti, ako je to u iných antidiabetických liekov. Tento mechanizmus účinku sa preto môže využiť aj u viacerých diagnóz spojených s inzulínovou rezistenciou ako PCOS alebo obezita. PCOS, čiže syndróm polycystických vaječníkov, je diagnóza, pri ktorej je zvýšená hladina testosterónu u žien, prítomná je často obezita a nepravidelný menštruačný cyklus, čo často vedie až k neplodnosti. Pôvodcom týchto problémov je inzulínová rezistencia, ktorá sa vyvíja na podklade zlej stravy a nedostatku pohybu, preto sa metfomín používa aj u žien, ktoré majú problém s otehotnením v dôsledku PCOS. Liečba neplodnosti metformínom však patrí výhradne do rúk lekára.

Ďalšou možnosťou off-label využitia metformínu je obezita spojená s inzulínovou rezistenciou (s rastúcim podielom tuku v tele rastie aj IR) alebo priberanie po užívaní niektorých antipsychotík, napr. olanzapínu, ktorých užívanie môže viesť k metabolickým problémom.

Všetky uvedené liečivá sú viazané na lekársky predpis a ich užívanie je vždy spojené s určitým rizikom vzniku zdravotných komplikácií, preto by sme sa mali vždy dvakrát zamyslieť skôr ako sa necháme zlákať „zaručenými“ informáciami na diskusných fórach.

Súvisiace články:

Ako zvládnuť škaredú vyrážku do 20 minút?

LISTERINE ústna voda proti lupinám?

ACC alebo Solmucol na opicu?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana