Vaginálne infekcie

Prevencia a liečba vaginálnych infekcií

Prevencia vzniku vaginálnej infekcie

Prevencia bakteriálnych infekcii zatiaľ nie je známa. Zvýšený výskyt tohto ochorenia sa však pozoruje u žien s novým sexuálnym partnerom alebo s niekoľkými sexuálnymi partnermi. Len zriedkavo postihuje bakteriálna vaginitída ženy, ktoré ešte nemali pohlavný styk. Základná  prevencia teda môže byť používanie prezervatívov, obmedzenie počtu sexuálnych partnerov, vylúčiť výplachy pošvy, ktoré môžu narúšať zdravú flóru a pH a pri liečbe lokálnymi antibiotikami vždy doužívať celú dávku podľa pokynov lekára, aj keď príznaky odoznejú skôr.

Ostatným vaginálnym infekciám sa v mnohých prípadoch dá predísť dodržiavaním niekoľkých zásad:

– nosiť bavlnené nohavičky a voľnejšie nohavice, aby sa regulovala vlhkosť a teplota

– prezliekať si mokré plavky po kúpaní

– pravidelná hygiena, používať len mydlá s kyslým pH (niektoré pacientky tolerujú len čistú vodu) a po hygiene udržiavať okolie pošvy suché

– vyhýbať sa dráždivým intímnym mydlám a obrúskom, prehnaná hygiena nie je tiež prospešná

– používať prezervatív pri styku, najmä s novými partnermi

– obmedziť konzumáciu sladkých jedál

– po použití toalety sa utierať spredu dozadu

– počas menštruácie meniť často tampóny, alebo ich vymeniť za vložky (tampóny aj vložky by nemali byť bielené chlórom – napr. značka NATRACARE)

– chodiť na pravidelné prehliadky ku gynekológovi

– kontrolovať si hladinu cukru v krvi, aby sa vylúčila cukrovka

– užívať antibiotiká pri iných infekciách len keď je to naozaj opodstatnené a doplniť ich užívanie probiotikami

Liečba vaginálnej infekcie

Pri jednoduchých nekomplikovaných infekciách zvyknú zaberať klasické antibiotiká alebo antimykotiká. Pri opakovaných infekciách je vhodná okrem farmakologickej liečby celková úprava stravovacieho režimu. Vylúčené by mali byť z jedálnička kvasené výrobky, plesňové syry, huby, kysnuté pečivo a výrobky z bielej múky, alkoholické nápoje, sladkosti, ovocné šťavy a paradajková šťava. Vhodné je zahrnúť do jedálnička mliečne výrobky s obsahom probiotických kultúr ako bryndza alebo jogurty.

Lieky viazané na lekársky predpis

Voľnopredajné lieky

Vzhľadom na to, že príznaky u jednotlivých druhov infekcie sú veľmi podobné, nie je vhodná samoliečba na základe pozorovaných príznakov. Voľnopredajné lieky na bakteriálne a zmiešané infekcie sú preto viazané len na lekársky predpis. Samoliečba je prípustná len v prípade kvasinkovej infekcie a aj tak len vtedy, ak pacientka mykotickú infekciu už prekonala pod dohľadom lekára.

CANESTEN – vo forme krému, jednej tablety s obsahom 500 mg účinnej látky (klotrimazol) alebo šiestich tabliet s obsahom 100 mg účinnej látky. Krém sa používa pri vonkajších mykotických zápaloch alebo ako doplnok tabliet. Je ho možné použiť aj pre partnera, používať by sa mal dva krát za deň a liečba by mala trvať 7 – 10dní. Tableta s obsahom 500 mg účinnej látky sa vkladá do pošvy večer pred spaním. Šesť tabliet so 100 mg účinnej látky má podobný efekt ako jedna 500 mg tableta, musia sa ale používať 6 dní bez prestávky. Účinok sa dostavuje trochu neskôr ako u Mycomaxu.

CANDIMAX – krém s rovnakým zložením a použitím ako Canesten.

LACTOFEEL vaginálny gel – pomerne nový produkt na trhu, ktorý je určený na liečbu aj prevenciu bakteriálnej vaginózy (nie mykotickej infekcie).Obsahuje kyselinu mliečnu a glykogén, ktoré zabezpečujú žiaduce kyslé vaginálne prostredie a zamedzuje tak množeniu baktérií. Vhodný je aj pre tehotné či dojčiace ženy.

Tieto lieky postačujú na liečbu nekomplikovaných, nerecidivujúcich (vyskytujúcich sa menej ako 3 krát do roka) infekcií. Ak sa však problémy opakujú, je vhodné okrem antimykotickej liečby upraviť stravovanie, dodržiavať vyššie uvedené preventívne odporúčania, prípadne doplniť liečbu alternatívnymi spôsobmi:

WOBENZYM – je zmes prírodných enzýmov. Tablety sa používajú ako doplnková liečba takmer všetkých zápalových ochorení. Pomáhajú odstraňovať zápal a jeho sprievodné javy. Veľmi vhodný je pri opakovaných mykotických infekciách. Čítať viac o enyzmoterapii.

FEMI-VAXIN – obsahuje purifikované lyzáty (prečistené neškodné časti inaktivovaných mikroorganizmov) zo štyroch najčastejších pôvodcov vaginálnych zápalov. Zvyšuje odolnosť vaginálnej sliznice voči bakteriálnym a kvasinkovým infekciám. Sú to kapsuly podávané ústami.

CANDIVAC – obsahuje purifikované lyzáty (prečistené neškodné časti inaktivovaných mikroorganizmov), prevažne však kvasiniek. Spôsob podávania je rovnaký ako u Femi-vaxinu, jeho podávanie je však indikované len pri opakovaných kvasinkových infekciách.

ROSALGIN – je roztok určený na výplach pošvy alebo sedacie kúpele. Používa sa ako doplnková liečba pri lokálnych antibiotikách a antimykotikách alebo ako prevencia pri opakovaných infekciách. Je vhodný aj ako prevencia po návšteve verejného kúpaliska alebo po menštruácii. Je vo forme práškov, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Treba si k nim v lekárni dokúpiť aj irigátor (nádoba na výplach), alebo vo forme už pripraveného roztoku v nádobkách na výplach.

Prostriedky na podporu liečby

Ako podpora antibiotickej liečby, prevencia pred vznikom sekundárnej kvasinkovej infekcie po antibiotickej liečbe  a liečba ľahkých foriem kvasinkových zápalov sa môžu použiť probiotiká, liečivá s obsahom čajovníku alebo cesnaku.

Probiotiká na užívanie ústami – ako najúčinnejšie kmene proti mykotickým infekciám sa ukázali Lactobacillus brevis a Lactobacillus salivarius. Čítať viac o Probiotikách a ženských infekciách.

FLORAGYN, MALDION, GYNTIMA– probiotiká a prebiotiká určené na aplikáciu do pošvy. Gyntima čípky obsahujú aj výťažok zo šalvie s antiseptickým účinkom.

FEMIGEL – gél s obsahom čajovníka s antiseptickým účinkom určený na aplikáciu do pošvy.

FEMISAN – gél s čajovníkom, kyselinou mliečnou a klinčekom, má antiseptické účinky a kyselina mliečna udržiava optimálne pH.

CLOGIN – vaginálny výplach s obsahom kyselny boritej, výťažku z čajovníka austrálskeho a gélu z Aloe vera sa používa v prípade gynekologických ťažkostí v dôsledku zápalu ako doplnková liečba k lokálnym liekom (krémy, čapíky).

Cesnak je známy svojou antimikrobiálnou, antimykotickou a a atiparazitickou aktivitou. Jeho účinnosť je dokonca porovnateľná s niektorými antibiotikami. Mal by byť zakomponovaný do stravy najlepšie v surovom stave. Je možné ho dostať aj v lekárni vo forme kapsúl.

Ďalším prírodným prostriedkom s podobným účinkom ako cesnak je propolis alebo výťažok z grepových jadierok (CANDISTOP).

U viacerých žien s opakovanými vaginálnymi infekciami bola zistená nízka hladina zinku v krvi. Užívaním výživových doplnkov s obsahom zinku vedie z zvýšeniu slizničnej imunity, čo napomáha predchádzať vzniku infekcií. Naopak užívanie železa alebo konzumácia väčšieho množstva červeného mäsa podporuje rast kvasiniek a baktérií.

 …čítať viac o Vaginálnych infekciách

Súvisiace články:

Ktorý prípravok nesmie chýbať vo vašej lekárničke?

Testy z lekárne na domáce testovanie – aké choroby odhalia?

Probiotiká – ktoré, kedy, ako?

Liečba vaginálnej suchosti

Aké intímne mydlo používať?

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana