Vaginálne infekcie

Čo môže znamenať pošvový výtok?

V plodnom veku nie je vaginálny výtok dôvod k znepokojovaniu. Normálny pošvový výtok je číry alebo mliečny, hlienovitej konzistenciie, bez zápachu, na vzduchu môže žltnúť. V priebehu menštruačného cyklu sa mení jeho množstvo aj vzhľad, takisto pri vzrušení a emočnom strese sa zvyšuje jeho produkcia. Ak však začne meniť farbu, zápach, konzistenciu alebo množstvo, môže sa jednať o zápal. Každý druh vaginitídy má svoje charakteristické príznaky, na základe ktorých sa dá orientačne určiť, o akého pôvodcu sa jedná.  Presnú diagnózu však dokáže určiť len gynekológ na základe anamnézy (rozhovoru o príznakoch), vyšetrenia a mikroskopického alebo kultivačného nálezu.

Kvasinková infekcia

– biely hustý výtok, bez zápachu alebo kvasnicového zápachu

– svrbenie, pálenie

– bolesť pri pohlavnom styku

– začervenanie, opuch okolia pošvy

– časté močenie, alebo bolesť pri močení (je zapríčinené zápalom okolia pošvy vrátane vývodu močovej rúry)

– muži sú väčšinou bezpríznakoví alebo sa môže objaviť začervenanie, vyrážka, alebo svrbenie

– môže sa zmýliť s laktobacilózou, čo je infekcia spôsobená premnožením určitého druhu laktobacilov a spôsobuje rovnaké príznaky ako kvasinková infekcia (biely výtok, svrbenie), ale antimykotická liečba na ňu nezaberá. Vtedy zaberajú sedacie kúpele z jedlej sódy (30 – 60g sódy na jeden liter vody) dva až tri krát týždenne, používať skôr zásadité intímne mydlá ako SAFORELLE, alebo výplach ROSALGIN.

Bakteriálna infekcia

– žltý, biely alebo šedý výtok s rybacím zápachom

– zápach výtoku sa stupňuje po styku

– môže byť prítomná bolesť pri močení a svrbenie

Infekcia zapríčinená trichomonádami

– žltý až zelený výtok, často spenený a nepríjemne zapáchajúci

– niekedy bolesť pri močení alebo časté močenie

– svrbenie a podráždenie v oblasti genitálu

– často je jedinec aj bez ťažkostí (najmä muži)

– bolesť v podbrušku

– symptómy sa prejavujú 4-20 dní po nákaze

Chlamýdiová infekcia

– 80% infekcií je bezpríznakových

– najčastejšie býva prítomné ľahké krvácanie, najmä po styku a bolesť v podbrušku

– menej často príznaky ako u ostatných typov vaginitíd

Iné typy vaginitíd

Niekedy sa spomínané príznaky vyskytnú a nie je prítomný žiadny patogogén. Vtedy sa môže jednať o alergickú reakciu (tzv. iritačnú dermatitídu), ktorá sa prejavuje svrbením a podráždením. Alergia môže byť na rôzne spreje, intímnu kozmetiku, lubrikačné gély, aviváž, materiál spodnej bielizne, partnerov ejakulát, toaletný papier alebo jeho parfumovú zložku, prezervatívy (latex) a pod. Takto podráždené a zapálené okolie pošvy je ľahko osídlené kandidou a vznikajú sekundárne infekcie. Tie sa potom liečia ako klasické mykotické infekcie, čo môže niekedy spôsobiť ešte zhoršenie zápalu (v antimykotických tabletách je množstvo potenciálne dráždiacich látok). Neodhalená iritačná dermatitída býva aj častou príčinou opakovaných infekcií.

Nakoľko pri jednotlivých typoch infekcií nebývajú vždy prítomné všetky príznaky, alebo sa môžu u jednotlivcov odlišovať, je ťažké s istotou určiť, o aký typ infekcie sa jedná. Často sa vyskytujú aj zmiešané kvasinkovo-bakteriálne infekcie. Napriek tomu, že existuje množstvo voľnopredajných výrobkov na liečbu kvasinkových infekcií, len lekár môže určiť presnú diagnózu  a stanoviť najvhodnejšiu liečbu.

                                                          …čítať viac o Vaginálnych infekciách

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana