Suchosť pošvy

Trápi vás suchá pošva?

Pošvový sekrét sa tvorí nepretržite žľazami nachádzajúcimi sa pri pošvovom vchode. Pri sexuálnom vzrušení jeho produkcia stúpa, aby sa uľahčil priebeh sexuálneho styku. Pri nedostatočnej tvorbe pošvového sekrétu sa styk stáva bolestivý, môžu vznikať malé ranky na sliznici pošvy, ktoré uľahčujú šírenie infekcií a sexuálne prenosných chorôb. Dlhotrvajúca vaginálna suchosť môže viesť až k úplnému odmietaniu pohlavného styku u žien. Nedostatočná tvorba pošvového hlienu je problémom mnohých žien predovšetkým v období menopauzy, výnimkou však nie sú ani mladšie ženy.
Prečo dochádza k suchosti pošvy
– častý dôvod je znížená hladina estrogénov, ktorá sa vyskytuje počas menopauzy alebo aj dojčenia, kedy dochádza k vaginálnej atrofii (stenšeniu stien) kvôli nízkym hladinám hormónov
– rádioterapia, chemoterapia a antiestrogénova terapia pri onkologických ochoreniach
– fajčenie
nadmerný stres
– chirurgické odstránenie vaječníkov
– niektoré lieky ako antidepresíva, lieky na alergiu alebo na chrípku
vaginálne výplachy (časté výplachy pošvy narúšajú rovnováhu vaginálneho prostredia a u niektorých žien spôsobujú zápaly, ktoré sa prejavujú podráždením a znížením produkcie vaginálneho sekrétu)
– Sjogrenov syndróm (autoimunitné ochorenie, znižuje sa produkcia všetkých žliaz s vonkajšou sekréciou vrátane Bartoliniho žliaz v pošve)
dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie
– prekonanie vaginálnej infekcie
– gynekologické zákroky (konizácia krčka maternice, biopsia)
– nedostatočná sexuálna stimulácia
Ako sa prejavuje suchosť pošvy

Príznaky suchosti môžu byť veľmi nešpecifické, preto môžu pacientku často viesť k záveru, že trpí vaginálnou infekciou. Ak si nasadí liečbu sama, prípravky na liečbu kvasinkových alebo bakteriálnych infekcií môžu na suchej sliznici vyvolať podráždenie alebo alergickú reakciu a pacientka sa dostáva do bludného kruhu. Preto je pri pretrvávajúcich ťažkostiach dôležité navštíviť gynekológa, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a navrhne správny liečebný postup.

K príznakom suchej pošvy patrí:
– bolestivý pohlavný styk (často mierne krvácanie po styku)
– pálenie
– svrbenie
– bolestivosť
– nutkanie na močenie

Súvisiace články:

Prevencia rakoviny prsníka

HPV a genitálne bradavice

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Čo znižuje spoľahlivosť antikoncepcie?

…čítať viac o Suchosti pošvy

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana