Suchosť pošvy

Liečba vaginálnej suchosti

O liečbe vaginálnej suchosti počas menopauzy rozhoduje gynekológ. Závisí od charakteru a závažnosti celkových príznakov „prechodu“ (návaly tepla, podráždenosť, rednutie kostného tkaniva, zhoršená pamäť, suchá pošva). Používajú sa rôzne formy estrogénu ako hormonálna substitučná liečba vo forme tabliet, náplastí alebo krémov. Všetky prípravky s obsahom estrogénu sú viazané na lekársky predpis. Viac o temé v sekcii Menopauza.

Na liečbu vaginálnej suchosti u žien mimo menopauzy alebo aj u žien v menopauze, u ktorých nie sú prítomné iné príznaky, môže gynekológ naordinovať vaginálne lieky viazané na lekársky predpis.

Základnou zložkou voľnopredajných liekov na liečbu suchosti pošvy je kyselina hyalurónová, ktorá hydratuje suchú sliznicu, zároveň pôsobí hojivo (pri suchej sliznici je častý výskyt malých trhliniek) a mierne protizápalovo. Sú vo forme čapíkov alebo globúl na vkladanie do pošvy alebo ako umývacie gély a peny na intímnu hygienu, všetky sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Prípravky je možné aj kombinovať v závislosti na závažnosti stavu:

Čapíky a globule – používajú sa spočiatku každú noc, neskôr 1 – 2 krát týždenne

IALUNA – čapíky s obsahom kyseliny hyalurónovej, pupočníka ázijského, rumančeka a vitamínu E, sú vhodné pri suchej sliznici, pri miernych zápaloch, rankách a poškodenej sliznici.

CICATRIDINA – čapíky s obsahom kyseliny hyalurónovej, pupočníka ázijského, nechtíka, aloe vera a čajovníka sa používajú pri vaginálnej suchosti, na zlepšenie hojenia malých poranení sliznice a pri miernych zápaloch.

FEMINELLA HYALSOFT – vaginálne globule s obsahom kyseliny hyalurónovej, vitamínu E, extraktu z tigrej trávy, slezu, harmančeka, čajovníkovej silice majú tiež výrazne hydratačný efekt, vytvárajú ochrannú vrstvu na sliznici a pôsobia protizápalovo.

KITOVOULI – vaginálne globule obsahujú sójový olej, včelí vosk, chitosan, alfa bisabolol, vitamín A s palmitátom, extrakt z nechtíka lekárskeho, lecitín. Sú vhodné najmä pri poraneniach pošvovej sliznice, rankách a prasklinkách, na hojenie a rýchlejšiu obnovu poškodeného tkaniva.

Intímna hygiena

FLORAGYN SILVER – pena na intímnu hygienu s kyselinou hyalurónovou, koloidným striebrom a extraktom z pšeničných klíčkov vytvára pri umývaní hydratačnú vrstvu, koloidné striebro svojím antibakteriálnym a antimykotickým účinkom potláča možný vznik infekcie a extrakt z pšeničných klíčkov má taktiež zvlhčujúce účinky

CHILLY INTIMA SECCHEZZA – hypoalergénny gél na intímnu hygienu s obsahom olivového oleja je určený na denné používanie. Zlepšuje hydratáciu slizníc.

Lubrikačné gély

Ako rýchla a okamžitá pomoc so suchosťou pošvy sa používajú lubrikačné gély, ktoré uľahčia priebeh styku. Lubrikačné gély s olejovým základom môžu narušiť latex u prezervatívov a znížiť tak ich bezpečnosť, preto by sa s kondómami mali používať len lubrikanty so silikónovým alebo vodným základom. Na trhu je obrovské množstvo rôznych produktov s rôznou štruktúrou, parfumáciou a prídavnými látkami, ktoré sú často aj potencionálne dráždivé alebo môžu vyvolať alergickú reakciu. Suchá sliznica je na tieto látky obzvlášť citlivá, preto je vždy vhodné lubrikant najprv vyskúšať len v malom množstve na kúsku sliznice a počkať aspoň 24 hodín. V lekárňach sa dajú kúpiť špeciálne lubrikačné gély, ktoré riešia príznaky pri vaginálnej suchosti a ktoré majú navyše hydratačný účinok a minimálny obsah potencionálne dráždivých látok:

DOER MEDICAL SILK lubrikačný gél – lubrikant na báze silikónu, ktorý rieši príznaky nedostatočnej vlhkosti – pálenie až mierna bolesť, svrbenie, pocit tlaku, opakujúce sa vaginálne infekcie. Bez vône, zápachu a konzervačných látoch, vhodný aj pre použitie s prezervatívmi.

MULTI-GYN LIQUIGEL tekutý gél – poskytuje úľavu pri problémoch so suchosťou pošvy a stimuluje jej prirodzenú vlhkosť, môže sa používať aj s prezervatívmi.

GYNTIMA LUBRIKAČNÝ GÉL – zvlhčuje, hydratuje a vďaka obsahu panthenolu regeneruje sliznicu pošvy, môže sa kombinovať aj s prezervatívom.

…čítať viac o Suchosti pošvy

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana