Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Keď zlyháva liečba pomocou režimových opatrení, prichádza na rad návšteva lekára a voľba najvhodnejšej farmakologickej liečby. Liečba sa volí podľa prevládajúcich symptómov. Pri depresívnych stavoch, zvýšenej podráždenosti a úzkosti sa volia antidepresíva alebo anxiolytiká (lieky zmierňujúce úzkosť), pri bolestivých symptómoch analgetiká a antiflogistiká, na poruchy menštruačného cyklu hormonálna liečba alebo sa zvažuje nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

Pred začatím farmakologickej liečby je dôležité sledovať a zaznamenávať symptómy v priebehu najmenej dvoch mesiacov (aké sú príznaky a kedy sú najsilnejšie, či sa vyskytujú po ovulácii alebo tesne pred menštruačným krvácaním, či je obdobie pred ovuláciou bezpríznakové a ako dlho trvá a pod.), aby sa vylúčili iné ochorenia a zvolila sa najvhodnejšia liečba.

Antidepresíva, anxiolytiká

Antidepresíva sa používajú najmä pri predmenštruačnej dysforickej poruche, najčastejšie sa volia lieky zo skupiny selektívnych inhibítorov vychytávania serotonínu (SSRI). Užívajú sa počas celého cyklu, avšak podávanie len počas luteálnej fázy sa javí byť rovnako účinné, s nižším výskytom nežiaducich účinkov. Sem patria:

-citalopram (CITALEC, CITALOPRAM TEVA, CITALON)

-sertralin (ASENTRA, SERLIFT, SERTRALIN ACTAVIS, STIMULOTON, ZOLOFT)

-paroxetin (PARETIN, ARKETIS, SEROXAT)

Pri nedostatočnej účinnosti antidepresív, alebo pri zvýšenej podráždenosti a úzkosti sa podávajú aj anxiolytiká, nemali by sa však podávať dlhodobo, lebo pri ich užívaní vzniká návyk, preto sa pri predmenštruačnom syndróme odporúčajú podávať len v luteálnej fáze. Po dlhšom užívaní ich treba vysádzať postupne. Sem patria:

-alprazolam (FRONTIN, XANAX, NEUROL, HELEX)

Hormonálna antikoncepcia (HAK)

Pri pravidelnom podávaní nízkych dávok hormónov ako v prípade hormonálnej antikoncepcie sa upraví alebo aspoň zmierni väčšina príznakov ako menštruačné kŕče, bolestivosť prsníkov, zlepší sa stav pleti, zadržiavanie vody, väčšinou sa aj skráti a zmierni menštruácia, môžu sa však vyskytnúť iné ťažkosti, ako napr. zhoršená bolesť hlavy a pod. Viac o HAK.

Súvisiace články:

Ktorú antikoncepciu komu?

Kto by nemal HA užívať?

Čo znižuje spoľahlivosť antikoncepcie?

Hormonálna substitučná liečba

DUPHASTON (dydrogesterón), NORETHISTERON (noretisterón) –majú účinok ako progesterón, podáva sa teda v luteálnej fáze cyklu (od 11.dňa MC), okrem predmenštruačných ťažkostí a nepravidelnej menštruácie sa používa ako liečba dysfunkčného krvácania, endometriózy a infertility spojenej s nedostatočnou činnosťou žltého telieska.

AGNUCASTON tablety – je homeopatikum, ktoré obsahuje vitex jahňací, ktorý má podobné účinky ako progesterón. Používa sa pri predmenštruačných ťažkostiach ako zvýšená bolestivosť, nepravidelný cyklus alebo citlivosť prsníkov. Užíva sa jedna tableta denne, aj počas menštruácie a dĺžka liečby by mala trvať aspoň tri mesiace.

MASTODYNON kvapky – je homeopatikum s obsahom vitexu jahňacieho a ďalších bylín, indikácie sú poruchy menštruačného cyklu, nepravidelná menštruácia, bolesti hlavy, migréna, psychická nevyrovnanosť, pocity napätia a bolestivosti prsníkov, opuchy rúk a nôh, zápcha. Užívajú sa 2 krát denne 30 kvapiek po dobu aspoň troch mesiacov.

Inhibítory prolaktínu

Inhibítory prolaktínu sa používajú pri nadmerne citlivých, bolestivých prsníkoch (mastodynia), čo je spôsobené zvýšenou hladinou prolaktínu. Užívajú sa v dávke ½-1 tabletu 2-3 krát denne. O dávke rozhoduje lekár.

MECOCRYPTINE, PARLODEL (bromokryptín)

…viac o Predmenštruačnom syndróme

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana