Predmenštruačný syndróm

Menštruačný cyklus

Ak chcete pochopiť príčinu vzniku predmenštruačného syndrómu, je nevyhnutné poznať jednotlivé fázy menštruačného cyklu a tvorbu hormónov v jednotlivých fázach.

Menštruačný cyklus a hormonálny profil

Normálny menštruačný cyklus trvá približne 28 dní, v norme je 24 – 35 dní. Začína sa menštruačným krvácaním, pričom prvý deň krvácania sa označuje ako prvý deň menštruačného cyklu. Počas tohto obdobia sú hladiny hormónov estrogénov a progesterónu najnižšie.

Ku koncu menštruácie sa začne na podnet folikulostimulačného hormónu zvyšovať produkcia estrogénu zrejúcimi folikulami vo vaječníkoch, zastavuje sa menštruačné krvácanie a estrogény zabezpečujú hrubnutie výstelky maternice. Táto fáza sa nazýva folikulárna.

Na konci folikulárnej fázy (asi 12 – 14 deň MC) je množstvo tvoreného estrogénu na maxime a spúšťa tvorbu luteinizačného hormónu, ktorý stimuluje dozretie folikulu a folikul praskne. Prasknutý folikul uvoľní vajíčko a dochádza k ovulácii. Počas ovulácie môže žena pozorovať číry výtok, alebo mať miernu bolesť v podbrušku. Prasknutý folikul sa mení na žlté teliesko, čiže Grafov folikul a produkuje progesterón a estrogény, ktoré pripravujú výstelku maternice na uhniezdenie vajíčka. Táto fáza sa nazýva luteálna a trvá asi 12 – až 16 dní. Po jej skončení teliesko zaniká, produkcia hormónov sa zníži a opäť nastáva menštruačné krvácanie.

Súvisiace články:

Aj vy si myslíte, že nemáte PMS?

Čo všetko spôsobuje predmenštruačné ťažkosti?

Ako bojovať s predmenštruačným syndrómom bez liekov?

Liečba predmenštruačného syndrómu

Otestujte sa! Zistite svoj typ PMS a nájdete najvhodnejšiu liečbu

Predmenštruačný syndróm pod dohľadom lekára

                                                                            

Autor: Diana