Menopauza

Máte návaly tepla? Nevadí!

Dobrá správa pre ženy trpiace návalmi tepla! V najnovšsj štúdii, ktorej sa zúčatnilo 60 000 žien sa zistilo, že návaly tepla a nočné potenie vyskytujúce sa  pri nástupe menopauzy nepredstavujú žiadne riziko kardiovaskulárnych komplikácii, práve naopak. Tieto ženy mali o 17% nižšie riziko vzniku cievnej mozgovej príhody, o 11% všeobecne nižšie riziko vzniku srdcovocievnych chorôb a 11% nižšie riziko úmrtia ako ženy, ktoré tieto ťažkosti v klimaktériu nepociťujú. Pozor však, keď sa tieto nepríjemné prejavy objavia až niekoľko rokov po menopauze (okolo 60 rokov), vtedy môžu byť varovným signálom a dôvodom na návštevu lekára (vyššie riziko srdcových ochorení).

Vedeli ste, že:

Myšlienka využitia fytoestrogénov v liečbe klimakterických ťažkostí vznikla na základe pozorovania žien v juhovývhodnej Ázii. U týchto žien sa zistil oveľa nižší výskyt klimakterických ťažkostí, osteoporózy a až 20-krát nižší výskyt nádorových ochorení ako je napr. karcinóm prsníka, vaječníkov a endometria. Dôvodom je zvýšená konzumácia stravy bohatej na fytoestrogény, hlavne sóje.

V lekárni si môžete kúpiť aj test na domáce zistenie menopauzy. Test sa vykonáva ponorením absorpčnej časti testovacej kazety do vzorky moču a získaním výsledku na základe farebných prúžkov. Na vykonanie testu sa odporúča použiť prvý ranný moč, ktorý poskytne najpresnejší výsledok. Výsledok sa odčíta v priebehu 5 minút.

Súvisiace články:

Prevencia rakoviny prsníka

 

                                                …čítať viac o Menopauze

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana