Menopauza

Liečba menopauzy pod dohľadom lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Za príčinu klimakterických ťažkostí je považovaný nedostatok estrogénov a na základe toho sa odvíja aj liečba – hormonálna substitučná terapia (HST), ktorá je založená na dlhodobom podávaní práve chýbajúcich hormónov. Táto terapia dokáže zmierňovať prejavy klimakterického syndrómu, ako aj predchádzať vzniku závažnejších ochorení, ktoré klimaktérium v staršom veku sprevádzajú (osteoporóza, srdcovocievne ochorenia). HST však nie je určená pre všetky ženy. Záleži len na gynekológovi  a na intenzite klimakterických ťažkostí, či navrhne pacientke práve túto terapiu. Rozhodujúci je aj samotný zdravotný stav pacientky.

HST nemôžu užívať ženy trpiace:

 1. – závažnými poruchami pečene
 2. – zvýšeným rizikom žilovej trombózy a pľúcnej embólie
 3. – sklerózou multiplex
 4. – karcinómom  prsníka a endometria
 5. – pri výskyte infarktu myokardu, ischemickej chorobe srdca
 6. – chronickými bolesťami hlavy
 7. – obzvlášt pozor u fajčiarok

Dôležité je včasné zahájenie liečby, lebo vo vyššom veku, keď sa už objavuje osteoporóza a iné komplikácie, liečba už neplní svoj účel. Podľa súčasných doporučení by mala takáto liečba trvať maximálne 10-15 rokov.

Napriek preukázateľným prínosom terapie netreba zabúdať aj na nežiadúce vedľajšie účinky HST, ktoré sú často dôvodom prečo pacientka terapiu hormónmi odmieta. K tým menej závažným patrí nevoľnosť, bolesti hlavy, prírastok na hmotnosti, bolestivé napuchnutie prsníkov. Treba však spomenúť, že dlhodobé užívanie HST (viac ako 5 rokov) môže viesť k zvýšenému výskytu rakoviny prsníka, aj k zvýšenému riziku cievnych  mozgových a tromboembolických príhod. Popísaný je aj zvýšený výskyt tzv. cholelitiázy – žlčových kameňov.

Hormonálna substitučná terapia zahŕňa podávanie samotných gestagénov alebo samotných estrogénov alebo oboch hormónov v rôznych schémach ženám s ich nedostatkom. Väčšinou sa užíva denne vo forme tabliet na prehĺtanie, dostupné sú aj špeciálne hormonálne náplaste, gél či nosový sprej. Výber vhodnej HST je vždy v rukách lekára.

Podávanie samotných estrogénov

Samotné estrogény sa používajú u žien, ktoré podstúpili operatívne odstránenie maternice (hysterektómiu) alebo na krátkodobú liečbu atrofie (stenšenia) sliznice pošvy. U žien s maternicou vyvoláva samotný estrogén nadmerný rast sliznice maternice a zvyšuje riziko karcinomu endometria. Preto sa podáva spolu s estrogénom aj hormón progesterón, ktorý týmto komplikáciám predchádza (viď nižšie). U žien, ktoré netolerujú bežné hormonálne lieky na liečbu estrogénovej nedostatočnosti, sa môže naordinovať liek s obsahom tzv. tibolonu (Livial, Ladybon).

 1. – HST sa najčastejšie podáva vo forme tabliet na prehĺtanie 1 krát denne, vždy v rovnakú dobu.

(Estrimax, Estrofem, Ladybon, Livial)

 1. – Stále viac obľubené sú náplaste, tzv. transdermálna aplikácia, náplaste sa aplikajú na neporušenú kožu, vačšinou 1 krát tyždenne, vždy na iné miesto. Je vhodná najmä pre ženy s ochorením pečene, so sklonom k tvorbe žlčových kameňov, s vysokým krvným tlakom a u fajčiarok. Ďaľšou výhodou je aj stále vyrovnaná hladina hormónov, ktorá pôsobí priaznivejšie pri potláční psychických ťažkostí ako úzkosť, zmeny nálad, poruchy spánku a iné.

(Estrapatch, Climara, Systen)

 1. – Aplikácia vo forme hormonálneho gélu, ktorý sa nanáša na neporušenú kožu každý deň. Ide o starší spôsob aplikácie, ktorého nevýhodou je, že neumožňuje úplne presné dávkovanie hormónov. Gél si pacientka aplikuje sama na čistú pokožku, najlepšie ráno alebo večer, na brucho, stehná, ramená a podobne, nie však na prsníky! Gél nemožno natierať ani na sliznice.

(Estreva, Oestrogel)

 1. – Vaginálne čípkyvaginálne krémy sa používajú pri stenšení vaginálnej sliznice – na odstránenie bolestivosti, svrbenia a suchosti pošvy

(Ortho-Gynest, Ovestin)

 1. – Najnovšia a najmodernejšia je aplikácia hormónu vo forme nosného spreja, keď sa hormón dostáva do organizmu cez nosnú sliznicu.

(Octodiol)

 1. – Injekčné podanie estrogénu do svalu sa aplikuje pri predčasnej menopauze, na zastavenie maternicového krvácania, pri poruchách vývoja a iné. Táto aplikácia je vhodná najmä pri poruchách funkcie pečene, poruchách resorpcie v tráviacom trakte alebo iných stavoch, ktoré nedovoľujú podávanie ústami.

(Agofollin)

Podávanie samotných progesterónov – gestagénová substitúcia v perimenopauze

Okrem iných indikácií sa podávanie samotných gestagénov uplatňuje aj v perimenopauze (obdobie pred menopauzou), pre ktorú sú charakteristické poruchy menštruačného cyklu. Podávaním hormónov sa dosiahne regulácia menštruačného cyklu a tiež slúži ako prevencia hyperplázie (zväčšenia) výstelky maternice. Používa sa hlavne v tabletkovej forme (Duphaston, Lutenyl, Norethisteron, Provera, Utrogestan). Pri poruchách pečene, vstrebávania alebo iných stavoch, ktoré znemožňujú bežné užívanie sa liečba môže uskutočňovať aj injekčne do svalu (Agolutin).

Podávanie kombinovanej terapie

Ide o súčasné podávanie estrogénu a progesterónu u žien s maternicou. Používa sa  na kontinuálne aj cyklické podávanie:

 1. cyklické – u žien v perimenopauze, ktoré ešte menštruujú, užíva sa pravidelne 21 dní, po ktorých nasleduje 7 dňová pauza, kedy dochádza ku krvácaniu (menštruácii) (Novofem, Klimonorm)
 2. kontinuálne –  je určené pre ženy aspoň rok po menopauze, ktoré už nemenštruujú nevyvoláva krvácanie (Activelle, Angeliq)

Okrem tabletkovej formy sa kombinovaná hormonálna substitučná liečba nachádza aj vo forme náplasti, ktorá umožňuje podávať hormóny v nižšej koncentrácii. (Systen Conti).

 …čítať viac o Menopauze

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana