Tabletka "po"

Tabletka “po”

Osobitný druh antikoncepcie je tzv. postkoitálna antikoncepcia, známa ako tabletka „po“ alebo núdzová antikoncepcia po styku. Nie je určená na pravidelné užívanie, vyhradená je pre núdzové situácie – pri zlyhaní inej formy antikoncepcie, napr. pretrhnutie prezervatívu, nesprávne užitie antikoncepčných tabiet, ak nebola použitá žiadna antikoncepčná metóda a podobne. Oproti iným druhom antikoncepcie sa líši tým, že sa užíva až po pohlavnom styku. Na trhu sa momentálne nachádzajú dva typy. Prvou je Escapelle, ktorý sa dá kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu a s jeho užitím by ste sa nemali oneskoriť o viac ako 72 hodín od nechránenného pohlavného styku. Druhý liek je viazaný na lekársky predpis, musí Vám ho predpísať lekár, dokáže však zabrániť neželanému otehotneniu až do 120 hodín (5 dní) po styku.

 

Prečo nie je núdzová antikoncepcia vhodná na časté alebo pravidelné užívanie?

– Opakované užívanie tabletky „po“ má vyššie percento zlyhania ako ostatné hormonálne antikoncepčné metódy.
– Môže spôsobiť nepravidelnosti v menštruačnom cykle.
– Výskyt nežiadúcich účinkov je v porovnaní s inými horm. antikoncepčnými metódami vyšší.
– V neposlednom rade je to vysoká cena (cca 22 euro za jedno balenie).

 

ESCAPELLE

Liek obsahuje jednu antikoncepčnú tabletu s obsahom homónu (levonogestrel) na jednorázové podanie po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie.

S predlžujúcím sa časovým obdobím medzi nechráneným pohlavným stykom a užitím Escapellu klesá jeho účinnosť. Ak je tableta užitá do 24 hodín po styku jej spolahlivosť je až 95%, medzi 24-48 hodinami približne 85% a medzi 49-72 hodinami klesá spolahlivosť na približne 61%.

Po užití tabletky sa odporúča použíť ďaľšiu antikoncepčnú metódu (prezervatív) až do nástupu nasledujúceho menštruačného krvácania. Môžte pokračovať v užívaní pravidelnej hormonálnej antikoncepcie.

Po užití tabletky sa môže menštruačné krvácanie dostaviť o niekoľko dní skôr alebo neskôr. U 78 % užívateliek sa dostaví krvácanie do 5 dní od užitia tabletky  (pokiaľ k tomu nedôjde, nejde o signál zlyhania antikoncepcie, napriek tomu sa odporúča kontaktovať lekára).

Neodporúča sa opakované podávanie tabletky počas jedného menštruačného cyklu kvôli možnosti narušenia jeho pravidelnosti.

Z nežiaducich účinkov sa môže vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie, únava, bolesť hlavy, napätie v prsníkoch, poruchy krvácania a iné. Ak sa vyskytne vracanie do troch hodín od užitia tabletky treba ihneď užiť ďaľšiu tabletku (nevoľnosť sa vyskytuje u vyše 20% užívateliek!).

Užívanie niektorých liekov (antiepileptiká, antibiotiká, črevné adsorbenciá, ľubovník..) môže znížiť účinnosť Escapellu – poraďte sa s lekárnikom alebo lekárom.

                                                                          …čítať viac o Antikoncepcii

Súvisiace články:

Čo znižuje spolahlivosť antikoncepcie?

Zistenie plodných dní

Čo robiť keď zabudnete užiť tabletku?

Pozitíva a výhody antikoncepcie

Riziká hormonálnej antikoncepcie

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana