Antikoncepčné tabletky

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Užívanie hormonálnej antikoncepcie (HA) ovplyvňuje klinicko-chemické parametre, ktoré môžu negatívne ovplyvniť biochemické procesy v tele. Jedná sa o vitamíny a minerály, ktorých koncentrácie sú vplyvom užívania HA zmenené. Ohľadne tejto témy sa k užívateľkam nedostávajú žiadne alebo len strohé informácie, dôvodom je aj skutočnosť, že si táto problematika vyžaduje daľšie skúšanie a výskumy a mnoho záverov a tvrdení sa len predpokladá alebo sa ich vplyv nedá jednoznačne definovať.  Medzi vitamíny, ktorých hladiny sú v dôsledku užívania HA znížené patrí pyridoxín (B6), kyselina listová (B9), riboflavín (B2), kobalamín (B12), vitamín C a E, hladina vitamínu A je pravdepodobne zvýšená. Z minerálov sú znížené hladiny zinku a horčika a naopak zvýšená je hladina železa a medi. Je ťažké vyvodiť definitívne závery, pretože krvné analýzy nie sú vždy najpresnejšia a najefektívnejšia metóda na zistenie stavu výživy. Pozornosť sa venuje najmä deficitu pyridoxínu. Štúdia ukázala, že približne 80% všetkých žien, ktoré používajú HA počas 6 a viac mesiacov, má abnormálny metabolizmus typtofánu (tryptofán sa za prítomnosti pyridoxínu mení na serotonín – “hormón šťastia”). Deficit pyridoxínu sa tak môže podieľať na vzniku depresie, úzkosti, znížení libida, ale aj zhoršení glukózovej tolerancie, ku ktorým dochádza u užívateliek hormonálnej antikoncepcie. Preto niektorí odborníci odporúčajú na zmiernenie klinických príznakov – nežiadúcich účinkov HA podávanie 25-40mg pyridoxínu denne.

Práve kvôli negatívnenm vplyvu HA na biochemické procesy v tele, útlm stereogenézy (syntéza pohlavných hormónov, zmenšovanie vaječníkov, nefyziologické pôsobenie na sliznicu maternice, útm hypotalamu-hypofyzárno-ováriálnej osy), zvyšené hladiny vitamínu A, niektorí lekári neodporúčajú tehotenstvo skôr ako 6-12 mesiacov po vysadení HA. Takže ak ste užívateľky hormonálnej antikoncepcie starostlivo dbajte na vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály, ak to nie je možné, môžete si v lekárni kúpiť výživové doplnky, ktoré pokryjú prípadný deficit. Ak plánujete tehotenstvo, nezabudnite zvýšiť príjem kyseliny listovej po dobu 3-6 mesiacov pred očakávaným otehotnením.

                                                 …čítať viac o Antikoncepčných tabletkách

Zdroje:

1. M Palmery, A Saraceno, A Vaiarelli, G Carlomango. Oral contraceptives and changes in nutritional requirements, Eur Rev Med Pharmavol Sci; 2013 Jul;17(13):1804-13.
2. J L Webb. Nutritional effect of oral contraceptive use. J Reprod Med; 1980 Oct;25(4):150-6.
3.J Thorp, Effect of oral contraceptive agents on vitamin and mineral requirements.;J Am Diet Assoc, 1980,76(6):581-4.

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana