Antikoncepčné tabletky

Nedostatok vitamínov pri užívaní antikoncepcie?

Užívanie hormonálnej antikoncepcie (HA) ovpyvňuje klinicko-chemické parametre, ktoré môžu negatívne ovplyvniť biochemické procesy v tele. Jedná sa o vitamíny a minerály, ktorých koncentrácie sú vplyvom užívania HA zmenené. Ohľadne tejto témy sa k užívateľkam nedostávajú žiadne alebo len strohé informácie, dôvodom je aj skutočnosť, že si táto problematika vyžaduje daľšie skúšanie a výskumy a mnoho záverov a tvrdení sa len predpokladá alebo sa ich vplyv nedá jednoznačne definovať.  Medzi vitamíny, ktorých hladiny sú v dôsledku užívania HA znížené patrí pyridoxín (B6), kyselina listová, riboflavín (B2), kobalamín (B12), vitamín C a E, hladina vitamínu A je zvýšená. Z minerálov sú znížené hladiny zinku a horčika a naopak zvýšená je hladina železa a medi. Je ťažké vyvodiť definitívne závery, pretože krvné analýzy nie sú vždy najpresnejšia a najefektívnejšia metóda na zistenie stavu výživy. Pozornosť sa venuje najmä deficitu pyridoxínu, u ktorého sa predpokladá že môže byť spoluzodpovedný za depresie, úzkosť, zníženie libida a zhoršenie glukózovej tolerancie, ku ktorým dochádza u užívateliek hormonálnej antikoncepcie. Preto niektorí odborníci odporúčajú na zmiernenie klinických príznakov – nežiadúcich účinkov HA podávanie 40mg pyridoxínu denne.

Výskumy sa orientujú aj na vplyv zmien koncentrácie výživovo dôležitých látok na  plodnosť, nasledujúce tehotenstvo a vývoj dieťaťa pri užívani, resp. vysadení HA. Nedostatok kyseliny listovej, B12, B6 spôsobujú nedostatočnú činnosť enzýmu metionín-syntetázy, môže dochádzať k poruchám syntézy proteínov a zvýšeniu hladín homocysteínu, ktoré môžu v najhorších prípadoch byť spoluzodpovedné za chýbné uzatváranie plodu, poškodenia nervovej sústavy či potraty. Viac v článku Neviete otehotnieť?

Niektorí vedci sa obávajú aj vysokej hladiny vitamínu A po vysadení HA, ktorá by mohla poškodiť tkanivo embrya. Práve kvôli negatívnenm vplyvu HA na biochemické procesy v tele, útlm stereogenézy (syntéza pohlavných hormónov, zmenšovanie vaječníkov, nefyziologické pôsobenie na sliznicu maternice, útm hypotalamu-hypofyzárno-ováriálnej osy), zvyšené hladiny vitamínu A, niektorí lekári neodporúčajú tehotenstvo skôr ako 6-12 mesiacov po vysadení HA. Takže ak ste užívateľky hormonálnej antikoncepcie starostlivo dbajte na vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály, ak to nie je možné môžte si v lekárni kúpiť výživové doplnky, ktoré pokryjú prípadný deficit. Ak plánujete tehotenstvo, nezabudnite zvýšiť príjem kyseliny listovej po dobu 3-6 mesiacov pred očakávaným otehotnením.

                                                 …čítať viac o Antikoncepčných tabletkách

 

Zabudla som užiť antikoncepciu

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana