Antikoncepčné tabletky

Čo robiť keď zabudnete užiť tabletku?

Ak sa oneskoríte s užitím tabletky do 12 hodín, antikoncepčná ochrana ešte nie je znížená, tabletku užite hneď ako si spomeniete (aj keby ste mali užiť dve tablety za deň alebo naraz). Ak sa však oneskoríte s užitím tabletky o viac ako 12 hodín, antikoncepčná ochrana môže byť znížená:

Ak ste sa oneskorili s užitím tablety prvý týždeň menštruačného cyklu, nasledujúcich aspoň 7 dní použite aj iný typ antikoncepcie (prezervatív). Ak prišlo k pohlavnému styku v priebehu posledných 7 dní existuje možnosť otehotnenia.

Ak ste sa oneskorili s užitím tablety v druhom týždni cyklu, nie je nevyhnutné použiť ďaľšiu metódu antikoncepcie (prezervatív), pokiaľ ste predtým užívali tablety správne a nevynechali ste viac tabliet.

Oneskorenie alebo vynechanie užitia tablety v treťom týždni cyklu predstavuje najväčšie riziko zníženia antikoncepčnej ochrany. Nasledujúcich 7 dní sa doporučuje použiť aj inú metódu antikoncepcie (prezervatív).

Buď užite vynechanú tabletu a dokončite užívanie z blistra a namiesto oddychového týždňa (7 dní) začnite užívať z ďaľšieho blistra – bez prestávky. Druhá možnosť je prerušiť užívanie z blistra a začať oddychový týždeň (7 dní), po 7 dňoch pauzy pokračujte klasicky s užívaním z nového blistra.

 

                                            …čítať viac o Antikoncepčných tabletkách

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana