Antikoncepčné tabletky

Ako funguje HA a ako ju užívať?

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia je v súčastnosti najpredpisovanejší typ antikoncepcie. Obsahuje kombináciu dvoch druhov hormónov estrogénu a gestagénu, ktorých pôsobením dochádza k zábrane oplodnenia a uhniezdenia vajíčka. Estrogénová zložka prípravkov je u väčšiny prípravkov rovnaká (etinylestradiol), mení sa len jeho dávka (veľmi nízkodávková, nízkodávková HA). Jednotlivé prípravky sa od seba líšia druhom a dávkou druhého hormónu – gestagénu.

Ako účinkuje hormonálna antikoncepcia

Mechanizmus účinku kombinovanej HA je založený na zablokovaní ovulácie – fáza menštruačného cyklu kedy prichádza k oplodneniu vajíčka. Hormóny obsiahnuté v antikoncepcii poskytujú falošnú informáciu mozgovým centrám, ktoré riadia vaječníky a tie sa tak  domnievajú, že sú v inej fáze menštruačného cyklu a nevydajú signál na zahájenie ovulácie. Zjednodušene povedané, telo si myslí, že je tehotné a preto nedôjde k ovulácii. Okrem toho dochádza  vplyvom hormónu-gestagénu k zahusteniu hlienu krčka maternice, ktorý sa tak stáva nepriechodným pre spermie a tak spermie nepreniknú do vyšších oddielov ženských pohlavných orgánov. Ďalším prídavným mechanizmom k zabráneniu otehotnenia je pôsobenie na sliznicu matenice, najmä pri dlhodobom podávaní HA dochádza k výraznému stenšeniu výstelky, ktorá tak nie je schopná prijať a udžať tehotnosť, resp. zahniezdenie vajíčka.

Ako užívať kombinovanú HA

Kombinovaná perorálna antikoncepcia obsahuje 21 alebo 28 tabliet, ktoré sa užívajú každý deň približne v rovnakú hodinu, nezávisle od jedla. Ak máte HA po prvý krát, užívať ju začnite v prvý deň menštruačného cyklu t.z. v prvý deň menštruačného krvácania. 

21 dní (u Daylette 24 dní) sa užívajú tzv. aktívne tablety, ktoré obsahujú hormóny. Potom nasleduje 7 dňová pauza ( u Daylette 4 dni) kedy sa tablety neužívajú alebo sa užívajú tzv. neaktívne tablety, ktoré neobsahujú hormóny (obsahujú placebo, prípadne železo), u ktorých nevadí ak ich zabudnete užiť, bývajú inej farby ako tabletky aktívne. V tomto období, približne za 2-3 dni sa dostaví „menštračné“ krvácanie z vysadenia.

                                            …čítať viac o Antikoncepčných tabletkách

 

Zabudla som užiť antikoncepciu

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana