Antikoncepcia bez hormónov

Sterilizácia

Sterilizácia je definitívna a trvalá forma antikoncepcie a na rozdiel od ostatných antikoncepčných metód, po vykonaní sterilizácie už nedochádza k návratu plodnosti. Vykonáva sa predovšetkým u žien a mužov, ktorí už majú, prípadne si neprajú ďaľšie deti. Sterilizáciu je možné vykonať až po podpísaní informovaného súhlasu a podaní písomnej žiadosti o sterilizáciu zdravotníckemu zariadeniu, kde má byť operácia vykonaná.

Sterilizácia u mužov, tzv vazektómia, sa zvyčajne vykonáva ambulantne a trvá cca 15-20 minút. Po zákroku je trvalo znemožnený prechod zrelých spermií zo semeníkov do pošvy (preruší sa rúrka privádzajúca spermie). Po operácií nedochádza k narušeniu potencie, schopnosti erekcie ani dosiahnutia orgazmu pacienta. Spontánne obnovenie priechodnosti semenovodu a tým opätovná schopnosť oplodnenia je veľmi nízká (cca 0,1%).

Podstatou sterilizácie u žien je prerušenie priechodnosti vajíčkovodov, čím sa zábráni spojeniu vajíčka so spermiami a žena sa stáva trvalo neplodnou. Zákrok sa najčastejšie prevádza tzv. laparoskopickou metódou, kedy sa v celkovej anestéze zavedie pacientke do brušnej dutiny optický prístroj-laparoskop, ktorý preruší priechodnosť vajíčkovodov (spália sa elekrickým prúdom). Iný laparoskopická metóda je stlačenie vajíčkovodov kovovými svorkami či plastickým prstencom. Sterilizácia neovplyvňuje menštruačný cyklus, nemá vplyv na funkciu vaječníkov, ani nezasahuje do sexuálneho života ženy.

                                    …čítať viac o Antikoncepcii

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana