Antikoncepcia bez hormónov

Kondómy stále v kurze

Kondóm alebo prezervatív patrí k najstarším a zároveň k stále obľúbeným spôsobom antikoncepcie. Vyrábajú sa väčšinou z latexu a ich úlohou je zabrániť spermiám dostať sa do pošvy. Používanie prezervatívov súvisí aj so zlepšením informavanosti žien i mužov o riziku sexuálne prenosných chorôb. Súčasný trh ponúka širokú paletu rôznych kondómov – rôzne veľkosti, vône, lubrikácia, s vrúbkami, extra tenké, extra spolahlivé (obsahujú spermicídnu látku), pre alergikov na latex sú dostupné aj bezlatexové prezervatívy (Durex Avanti Ultima) atď. Kondómy s lokálnym anestetikom – benzokaínom (Durex Performa) spôsobujú znecitlivenie penisu a možno ich využiť v liečbe predčasnej ejakulácie, prípadne na predĺženie sexuálneho styku.

Výhody

  1. Chránia pred pohlavne prenosnými ochoreniami
  2. – Jednoduchá, bezpečná, ľahko dostupná forma antikoncepcie
  3. – Metóda nemá zdravotné riziká – vhodná aj pre ľudí s pridruženými ochoreniami

Nevýhody

  1. – Pre spolahlivosť metódy je nevyhnutné správne používanie a manipulácia s kondómom (pri používaní lubrikačných gélov treba uprednostniť silikónové alebo lubrikanty na vodnej báze, pretože olejové môžu narušiť latex)
  2. – Zriedka sa vyskytuje alergia na latex, ktorá môže vyvolať podráždenie pošvy (dostupné sú bezlatexové prezervatívy)
  3. – U niekoho môže metóda predstavovať zníženie pôžitku zo sexu

 

Vedeli ste, že

V procese skúšanie je nová metóda antikoncepcie tzv. molekulárny kondóm (vaginal Drug Delivery System – DDS). Ide o látku, ktorá je pri izbovej teplote tekutá a po aplikácií do pošvy sa z nej vytvorí gél, ktorý prilne na sliznicu pošvy a keď príde do kontaktu s ejakulátom, tak ho rozpustí. Dokonca sa predpokladá aj jeho protivírusové pôsobenie.

                                   …čítať viac o Nehormonálnej antikoncepcii

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Zuzana