Zápal močových ciest

Zápal močových ciest u lekára

Článok je určený pre odbornú verejnosť. Lieky uvedené v článku sú viazané na lekársky predpis.

 

Liečba infekcií sprevádzaných krvou v moči, teplotami alebo bolesťou pri močení sa nezaobíde bez použitia antibiotík. Správne antibiotikum vyberá lekár podľa kultivačného vyšetrenia moču a citlivosti prítomnej baktérie.

Na liečbu nekomplikovanej infekcie močových ciest (akútna cystitída) obvykle postačuje 3-dňová (prípadne 5-dňová) antibiotická liečba, kedy nedochádza k výraznému narušeniu črevnej a vaginálnej mikroflóry, čím sa znižuje riziko reinfekcie – návratu ochorenia. Najčastejšie sa predpisujú chinolóny (ciprofloxacín, ofloxacín, norfloxacín) alebo sulfamethoxazole-trimethoprim.
Pri recidivujúcich (opakujúcich sa) infekciách močových ciest sa zvyknú antibiotiká uživať dlhodobo, v nižších dávkach.

CIPHIN, CIPRINOL, CIPLOX (Ciprofloxacin)
– vhodnejšie je užívať ich nalačno, podávanie po jedle však nie je vyložene zakázané
– vyhnúť sa treba mliečnym výrobkom, ovocným džúsom obohateným o vápnik a výživovým dolnkom obsahujúcim minerály ako vápnik, horčík, hliník a železo.
– pacient by sa nemal vystavovať priamemu slnečnému žiareniu a UV-lúčom, nepiť alkohol a mal by prijímať dostatočné množstvo tekutín

BISEPTOL (Sulfamethoxazole-trimethoprim)
– užíva sa nezávisle od jedla
– vyhnúť sa treba kyslým potravinám a nápojom, ovocným šťavám, užívaniu kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrin) a vitamínu C
– pacient by sa nemal vystavovať priamemu slnečnému žiareniu a UV – lúčom, nepiť alkohol a mal by prijímať dostatočné množstvo tekutín

AMOXIKLAV, AUGMENTIN, MEDOCLAV (Amoxicillin+kys.klavulánová)
– užíva sa krátko pred jedlom, zvyčajne v 12-hodinových intervaloch 7 dní

Pri antibiotikách je vhodné užívať probiotiká, aby sa predišlo vzniku mykotickej infekcie alebo hnačiek spojených s narušením prirodzenej črevnej alebo vaginálnej mikroflóry. Viac v sekcii Probiotiká – ktoré, kedy ako?

Podľa niektorých lekárov časté užívanie antibiotík prispieva k vzniku opakovaných infekcií, kvôli vzniku rezistencie baktérii voči antibiotikám. Pri opakovaných infekciách spôsobených E.coli môže lekár (urológ) zvoliť imunoterapiu:

URO-VAXOM (lyzát E.coli) – podporuje obranné mechanizmy organizmu voči E.coli a obmedzuje schopnosť baktérií kolonizovať slizničný povrch, používa sa ako prevencia opakovaných infekcií dolných močových ciest a doplnková liečba akútnych infekcií močových ciest. Pri akútnych stavoch by dĺžka užívania nemala byť kratšia ako 10 dní. Pri preventívnom užívaní sa liek užíva počas troch po sebe idúcich mesiacoch.

Trochu odlišná je liečba uretritídy – zápalu močovej rúry, kde infekciu vyvoláva najčastejšie Neisseria gonorrhoeae (kvapavka), Trichomonas vaginalis, chlamýdie, mykoplazmy a ureaplazmy, ktoré radíme medzi sexuálne prenosné ochorenia. V prípade kvapavky sa zvyčajne lieči jednorázovým podaním antibiotika – cefixim 400mg (SUPRAX), ciprofloxacin 500mg alebo ofloxacin 400mg. V prípade chlamýdiovej infekcie sa zvyčajne ordinuje jednorázovo azithromycín v dávke 1g alebo doxycyklín v dávke 100mg 2xdenne 7 dní. Pri týchto typoch infekcie je nevyhnuté liečiť vždy aj sexuálneho partnera (aj keď je bezpríznakový), ktorý môže byť opakovaný zdroj infekcie.

Zriedkavo sa vyskytuje kvasinková infekcia močových ciest. Prítomnosť kandidy alebo aj inej plesne v moči je prejav závažnejšej systémovej infekcie, kedy sa podávajú lieky s protiplesňovým účinkom. Liečba je dlhodobá (4-6 týždňov), treba dať pozor na možné vedľajšie účinky (hlavne hepatotoxicitu) ale aj liekové interakcie. Najčastejšie sa podáva flukonazol alebo itrakonazol.
Doplnková liečba infekcií močových ciest spočíva v podávaní spazmolytík (liečivá uvolňujúce kŕče hladkého svalstva), analgetík (lieky proti bolesti) a antiflogistík (protizápalové látky). Uľavujú od akútnej bolesti a zmierňujú zápalový proces, samotné však infekciu neliečia.

ALGIFEN (metamizol a pitofenón) – pôsobí proti bolesti a kŕčom hladného svalstva, pri jeho užívaní nepiť alkohol

 …čítať viac o zápale močových ciest

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana