Zápal močových ciest

Mám zápal močových ciest?

Zápal močových ciest je infekcia, ktorá vzniká keď sa patologické organizmy z vonkajšieho prostredia dostanú cez močovú rúru do močového mechúra. Môže sa jednať o baktérie, huby alebo parazity. V močovom mechúre sa zvyknú pomnožiť a dráždením stien močového mechúra vyvolávajú zápal, ktorý sa dá porovnať ku koži spálenej slnkom. Infikovaný je moč, keď sa infekcia nelieči, môže napadnúť aj močovody a obličky.

Tento typ infekcie postihne aspoň raz za život 30 – 40 % žien a 12 % mužov. U žien je teda oveľa častejšia, čo je zapríčinené anatomickými odlišnosťami medzi mužom a ženou (ženy majú oveľa kratšiu močovú rúru, čo umožňuje baktériám sa ľahšie dostať až do močového mechúra). U detí sa vyskytuje menej často, o to dôležitejšia je však správna a včasná liečba.

Čo spôsobuje zápal močových ciest

Najčastejší patogén zapríčíňujúci infekcie močových ciest je baktéria Escherichia coli. K ďalším mikroorganizmom patria baktérie Klebsiella, Pseudomonas, Enterobacter, Proteus, Staphylococcus, Mycoplasma, Chlamydia, Serratia a Neisseria, huby ako Candida alebo Cryptococcus a parazity rodu Trichomonas alebo Schistosoma. Na E. coli pripadá až 80% infekcií močových ciest. Táto baktéria sa prirodzene nachádza v hrubom čreve a v okolí konečníka, odkiaľ sa ľahko dostáva do oblasti ústia močovej rúry a genitálií.Tento prenos býva uľahčený:
pohlavným stykom
zlou hygienou
nosením „tango“ nohavičiek
nesprávnym utieraním sa po stolici a močení (zozadu dopredu)

Keď sa baktéria dostane do močovej rúry, zvyčajne sa odplaví prúdom moču, ak sa však v močovej rúre nachádza príliš veľa baktérií alebo močenie nie je príliš časté (nedostatočný pitný režim), postupuje ďalej.

K prepuknutiu infekcie dochádza, keď sa cez močovú rúru dostane do močového mechúra, kde sa rýchlo pomnoží (za 20 minút je už v moči dvojnásobok baktérií). Ak sa infekcia nelieči, môže postupovať vyššie a napádať obličky. K rizikovým pacientom patria:
ľudia s močovými kameňmi (upchávajú odtok moču v močovodoch)
ľudia s neúplným vyprázňovaním močového mechúra (napr. po úraze miechy, ženy po menopauze)
ľudia s oslabeným imunitným systémom
sexuálne aktívne ženy
ženy používajúce pesar (metóda bariérovej antikoncepcie) alebo spermicídy (narúšajú normálnu mikroflóru a ulahčujú tak rozmnožovanie patogénov)
– ležiaci pacienti s katétrom
muži so zväčšenou prostatou (tvorí mechanickú bariéru odtoku moču)

Ako sa prejavuje zápal močových ciest

Príznaky infekcie u jednotlivých ľudí sa môžu líšiť podľa pohlavia, veku a miesta, kde infekcia prebieha. Niektorí jedinci mávajú len mierne príznaky a infekcia sama vymizne v priebehu dvoch až piatich dní. K najčastejším príznakom infekcie patrí:
časté nutkanie na močenie a pocit, že mechúr je stále plný
pálenie alebo bolesť pri močení (môže byť niekedy aj symptóm vaginálnej infekcie)
– moč môže byť zakalený, zapáchajúci
krv v moči
bolesť v podbrušku alebo pocit nafúknutého brucha
– vaginálny diskomfort
– mierne zvýšená telesná teplota
– bolesti chrbta v krížovej oblasti

Ak sa infekcia prenesie aj na obličky, býva okrem iného prítomná:
– vysoká horúčka, zimnica
– nevoľnosť a zvracanie

                                                    …čítať viac o zápale močových ciest

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana