Zápal močových ciest

Dobré tipy pri častých zápaloch močových ciest

Častým problémom žien po prekonaní infekcie močových ciest e opätovný návrat ochorenia. Aby sa predišlo vzniku opakovaných zápalov, je nutné dodržiavať určité pravidlá:
dodržiavať pitný režim (čím viac človek pije, tým viac močí a zabraňuje baktériám putovať cez močovú rúru do mechúra)
dbať na pravidelnú hygienu a uprednostniť sprchu pred kúpeľom (v kúpeli majú baktérie väčšiu šancu dostať sa do močovej rúry)
nepoužívať parfémované mydlá a intímne obrúsky
– pre ženy: po použití toalety sa utierať spredu dozadu
– pre mužov: stiahnutie predkožky pred močením zabráni tomu, aby zostával moč pri vyústení močovej rúry (množia sa v ňom patogény)
nezadržiavať moč a pri močení kompletne vyprázdniť mechúr, aby sa v ňom nemnožili pozostatky baktérií (keď používame toaletu mimo domova alebo sa ponáhlame máme tendenciu ukončiť močenie aj keď močový mechúr nie je źplne prázdny)
vymočiť sa vždy pred a aj po pohlavnom styku
nosiť spodnú bielizeň s dobrou absorpčnou schopnosťou (napr. z bavlny) a vyhnúť sa „tango“ nohavičkám
prestať fajčiť (nikotín dráždi močový mechúr)
v zime sa teplo obliekať (dôležité je chrániť najmä nohy), v lete po kúpaní si prezliecť mokré plavky

Pri už vzniknutom zápale silnej bolesti a akútnom pocite nepohodlia pomôže horúci termofor priložený na brucho, alebo horúci kúpel alebo sprcha (bez dráždivých mydlových prostriedkov a peny do kúpela, použiť sa môže zápar zo zlatobyľu).

URINFEKT TEST je test dostupný v lekárňach, ktorý slúži na orientačné zistenie zápalu močových ciest doma, zo vzorky ranného moču.

                                                         …čítať viac o zápale močových ciest

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana