Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov u mužov

Androgénna alopécia – je najčastejšia príčina vypadávania vlasov u mužov. Vyskytuje sa najmä u mužov, výnimkou však nie sú ani ženy. Je spôsobené buď zvýšenou hladinou hormónu testosterónu, alebo zvýšenou citlivosťou vlasových folikulov na DHT, čiže dihydrotestosterón (rozkladný produkt testosterónu, vzniká činnosťou enzýmu 5-alfareduktázy). DHT skracuje anagénnu fázu (fáza rastu vlasu) a spôsobuje zmenšovanie vlasových folikulov. Vlasy potom pomaly rednú a sú jemnejšie, pomaly ich nahradia malé svetlé chĺpky až aj tie úplne vymiznú.

Alopecia androgenica je kvôli zvýšeným hladinám mužských pohlavných hormónov často spojená aj so seboreou, čiže mastnou pleťou. U mužov sa prejavuje spočiatku vznikom tzv. „kútov“ alebo ústupom vlasovej línie dozadu (zvyšovanie čela), pokračuje na temene a môže dôjsť až k úplnej strate vlasov. Čím skôr vypadávanie vlasov začne (najmä pred 20 rokom života), tým je väčšia pravdepodobnosť úplnej straty vlasovej pokrývky. U mužov, ktorým začnú vypadávať vlasy po 30. roku života zväčša nedochádza k úplnej strate vlasov a vypadávanie sa zastaví len u zvýšenej vlasovej línie. U žien sa prejavuje androgénna alopécia preriedením vlasovej pokrývky na vrchu hlavy a na temene, pričom sa vlasová línia na čele neposúva. Dochádza k zvýšeniu priesvitu vlasovej pokožky na temene, k úplnej strate vlasov ale dochádza zriedkavo. U žien s alopecia androgenica vačšinou nedochádza k úplnej deštrukcii vlasových folikulov, preto pri dlhodobej strate vlasov majú stále väčšiu nádej opätovného rastu ako muži.

Alopecia areata – je autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém napáda vlastné vlasové korienky. U väčšiny postihnutých začína v detstve alebo v mladom veku do tridsiatky. Často sa vyskytuje u jedincov s rôznymi poruchami imunity prejavujúcimi sa atopickým ekzémom, alergiami, systémovým lupusom, vitiligom a pod. alebo u ľudí so zle korigovaným zrakom alebo neliečenými očnými infekciami. Pri alopécii areata dochádza k rýchlej ohraničenej strate vlasov asi vo veľkosti mince. Ložísk býva na vlasovej časti hlavy zvyčajne viac a často sa zvyknú postupne spájať do veľkých lysín. Na vypadnutých plochách môžu vyrastať jemné vlásky podobajúce sa chĺpkom, ktoré sú bez pigmentácie, u väčšiny pacientov však vypadané plochy samé zarastú v priebehu šiestich mesiacov až jedného roka. Asi v dvoch percentách prípadov dochádza k úplnej strate vlasov, čo sa nazýva alopecia totalis. Ak dochádza k úplnej strate vlasov a zároveň aj ochlpenia na tele (mihalnice, obočie, fúzy, chlpy), hovoríme o alopecii universalis. Vo všeobecnosti platí, že čím je ochorenie expanzívnejšie (čím sú postihnuté plochy väčšie), tým je aj pravdepodobnosť opätovného nárastu vlasov nižšia. Ďalšími znakmi signalizujúcimi vážnejšie postihnutie s horšou prognózou sú malé jamky na nechtoch na nohách alebo rukách (povrch nechtu je tak drsný), červená škvrna, tzv. „oheň“ na šiji (tvorená presvitajúcimi červenými žilkami), začiatok ochorenia pred pubertou a ak vypadaná plocha nezarastá do jedného roka alebo sa strata vlasov zhoršuje.

Ochorenie alopecia areata často začína po prekonaní infekčného alebo zápalového ochorenia, ktoré pri poruche imunitného systému funguje ako spúšťač. Vo väčšine prípadov síce dochádza k postupnému zarastaniu vypadnutých miest, u mnohých sa ale po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch ochorenie vracia. Napriek tomu, že ochorenie alopecia areata je nepríjemné a pomerne stresujúce, väčšia pacientov je v inak dobrej telesnej kondícii, nejedná sa teda o žiadne život ohrozujúce ochorenie.

Trichotillomania – je porucha, kedy pacient ťahaním si vlasov, mihalníc, obočia alebo chlpov pociťuje úľavu (niečo podobné ako obhrýzanie nechtov). Môže to robiť vedome alebo nevedomky, výsledkom sú ale holé miesta bez chlpov alebo vlasov. Postihnutí majú často nutkanie vytrhnuté vlasy jesť. Ochorenie postihuje prevažne deti, respektíve začína v detstve, najčastejšie medzi 11 – 13 rokom, môže ale postihnúť aj mladšie deti. Dlhodobým ťahom sa poškodzujú korienky vlasov, čo spôsobí, že holé miesta už nezarastajú. Táto diagnóza si vyžaduje odbornú starostlivosť pod vedením psychológa, alebo psychiatra, pretože je väčšinou sprevádzaná aj inými poruchami ako depresie, úzkosť, extrémny strach a pod.

Ak vlasy padajú rovnomerne z celej vlasovej časti a nedochádza k ústupu vlasovej línie, môže sa jednať o telogénne effluvium.

                          

                                                                    …čítať viac o Vypadávaní vlasov

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana