Vypadávanie vlasov

Príčiny vypadávania vlasov

Zistiť príčinu zvýšeného padania vlasov je veľmi ťažké, v mnohých prípadoch takmer nemožné. Je treba zvážiť množstvo faktorov od stravy, cez psychické rozpoloženie až po rôzne iné ochorenia. Podľa toho, ako vlasy vypadávajú (rýchlo, pomaly, rovnomerne z celej hlavy alebo z určitých partií) sa dá aspoň približne zistiť možná príčina a zvoliť vhodná liečba.

Alopecia areata – pri diagnóze alopecia areata sa predpokladá autoimunitný základ, čiže prehnaná reakcia imunitného systému na vlastné vlasové folikuly. Vyskytuje sa u ľudí s vrodenou predispozíciou a spúšťačom býva silný stres, infekčné ochorenie, úraz alebo iná udalosť vyvolávajúca fyzickú alebo emocionálnu záťaž. Príčinou ale môže byť aj zlá korekcia zraku alebo očná infekcia a systémový lupus erythematosus.

Telogénne effluvium – spôsobuje stres, či už emocionálny (rozvod, úmrtie v rodine, vysoké pracovné nasadenie) alebo fyzický (infekčné, horúčkovité ochorenia, očkovanie, úrazy, operácie atď.). V závislosti na intenzite a dĺžke pôsobenia stresujúcich faktorov sa aj vypadávanie vlasov vyvíja postupne a menej výrazne alebo rýchlo a intenzívne. Stres pôsobí na vlasy viacerými mechanizmami. Pri strese klesá produkcia hormónov štítnej žľazy (čo pôsobí na zhoršenú kvalitu vlasov a zvyšuje ich vypadávanie), uvoľňuje sa množstvo hormónov a látok – katecholamínov (spôsobujú vazokonstrikciu, čiže zúženie kapilár v koži, čo má za následok zhoršené zásobovanie folikulov výživnými látkami), prolaktínu (hormón štítnej žľazy spôsobujúci zvýšené vypadávanie vlasov) a spotrebúva sa veľké množstvo vitamínu B6 a B12, ktoré sú potrebné pre rast vlasov.

Hormonálna nerovnováha je častou príčinou difúzneho vypadávania vlasov, či už po pôrode, vysadení perorálnej antikoncepcie alebo u žien v menopauze (vtedy klesá hladina ženských hormónov estrogénov, stav sa ale po niekoľkých mesiacoch zvyčajne upraví) alebo poruchou funkcie štítnej žľazy (hormóny štítnej žľazy vo významnej miere ovplyvňujú stav vlasov a pokožky). Zmeny hormonálnych hladín spôsobujú aj vypadávanie vlasov v určitých ročných obdobiach, napr. na jar, kedy stúpa hladina prolaktínu (jeho produkcia stúpa, keď sa predlžuje deň a teda zvyšuje sa množstvo denného svetla).

Nedostatok niektorých živín, či už v dôsledku diéty alebo zhoršeného vstrebávania niektorých látok. Pri vypadávaní vlasov sa jedná najčastejšie o nedostatok zinku, železa, aminokyseliny lyzínu, vitamínov D, B6 a B12 (nedostatok niektorých B-vitamínov vzniká aj pri dlhodobom strese, alkoholizme, ale aj pri dlhodobom užívaní hormonálnej antikoncepcie).

Drastické diéty s nízkym obsahom bielkovín spôsobujú, že telo prechádza na úsporný režim a spotrebúva aminokyseliny inak potrebné na rast vlasov na zabezpečenie svojich základných funkcií. Vypadávanie vlasov väčšinou nastupuje až po dvoch až troch mesiacoch od zahájenia diéty. Telo vníma každú väčšiu zmenu stravovacích návykov za mierny stres lebo sa musí prispôsobovať novým podmienkam. Ak sa ale jedná o vyváženú diétu, vypadávanie vlasov sa po čase samo upraví.

Užívanie liekov ako betablokátory, blokátory kalciového kanála (znižujú tlak krvi), antidepresíva, lieky proti bolesti a zápalu, heparín, vitamín A a i. V súvislosti s užívaní antikoncepcie sa vypadávanie vlasov pozoruje skôr po ich vysadení, nakoľko klesne hladina estrogénov zabezpečujúca lepší stav vlasov aj pokožky, môže ale nastať aj po nasadení antikoncepcie ako reakcia na cudziu látku alebo narušenie hormonálnych hladín.

 

                                                             …čítať viac o Vypadávaní vlasov

 

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana