Vypadávanie vlasov

Liečba vypadávania vlasov u mužov

Liečba androgénnej alopécie spočíva v blokovaní premeny testosterónu na dihydrotestosterón zodpovedný za vypadávanie vlasov. Okrem liekov viazaných na lekársky predpis takto účinkujú aj prírodne výťažky z niektorých rastlín. Ide najmä o Saw Palmetto (výťažok z bobúľ palmy Serenoa repens), ktorá blokuje premenu testosterónu na DHT. Účinok má rovnaký u mužov aj u žien, u žien môže dokonca potláčať rast nadmerného ochlpenia na tvári. Užívať by sa malo v dávke 320mg denne a počas jeho užívania je treba vylúčiť alkohol. Nežiaduce účinky má podobné ako syntetické lieky, vyskytujú sa však menej často alebo vôbec. Potrebnú dennú dávku Saw Palmetta obsahuje napr. voľnopredajný liek (pôvodne určený na liečbu zväčšenej prostaty):

PROSTAMOL UNO – 1 tableta obsahuje 320mg Saw Palmetta

Pri liečbe alopecia androgenica je tiež vhodné užívanie zinku, v dávkach do 50mg denne (nie všk dlhodobo aby nedošlo k deficitu medi).

Z roztokov a šampónov sú na liečbu androgénnej alopécie vhodné prípravky s obsahom kofeínu alebo minoxidilu. Minoxidil je najúčinnejší u alopécií, pri ktorých je zachovaný vlasový folikul, je len zmenšený alebo oslabený (napr. pôsobením DHT). Pri dostatočnom dávkovaní pomáha vyživiť a posilniť slabý korienok. Viditeľné výsledky sa dostavia v priemere po 2 – 3 mesiacoch.

NEOCAPIL – 2% roztok minoxidilu

REGAINE – 5% roztok minoxidil

Zatiaľ čo pitie kávy a kofeínových nápojom vypadávanie vlasov zhoršuje, miestna aplikácia kofeínu v podobe šampónov, alebo vodičiek vypadávanie vlasov výrazne zlepšuje. Najlepší efekt má u alopécie spôsobenej zvýšenou hladinou DHT. Mechanizmus účinku kofeínu na vlasových folikuloch ešte síce nie je úplne objasnený, výsledky klinických testov sú však veľmi pozitívne. Pre správny účinok kofeínu na vlasy je dôležité dosiahnuť určitú koncetráciu tejto látky v podkoží. Na dosiahnutie tejto koncentrácie vo vlasových korienkoch by sme museli vypiť asi 70 šálok kávy, preto sa aplikuje tonikum alebo šampón. Šampóny sa kvôli dobrému vstrebaniu kofeínu musia nechať pôsobiť minimálne 2 minúty.

ALPECIN – šampón s obsahom kofeínu, vhodný najmä pre mužov

REVALID tonikum – s obsahom kofeínu vhodné pre ženy aj pre mužov, aplikuje sa raz denne na pokožku hlavy, výhodou je, že sa nemusí zmývať.

                                                        …čítať viac o Vypadávaní vlasov

Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.

Autor: Diana